Home / خبرها / تکنولوژی و MAGO می تواند به میگرن مزمن تقویت شده توسط TMD کمک کند

تکنولوژی و MAGO می تواند به میگرن مزمن تقویت شده توسط TMD کمک کند

نویسنده: دکتر Gorman
اول نوامبر ۲۰۱۸- میگرن شدید ششمین بیماری ناتوان کننده در جهان است. با این حال، در درمان این عارضه، غالبا منشأ بروز آن نادیده گرفته می شود. اختلال مفصل تمپوروماندیبولار (TMD)یکی از علل سر دردهای میگرنی است. TMD وضعیتی است که در آن فک بالا و پاییندر موقعیت  صحیح نسبت به هم  نیستند، این وضعیت یک بیماری جسمی است که برای افراد معمولی قابل تشخیص نیست و اغلب به اشتباه تشخیص داده می شود.
سردرد میگرنی معمولا از پیشانی، شقیقه ها یا پشت سر شروع می شود. کسانی که دندان های خود را بر روی هم می فشارند یا می سایند، ممکن است سردردی شبیه به میگرن را تجربه کنند. اغلب سردردهای میگرنی دارای ویژگی های مشترکی از جمله ناراحتی و درد در فک، سر، گردن و عضلات صورت یا عضلات suboccipital، posterior cervical ، medial pterygoid ، lateral pterygoid ، عضلات تمپورالیس، عضلات masseter و عضلات trapezius هستند.

“نقاط داغ” در این عضلات، یا نقاط ماشه ای[۱]، دردی را ایجاد می کنند که باعث سردرد میگرنی می شود. در کتاب ” Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual ” که توسط دکتر G. Simons، دکتر G. Travell   و S. Simons   نگارش شده است، عضلات و نقاط ماشه ای آنها و اینکه چگونه این نقاط ماشه ای بر مناطق مختلف، زمانی که عضلات داغ هستند، تاثیر می گذارند، شرح داده شده است. در حالی که بسیاری از سردردهای میگرنی و سردردهای ناشی از TMD علل مختلفی دارند، اما همه ی آنها یک چیز مشترکند: اختلال عملکرد مفصل تمپورومندیبولار.

gorman-Fig-2 - Copyشکل ۱- MAGO خارج از دهان و در مرحله ی اول تولید

102518-gorman-Fig-3 - Copyشکل ۲- نتایج Tekscan  

تشخیص و درمان
برای سال ها، دندانپزشکان از حدس زدن برای تشخیص اکلوژن دندانی استفاده می کردند. ابزارهای غیر دقیق مانند کاغذ های آرتیکولاتور، واکسها و خمیرهای نشانگر فشار، همه ی چیزهایی بودند که ما مجبور بودیم با کمک آنها نیروهای بایت عضلات و مفاصل سر و گردن را ارزیابی و متعادل کنیم. اکثر این روش ها برای تشخیص تماس همزمان، به اندازه کافی حساس نبوده و هیچ یک از آنها قادر به اندازه گیری زمان و نیروی جویدن نیستند، در حالیکه این اجزا، اجزایی حیاتی برای تشخیص TMD می باشند.
امروزه ما یک نسل جدید از ابزارهای تشخیصی پیشرفته را برای ارزیابی و تعادل نیروهای بایت عضلات و مفاصل سر و گردن در اختیارداریم. تشخیص موفقیت آمیز و درمان بیماری TMD ، نیازمند تکنولوژیهای پیشرفته مانند تجزیه و تحلیل joint vibration  ، نقشه برداری از فشار وارده و اندازه گیری نیرو و همچنین اشعه ایکس سه بعدی است که در تستهای کامپیوتری برای اندازه گیری دقیق و عینی اکلوژن استفاده می شود.
یک درمان موفق برای سردردهای میگرنی ناشی از TMD، ابزار سفارشی the Maxillary Anterior Guided Orthotic یا MAGO، است که از اکریلیک سخت ساخته می شود و به عضلات فک و گردن اجازه می دهد تا فک پایین مجددا تراز شده و مفاصل فک تثبیت شوند (شکل ۱). این دستگاه طراحی شده است تا با ایجاد یک بایت صحیح موقت، اجازه دهد فک پایین و مفاصل temporomandibular   بدون دستکاری دندان ها به موقعیت طبیعی و پایدار خود بازگردند، این ابزار سبب تسهیل درمان قطعی می گردد، و زمانی که MAGO برداشته می شود، وضعیت برگشت پذیر است (شکل ۲).
بیمار باید برای تنظیم MAGO به دندانپزشک هود مراجعه کند، این جلسات می تواند یک بار یا دو بار در هفته بسته به شرایط بیمار تنظیم شود. MAGO با ترکیبی از articulating paper و دستگاه Tekscan  تنظیم می شود. Tekscan با آنالیز بایت بیمار، نشان می دهد که چه چیز درست عمل می کند و چه چیزی صحیح عمل نمی کند (شکل ۳). طول مدت استفاده از MAGO  بر اساس شدت و ماهیت مزمن مشکل بایت و ناهمترازی فکین متفاوت است، اما معمولا MAGO  برای دو تا چهار ماه پوشیده می شود.
هنگامی که بایت در MAGO پایدار شد و مفاصل و عضلات راحت شدند، برنامه نهایی برای تشخیص و درمان رفع ناهنجاری بایت تعیین می شود. پس از درمان با  MAGO، درمان دائمی بایت همیشه ضروری است تا بایت بیمار برای مدت زمان طولانی ثبات بماند.
با MAGO و مجموعه ای از تکنولوژیهای تشخیصی نسل بعدی،TMD  دیگر یک بیماری مزمن نیست که نیاز به مدیریت در تمام طول عمر بیمار داشته باشد. TMD بعد از این، یک اختلال قابل درمان است. اکثر مبتلایان به میگرن ناشی از  TMD، دیگر نیازی به تحمل این وضعیت ندارند. بیمارانی که از سردردهای میگرنی ناشی از TMD رنج می بردند، دیگر پس از طی این مراحل درمانی و رفع علل بیماری، نیازی به ادامه درمان با داروهای مسکن و بالقوه خطرناک ندارند.

منبع:

http://dentistrytoday.com/news/todays-dental-news/item/4000-technology-and-mago-can-help-chronic-migraines-amplified-by-tmd

—————————————————————

[۱] نقطه ماشه‌ای یا تریگر پوینت ( Trigger point ) یک ناحیه خاص در ماهیچه ی اسکلتی یا فاسیای عضلانی است که به لمس حساس بوده، به نحوی که اعمال فشار روی آن قسمت منجر به حساسیت در همان ناحیه یا درد ارجاعی می‌گردد. درد ارجاعی دردی است که در قسمت دیگری از بدن نسبت به ناحیه اصلی خود حس می‌شود.