Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / آیا دندانهای مولر سوم بد هستند؟ منشأ دندانهای عقل

آیا دندانهای مولر سوم بد هستند؟ منشأ دندانهای عقل

نویسنده : دکتر Julia Boughner

۹ نوامبر ۲۰۱۸ – پدربزرگها و مادربزرگهای ما داستان هایی درباره زمانی که به طور معمول لوزه های بچه ها را با جراحی بر می داشتند، تعریف می کنند. اما داستان های جراحی معمول برای افرادی که از دهه ۱۹۶۰ و بعدا متولد شده اند، مربوط به کشیدن دندان های مولر سوم، یا دندان های عقل آنها است.
دکتر Julia Boughner می گوید: به عنوان یک دانشمند که تکامل و توسعه ی چهره ها و دندان ها را در انسان ها و حیوانات مطالعه می کنم، هر بار از گروهی از افراد در مورد دندانهای عقلشان سوال می کنم، تقریبا نیمی از افراد می گویند که دندان های عقلشان را کشیده اند.
مردم می خواهند بدانند چرا ما دندان عقل داریم؟ چرا آنها بصورت نهفته باقی می مانند؟ و چرا ما در طی تکامل آنها را از دست نداده ایم؟
انسانها جزو پریماتها هستند و نزدیک ترین پسر عموی زنده ی ما، میمون های آفریقایی، به ویژه شامپانزه ها هستند. میمونها نیز دارای دندان عقل هستند. داشتن دندانهای عقل فقط بخشی از میراث تکاملی ما است.

دندان عقل تکامل یافته؟

درست مانند سایر دندان هایتان، دندان عقل در داخل استخوان فک شما شکل می گیرد. اما آنها نسبت به دندان های دیگر شما خیلی دیرتر تشکیل می شوند. در حدود سه سالگی، دندان مولر دوم شروع به رشد می کند. دندان های عقل یا دندانهای مولر سوم اغلب تا سن نه سالگی شروع به رشد نمی کنند، اما این زمان بسیار متغیر است، شاید در سنین پایین حدود ۵ سالگی و یا بسیار دیر در سن ۱۵ سالگی شروع به رشد کنند. آنها در فاصله ی سن ۱۷ تا ۲۴ سالگی، در دهان نمایان می شوند نه دیرتر.
به دندانی که به راحتی از لثه ها بیرون نیاید، دندان نهفته گفته می شود. دندان های نهفته می توانند با مشکلاتی مانند بیماری لثه، کیست یا آسیب به مولر دوم مرتبط باشند.

1-badmolarstheشکل ۱: دندان عقل بسیار دیرتر از تمام دندان های دیگر در استخوان فک تشکیل می شود.

حتی زمانی که دندانهای عقل با زاویه ی نامناسب شروع به بیرون آمدن از لثه می کنند، موقعیت آنها می تواند در ۲۰ یا ۳۰ سالگی تغییر کرده و تصحیح شود.
دندان های عقل نه تنها دندان هایی هستند که اغلب نهفته هستند، بلکه همچنین دندان هایی هستند که اغلب اصلا تشکیل نمی شوند.
از آنجایی که دندان عقل برای بقای انسان مدرن امروزی ضروری نیست، مردم اغلب می پرسند آیا تکامل این دندان بی فایده و مشکل زا را از بین می برد؟ البته من فکر نمی کنم.
اول اینکه، دندان های عقل نهفته ما را با مشکلاتی مواجه می کنند، اما آنها به ندرت ما را می کشند. حتی اگر آنها برای جان ما خطرناک بودند، تکامل علیه دندان های عقل، باید ژن دندان های مولر نهفته را قبل از اینکه ما بچه دار شویم، بطور انتخابی از بین تمام ژن های ما انتخاب و از بین ببرد. این امر باعث می شود که ما هر گونه ژنی که ممکن است منجر به دندان نهفته شود، را به نسل بعدی منتقل نکنیم.
اما بعید به نظر می رسد که “ژن های نهفتگی” خاصی وجود داشته باشند، بلکه بیشتر بنظر می رسد که عوامل متعددی در ایجاد دندان نهفته نقش دارند، از جمله آنچه که می خوریم.

کوارترهای فشرده

دلیل وجود دندان های عقل نهفته، کمبود فضا در ناحیه ی پشتی استخوان فک است. ما متوجه شدیم زمانی که دندان های عقل دیر تشکیل شده و خیلی دیر از لثه خارج شوند، بیشتر این فضا توسط دندانهای مولر اول و دوم اشغال شده است، بنابراین دندان عقل نمی تواند به سمت بالا حرکت کرده و از لثه بیرون بیاید.
یک مشکل دیگر سرعت رشد فک و طول کلی فک است. اگر فک با سرعت لازم و به اندازه کافی از نظر طولی رشد نکند، دندان های عقلی که دیر رشد می کنند، دچار کمبود فضا شده و نمی توانند به درستی از استخوان فک خارج شوند.

2-badmolarstheشکل ۲: دندان عقل نهفته، زمانی که دندان به طور کامل از لثه خارج نمی شود.

اما مشکل کمبود فضا تمام داستان نیست. دانشمندان هنوز نمیتوانند توضیح دهند که چرا تنها برخی از دندانهای عقل بصورت نهفته هستند؟ ما نیاز به راه های جدیدی برای پیش بینی قابل اعتماد دندان های عقل در معرض خطر هستیم.
سوال اینست: بر اساس اطلاعات فعلی، آیا ما می توانیم مانع از ایجاد دندان عقل نهفته شویم؟ شاید.
میمون ها به ندرت دارای دندان عقل نهفته هستند. همین امر در مورد انسانهایی که از رژیم های غیر صنعتی استفاده می کنند، صحت دارد.
فک ما با تحریک بیومکانیکی ناشی از رژیم غذایی، به عنوان مثال، آجیل ها، سبزیجات خام و گوشت خام، تکامل یافته است. این روزها، ما به غذاهای نرم و فرآوری شده مانند خوردن کره بادام زمینی با نانهایی به نرمی کیک تمایل داریم. به عنوان یک نتیجه، از تغییر عادات غذایی ما در طی چند دهه ی گذشته، احتمالا به اندازه ی کافی تحریکات بیومکانیکی لازم برای رشد مناسب استخوان فک(هم از نظر سرعت رشد و هم از نظر طولی) را اعمال نکرده ایم.
اگر هنوز در حال رشد هستید، شما می توانید از هم اکنون اقدامات لازم را عملی کنید. خوردن غذاهای سفت تر، مانند آجیل و سبزیجات خام را آغاز کنید و اگر بچه دارید، آنها را تشویق کنید تا از همان ابتدا ازغذاهایی که نیاز به حرکت بیشتر فک دارند، استفاده کنند. در حالی که علم هنوز نمی تواند بگوید که این کار موثر خواهد بود، اما این کار احتمالا آسیبی به شما یا کودکتان نمی زند.
یک مشکل بهداشت عمومی؟
میلیون ها جراحی دندان عقل در هر سال در سراسر جهان انجام می شود. میزان درمان مشکلات دندان عقل بالاتر از میزان نهفتگی دندانهای عقل است و تا یک سوم از این جراحی ها غیر ضروری است.
جراحی کشیدن دندان خطرات خود را دارد، از جمله آسیب به دندان های کناری، آسیب به اعصاب، استخوان فک و یا سینوس ها. این کار یک اتلاف بزرگ در زمان، انرژی، پول، درد و خطر قابل اجتناب است. اجتناب از جراحی غیر ضروری مهم است و بهمین دلیل است که دیگر به طور معمول بچه ها را برای خارج نمودن لوزه هایشان جراحی نمی کنیم. دندانهای عقل سالم معمولا برای بسیاری از افراد مشکل بزرگی ایجاد نمی کنند، شاید لازم باشد این دندانهای دور از دسترس را با دقت بیشتری مسواک نمایند.
برخی از دندانهای عقل نهفته ، خطری را ایجاد نمی کنند اما برخی دیگر می توانند به دندان مولر دوم و استخوان فک اطراف خود آسیب برسانند و یا باعث عفونت و درد شوند. در این حالت احتمالا باید آنها را کشید اما چه زمانی باید آنها را جراحی کرد؟ برخی از جراحان ترجیح می دهند دندان های عقل را در اوایل ۱۶ یا ۱۷ سالگی خارج کنند، هرچند این مولرها هنوز هم می توانند چرخش کرده و در دهان بصورت صحیح ظاهر شوند. از سوی دیگر، کشیدن دندانهای مولر سوم در مراحل بعدی زندگی، ممکن است برای افراد سالمند، یا بیمار سخت باشد. “انتظار همراه با نظارت” ممکن است یک رویکرد منطقی برای تعیین زمان جراحی باشد، که از طرف چندین سازمان دولتی و بهداشت عمومی و دندانپزشکان مورد حمایت قرار گرفته است. کشیدن دندان های عقل لزوما ضروری نیست، آنها بی فایده نیستند، آنها بخشی از بدن ما، و ابزاری برای غذا خوردن هستند. همچنین آنها موارد جالبی برای مطالعه ی تاثیر تکامل فرهنگ و رژیم غذایی بر توسعه و رشد انسان ها می باشند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2018-11-bad-molars-wisdom-teeth.html