Home / خبرها / پایان دادن به دوران دندان های سمی

پایان دادن به دوران دندان های سمی

نویسنده : مارتین گورمن

۶  نوامبر ۲۰۱۸ – یکی از تلاش های موفقیت آمیز در کمپین های جلوگیری از اطلاع رسانی غلط به مصرف کنندگان مانند “کمپین زندگی” ، توقف استفاده از آمالگامهای دندانی است. صدای مخالفت خاصی برای استفاده از ماده ی پر کننده ی دندانی حاوی نقره یعنی آمالگام وجود دارد اما همچنان برخی از دندانپزشکان از آن برای پر کردن پوسیدگی ها استفاده می کنند. بالاخره، خطرات استفاده از نقره چیست؟
در اغلب موارد، تنها چیزی که در مورد نقره ی درون آمالگام ما را ناخشنود می کند، رنگ آن است. به گزارش اداره ی غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تقریبا در نیمی از پر کردگی ها با آمالگام دندان، جیوه ی مایع وجود دارد.همانطور که مشخص شده است جیوه مایع یک ماده ی مضر زیستی است که به راحتی در بدن انسان تجمع می یابد و هرگز از بدن خارج نمی شود.
جیوه برای چندین دهه در اتصال با ذرات آلیاژ برای ایجاد یک ماده ی پر کننده ی جامد، قوی و بادوام مورد استفاده قرار گرفته است. از خواص منحصر به فرد جیوه ، حالت مایع آن در دمای اتاق و پیوند خوبی است که با پودر آلیاژی برقرار می کند، این خواص به دوام ماده ی پر کننده آمالگام کمک می کنند. نیمی دیگر از مواد موجود در آمالگام دندان، آلیاژی پودری از فلزات سمی است.
در دهه های اخیر، مراکز پزشکی آمریکا به بررسی خطرات ناشی از مسمومیت جیوه در استفاده از آمالگام نقره ای پرداختند. روش قرار دادن جیوه در داخل دهان بیماران را میتوان در بازنگری سال ۲۰۱۲ که در مجله ی Toxicology International  منتشر گردید، بررسی کرد.

در این مقاله آمده است: “قرار گرفتن در معرض جیوه ی موجود در آمالگام دندانی، در هنگام قرار دادن یا حذف ترمیم از دندان رخ می دهد. اگرچه آمالگام قادر به تولید واکنش های حساسیت تاخیری در برخی افراد است، اما اگر پروسیجر بهداشتی توصیه شده ی کار با آمالگام رعایت شود، خطرات اثرات نامطلوب سلامت جیوه می تواند به حداقل برسد.”
مقالات موجود در مورد مخالفت با ادامه ی استفاده از آمالگام غیر قابل انکار هستند.
مسلما جیوه بسیار سمی است. براساس مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ در مجله ی Journal of Preventive Medicine & Public Health (مارس ۲۰۱۴، جلد ۴۷:۲، صفحات ۷۴-۸۳)، منتشر گردید حتی مقادیر بسیار جزئی جیوه برای بدن سمی می باشد.
بر اساس مقاله ای که در ۲۷ ژولای امسال در مجله دندانپزشکی بریتانیا منتشر شد، کشورهای اتحادیه اروپا به علت سمیت اثبات شده و تأثیرات سمی جیوه، استفاده از آمالگام را ممنوع کرده یا مصرف آن را محدود کرده اند. با این وجود، علیرغم مطالعات متعدد و شواهد موجود، انجمن دندانپزشکی امریکا، در بیانیه ی آمالگام دندانی در آگوست۲۰۰۹  ، آن را به عنوان یک ماده ایمن، مقرون به صرفه و با دوام برای پر کردن دندانها معرفی کرده است.
اداره ی غذا و داروی آمریکا می گوید: درمورد نتایج درازمدت آمالگام دندانی بر سلامت زنان باردار و جنین های در حال رشد آنها و کودکان زیر ۶ سال، از جمله نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می شوند، اطلاعات بالینی یا وجود ندارد و یا بسیار محدود هستند.
در گذشته ممکن بود گزینه های عملی برای جایگزینی آمالگام وجود نداشته است، اما در حال حاضر چنین نیست. رزین های کامپوزیتی و سمان های گلاس آینومر، گزینه های ایمن و مقرون به صرفه ای را ارائه می دهند. هر دوی این ترکیبات به همراه داشتن تنوعی از رنگهای طبیعی دندان، نسبت به ظاهر فلزی آمالگام، مزایای بیشتری را ارائه می دهند.
بیش از ۱۵۰ سال است که دندانپزشکان شروع به استفاده از پر کننده های آمالگام نقره ای کرده اند. ترک این عادت بسیار سخت است، اما پرونده هایی که مخالف ادامه ی استفاده از آمالگام هستند، غیر قابل انکار هستند. وقت آن رسیده است که دوران دندان های سمی را خاتمه دهیم.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=wom&pag=dis&ItemID=323834