Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / چگونه به آرامی فرزندتان را به مسواک زدن دندانهایش عادت دهید؟

چگونه به آرامی فرزندتان را به مسواک زدن دندانهایش عادت دهید؟

برای اکثر والدین، عبارت «من نمی خواهم دندان هایم را مسواک کنم» عبارت بسیار آشنایی است. در حالی که ممکن است بنظر برسد که می توان به راحتی دهان کودک را باز کرد و آنها را مجبور به مسواک زدن نمود، تحقیقات نشان می دهد که راه های بهتری وجود دارد که می تواند تاثیر مثبتی بر سلامت دندان های کودکان شما و عادات بهداشتی آنها در آینده داشته باشند. بنابراین، بهترین روش ها برای انجام این کار کدامند؟

رویکرد gentle parenting

رویکرد gentle parenting حول محور احترام به فرزند می چرخد. والدینی با این رویکرد، عملا از پاداش یا مجازات مصنوعی یا بیرونی اجتناب می کنند.
این والدین سعی می کنند که به فرزندان خود عادات یا رفتارهای مناسب و خوب را بتدریج و بصورت عملی آموزش دهند. ایده این است که کودک باید بخواهد که کارهای درست را بخاطر صلاح خود به انجام برساند، نه به این خاطر که پاداشی دریافت می کند یا مجازاتی او را تهدید می کند.
مطالعات نشان داده اند این روش موثر است، زیرا کودکان این والدین به مهارت های اجتماعی برتری دست یافته و مشکلات رفتاری کمتری دارند. اعتقاد بر این است که این تاثیر تا بزرگسالی ادامه می یابد.
بر خلاف باور عمومی، در این سبک پرورشی از “عواقب” اجتناب نمی شود. در عوض، آنها عواقب هر رفتاری را طبیعی می دانند. اگرچه، در مورد بهداشت دهان و دندان، ما نمی توانیم اجازه دهیم که نتیجه طبیعی مسواک نزدن یعنی پوسیدگی دندان ایجاد شود. پس چه کاری می توانید انجام دهید؟
در این روش هیچ پاداش، یا هیچ مجازاتی وجود ندارد، یا با کودک بدرفتاری نمی شود، بلکه رفتارهای صحیح با ملایمت و بتدریج بصورت عملی برای کودک نهادینه می شوند.

از چه زمانی باید کودک را به رعایت بهداشت دهان و دندانش تشویق کنید؟

یکی از راه ها برای اطمینان از اینکه کودکان دندان های خود را بدون رشوه یا مجازات مسواک کنند، شروع این عادت از سنین پایین است. دندانپزشکان می گویند مسواک زدن اولین دندان هایی که در دهان کودک ظاهر می شوند و حتی پاک کردن لثه ها قبل از بیرون آمدن دندانها، ممکن است در ایجاد عادات بهداشتی خوب از سنین پایین موثر باشد.
با شروع زودهنگام مراقبت از دندانها، این امر تبدیل به بخشی از زندگی کودک می شود و ممکن است چالشهای مسواک زدن را کاهش دهد.

آیا انجام روتین این کار موثر است؟

گفته شده است که انجام روتین برخی عادات در زندگی کودکان ضروری است. مطالعات نشان می دهد که داشتن یک روال معمول می تواند بر رفتارهای مثبت کودکان تا حدی به دلیل تکرار یک عمل، تاثیر گذارد.
احتمال مسواک زدن دندانها در کودکان خانواده هایی که ساختاری دوستانه و سازگار دارند، بیشتر است. مطالعات نشان می دهد که با استفاده از یک رویکرد بازی محور و تفریحی و ایجاد یک محیط سرگرم کننده در حین مسواک زدن می توان رعایت بهداشت دهان و دندان را در کودک به یک عادت تبدیل کرد

عواملی که معمولا مانع از مسواک زدن می شوند، کدامند؟

یک مشکل رایج خمیر دندان است. بچه ها ممکن است از طعم و مزه ی خمیر دندان راضی نباشند و باعث شود که شما مجبور شوید تنها به مسواک زدن بدون خمیر دندان اکتفا کنید، اما دندانپزشکان توصیه می کنند که نوع خمیر دندان را عوض کنید.
علاوه بر طعم نعناعی، برخی از طعم های دیگر در بازار وجود دارد که بعضی از آنها ممکن است توسط کودک ترجیح داده شود و امتناع از مسواک زدن را در آنها کاهش دهد.
اما تغییر خمیر دندان ممکن است کافی نباشد. مطالعات نشان داده اند که امتناع از مسواک زدن دندان ها، می تواند درامهای خانوادگی بزرگی ایجاد کند و والدین مسواک زدن کودکانشان را به عنوان بزرگترین چالش خود معرفی کنند. اما مدیریت رفتاری موثر، منجر به کاهش پوسیدگی و داشتن دهانی سالم تر می شود.
اقدامات عملی
هنگامی که کودکان از تمیز کردن دندان ها طفره می روند، می توانیم با روش های احترام آمیز آنها را به رعایت بهداشت دهان و دندان مناسب تشویق کنیم. دندانپزشکان با اشاره به تعاملات مثبت والدین و فرزندان، می گویند: استفاده از یک دیسیپلین مثبت می تواند سبب نهادینه شدن رفتار خوب مسواک زدن در کودک شود.
یک مثال خوب این است که یک آهنگ خاص را که کودک دوست دارد تنها زمانی که کودک اجازه می دهد پدر یا مادر دندانهایش را مسواک کنند، بخوانید یا پخش کنید.
استراتژی دیگر، خواندن داستان هایی در مورد مسواک زدن است تا بچه ها اهمیت بهداشت خوب دهان و دندان را درک کنند.
برخی پیشنهاد می کنند که به کودکتان اجازه دهید تا دندان های شما را به دقت مسواک کند و سپس شما می توانید همین کار را برای او انجام دهید. این رویکرد به کودک قدرت می بخشد و به او این امکان را می دهد تا احساس خود را در مورد داشتن دندانهای تمیز درک کند.
استراتژی دیگر، تبدیل مسواک زدن به یک بازی است. شاید شما و فرزندتان بتوانید با هم در شمارش دندنهایتان در حین مسواک زدن رقابت کنید. یک گزینه ی دیگر این است که اجازه دهید کودک ابتدا دندان های اسباب بازی خود را مسواک کند.
توجه به اینکه کودکان ما به آرامی و ملایمت، بدون تهدید و پاداش، مسواک زدن را یاد بگیرند، ضروری است، زیرا یکی از متخصصان دندانپزشکی می گوید: ترس از دندانپزشکی از سنین کم به دلیل مشکلاتی که کودکان به خاطر پوسیدگی زودرس در دوران کودکی تجربه می کنند، ایجاد می شود. ترس از دندانپزشکی یکی از علل مهم در عدم مراجعه ی بموقع برای دریافت کمک دندانپزشکی است.

این استراتژی ها می توانند به کودکانی که در برابر مسواک زدن مقاومت می کنند، کمک کنند تا به خوبی با بهداشت دهان و دندان خود ارتباط برقرار نمایند. برای بدست آوردن نتایج مثبت از این رویکرد باید زمان زیادی صرف کنید، مسلما این روش طولانی تر از بزور باز کردن دهان کودک و مسواک زدن دندان های اوست، زیرا شما از فرزندتان می خواهید با چیزی که در برابر آن مقاومت می کنند، روبرو شوند. اما ارزش این کار، این است که آنها به عادات خوبی برای حفظ بهداشت دهان و دندان خود دست می یابند و شما می توانید مبارزه برای بزور مسواک زدن را خاتمه دهید.
منبع:

https://medicalxpress.com/news/2018-09-gently-child-teeth.html