Home / خبرها / خطرات ذاتی استفاده از سفید کننده های خانگی دندان

خطرات ذاتی استفاده از سفید کننده های خانگی دندان

نویسنده دکتر Adam S. Harwood
۵  نوامبر ۲۰۱۸ – اینترنت امروزه فرهنگ “خودت انجام بده” را ترویج نموده است، و مصرف کنندگان قدرتمند اینترنت، در حال حاضر کنترل همه چیز در زندگی خود – از رزرو برنامه های سفر تا انتشار داستانهایشان – را بعهده گرفته اند. اما به طور فزاینده، افراد این روش “انجام در خانه” را برای تشخیص و حفظ سلامت خود، از جمله بهداشت دهان و دندان خود، به کار گرفته اند. اطلاعاتی که از جستجوی یک مطلب از گوگل بدست می آید، اغلب گمراه کننده یا کاملا جعلی هستند و ما باید در زمینه دندانپزشکی بیش از این نگران باشیم.
هنگامی که محصولات سفید کننده ی دندان، برای اولین بار معرفی شدند، چندان نگران کننده بنظر نمی رسیدند. مسلما مسائلی در مورد ایجاد حساسیت و مشکلات احتمالی تحریک و سوزش لثه را بهمراه داشتند. اما همه ما می دانیم که سفید کردن دندانها توسط یک متخصص، زمان می برد که البته این زمان با ارزش، می تواند برای پروسیجرهای دندانپزشکی مهم تر استفاده شود. در ابتدا به نظر می رسید اجازه دادن به بیماران برای انجام وظایف خود از جمله سفید کردن دندانها در خانه، یک اقدام برد- برد است.
اما، در دراز مدت مصرف کنندگان از این محصولات رضایت نداشته و با استفاده از موتورهای جستجو، به جستجوی گزینه های قوی تر برای سفید کردن دندانهای خود و حتی روش های جایگزین پرداختند. این محصولات توسط ADA تایید نشده اند و بدون هیچگونه نظارت رسمی تولید می شوند و سلامت دندان و سلامت کلی بسیاری از افراد را در معرض خطر قرار می دهند.

خطرات پراکسید هیدروژن

مصرف کنندگان باهوش متوجه شدند که جزء فعال در مواد سفید کننده ی دندان، پراکسید است. با پیروی از تولید کنندگان، که خطوط تولید فرعی را برای تولید موادی فوق العاده پر قدرت ، عالی و سریع راه اندازی نمودند، برخی از بیماران ما سریعا به دام “هر چه بیشتر بهتر” افتادند. این امر می تواند در مورد استفاده از پراکسید های خانگی، خطرناک و حتی کشنده باشد. در حالی که استفاده از پراکسید ها در غلظت کمتر از ۱۰٪، معقول است، پراکسید هیدروژن با گرید غذایی که دارای غلظت های بالاتر است یک ماده ی تخریب کننده و خطرناک است.
غلظت پراکسید هیدروژن با گرید غذایی ۳۰ درصد یا بیشتر است و توسط بعضی از شارلاتانهای درمانهای جایگزین آنلاین، به عنوان یک درمان قدرتمند برای همه چیز معرفی می شود، آنها ادعا می کنند که علت بیماریهایی مانند سرطان و ایدز، به سطوح پایین اکسیژن در خون مربوط می شود. البته، یکی از ویژگی های سمی برای مصرف غلظت های بالاتر پراکسید هیدروژن، مقدار اکسیژن تولید شده توسط آن است.
بازاریابان آنلاین ادعا می کنند که این ماده با تولید اکسیژن جریان خون را غنی از اکسیژن می کند و آن را به یک محیط نامناسب برای بیماری های بدخیم تبدیل می کند. اما هیچ یک از این ادعاها با تحقیقات تایید نشده اند. حقیقت این است که مصرف نوشیدنی رقیق نشده ی پراکسید هیدروژن با گرید غذایی، سطح اکسیژن را به بیش از حداکثر حلالیت آن در جریان خون، افزایش می دهد که این وضعیت ممکن است منجر به آمبولی های وریدی یا شریانی شود. همچنین برخی تحقیقات نشان می دهد که پراکسید هیدروژن در واقع یک ماده ی سرطان زا است.
به عنوان یک درمان جامع، تعدادی از کتاب های الکترونیک، فیلم های آنلاین و وب سایت ها، پراکسید هیدروژن غذایی را برای سفید شدن دندانها، بسیار مناسب معرفی می کنند. این ترسناک است که افراد با چه خطراتی مواجه می شوند، هنگامیکه به دنبال یک روش جدید برای روشن نمودن دندانهایشان می گردند، به ویژه هنگامی که تحقیقات نشان داده اند که سفید کردن دندانها با یک محلول ۶٪ پراکسید هیدروژن درست همانند استفاده از یک فرمول قوی تر بدون عوارض جانبی خطرناک است.

اثرات جانبی استفاده از خمیر دندان زغال چوب

یکی دیگر از راه های سفید نمودن دندانها در خانه، استفاده از خمیر دندان زغال چوب است. زغال چوب فعال، به ویژه در مراکز کنترل سم در بیمارستانها، برای “سم زدایی” از بدن افرادی که احتمالا سم مصرف کرده اند، بکار می رود. بر اساس این منطق، برخی افراد تصور می کنند که زغال چوب لکه های ایجاد شده توسط باکتری های دهان را جذب می کند و ساختار زبر آن با عمل سایندگی، رنگ سفید مرواریدی دندانها را دوباره به آنها باز می گرداند.
هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد هر کدام از این موارد در واقع صحیح هستند و مینای دندان احتمالا تنها سطحی است که زغال چوب آن را از بین می برد. همانطور که سفید کننده های مبتنی بر پراکسید، سبب بروز حساسیت دندان و لثه و مشکلات گوارشی می شوند، این ماده نیز با این خطرات همراه است و همچنین زبان شما را سیاه می کند.
یکی از عوارض جانبی مصرف بیش از حد زغال چوب، تداخل آن با داروهایی است که شما ممکن است مصرف کنید. زغال چوب می تواند به معنای واقعی کلمه آنها را بخود جذب کرده و مانع از جذب آنها توسط بدن شود. یکی از متخصصان گوارش حتی به زنان هشدار داده است که خوردن زغال چوب، به طور تصادفی یا به هر نحوی، می تواند با اثر بخشی قرص های کنترل بارداری تداخل کند.
وظیفه ی شما
ADA  در برابر استفاده از این روش های سفید کننده ی جدید، تا زمانی که مطالعات بیشتری انجام شود، هشدار داده است. این سازمان توصیه می کند که هر برنامه ی خانگی تنها پس از مشورت با دندانپزشک باید انجام شود و این امر بویژه برای “بیماران دارای دندانهای پر کرده یا روکشهای دندانی و دندانهایی با لکه های بسیار تیره” مهم است.
با توجه به اطلاعات غلط و گمراه کننده ای که در فضای بازار و اینترنت وجود دارد، من احساس می کنم این وظیفه ی ما به عنوان متخصصان دندانپزشکی است که به بیماران خود در مورد این روش های سفید کننده ی غیرطبیعی هشدار دهیم و آنها را به سوی انجام روش های ایمن و مطمئن تری که توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا(ADA) تایید شده است، هدایت کنیم.

 گام اول چیست؟ هنگامی که متوجه شدید که بیمار شما دندان های خود را سفید می کند، از او درباره نحوه ی سفید کردن دندان هایش سوال کنید و به چیزهایی که ممکن است غیر معمول یا ناایمن باشد، توجه کنید.

منبع:

http://dentistrytoday.com/news/todays-dental-news/item/4019-new-dangers-inherent-in-home-teeth-whitening-applications