Home / خبرها / ترمیم مستقیم اینسیزورهای مرکزی ماگزیلا با رزین کامپوزیت با استفاده از یک الگوی چاپ ۳ بعدی

ترمیم مستقیم اینسیزورهای مرکزی ماگزیلا با رزین کامپوزیت با استفاده از یک الگوی چاپ ۳ بعدی

تکنولوژی چاپ سه بعدی (۳D) به طور گسترده ای در برنامه های کاربردی دندانپزشکی مانند جراحی ایمپلنت، جراحی دهان و فک و صورت، جراحی orthognathic ، اندودنتیکس و پروتزهای دندانی استفاده می شود. با استفاده از یک الگوی چاپ شده توسط چاپگر ۳ بعدی، انجام پروسیجرهای ترمیمی سریع تر و راحت تر می گردد.استفاده از این روش برای ترمیم دندان های قدامی می توان زیبایی صورت، صحبت کردن و جویدن و کیفیت زندگی بیمار را بهبود بخشد.
در این مقاله استفاده از این الگو برای دو مورد: ترمیم دندان شکسته و ترمیم پوسیدگی دندان، توصیف شده است. در هر دو مورد، از یک قالب سه بعدی چاپ شده و ترمیم مستقیم با رزین کامپوزیت برای دندان اینسیزور مرکزی در فک بالا استفاده شد. قالب سه بعدی چاپ شده با استفاده از فرآیند ۳ مرحله ای زیر ساخته شد: بدست آوردن داده ها از طریق اسکن داخل دهانی، مدل سازی مجازی با استفاده از یک فرایند تصویر سازی و ساخت قالب با استفاده از چاپگر۳ بعدی . ترمیم دندانهای اینسیزور مرکزی در فک بالا با استفاده از قالب ۳ بعدی چاپ شده، نتایج پیش بینی شده را ارائه داد و بیماران از این ترمیمهای زیبا بسیار راضی بودند.
محققان در نتیجه گیری خود اظهار داشتند: بازسازی اینسیزورهای مرکزی در فک بالا با رزین کامپوزیت بطور مستقیم با استفاده از یک مدل چاپ سه بعدی، گزینه ای سریع، راحت، و زیبا و کاربردی است. بنابراین، الگوی سه بعدی چاپ شده، یک روش قابل قبول و قابل اعتماد نسبت به روش سنتی استفاده از کامپوزیت برای ترمیم دندان های اینسیزور مرکزی فک بالا ، از جمله دندان های شکسته و پوسیده می باشد.

برای مطالعه ی متن کامل این مقاله به آدرس منبع مراجعه کنید.

منبع:

https://www.medscape.com/viewarticle/902849