Home / خبرها / مواد جدید برای بازسازی دندان با طول عمری بیش از پرکننده های مبتنی بر آکریلات

مواد جدید برای بازسازی دندان با طول عمری بیش از پرکننده های مبتنی بر آکریلات

۱۴ نوامبر ۲۰۱۸ – استکهلم، سوئد: با وجود این که هیچ یک از پر کننده های دندانی برای همیشه سالم نمی مانند، تفاوت های چشمگیری در طول عمر مواد پر کننده وجود دارد. محققان موسسه تکنولوژی KTH Royal  در سوئد اخیرا مواد جدیدی را تولید نموده اند که در مقایسه با پرکننده های موجود مبتنی بر آکریلات، مزایای بیشتری ارائه می دهند. محققان، کار خود را به عنوان راهنمایی برای توسعه ی مواد ایمپلنتهای آتی در نظر می گیرند.
این ماده از تحقیق بر روی چسب ترمیم کننده ی شکستگی استخوان در  KTH، اقتباس شده است، این ماده دارای قابلیت انعطاف در یک محیط بالینی است، و از موادی که در حال حاضر برای ساخت ایمپلنت استفاده می شود از نظر سختی، مقاومت، سازگاری با بدن و چسبندگی، پیشی می گیرد.
به گفته ی پروفسور Michael Malkoch ، از گروه فناوری فیبر و پلیمر در KTH، این ماده ی جدید بر روی سطوح دندانی ۱۶۰ درصد بهتر از پلیمرهای موجود در بازار می چسبد، این بدان معنا است که بیماران کمتری جدا شدن ماده ی فیلر از دندانهای پر شده ی خود را تجربه می کنند. همچنین این ماده دارای قابلیت چاپ ۳ بعدی در یک محیط بالینی است.
پروفسور Malkoch گفت: این ماده با خصوصیات برتر از جمله قدرت بالاتر، قالب پذیری آسان و غیر سمی بودن، دوره ی جدیدی را برای ترمیم بافت سخت پیش بینی می کند. محققان از تحریکات نوری برای آغاز واکنش پلیمریزاسیون، مونومرها در این پلیمر(پلیمر ترموست thiol‐yne triazine triones ) استفاده کردند. مزیت این نوع واکنشها این است که باعث افزایش تراکم اتصال متقابل یا کراس لینک می شود، بنابراین مواد شیمیایی سخت تر و از نظر مکانیکی قوی تری تولید می کند.
پروفسور Malkoch افزود: یکی از ویژگی های مهم این پلیمر ترموست، پروفایل بیولوژیکی ترکیب و ماده ی نهایی آن است. من شخصا ترجیح می دهم از این مواد به عنوان پرکننده های دندانی نسبت به مواد مبتنی بر آکریلات( به خاطر خواص آلرژیک و ترکیبات مشکوکی که دارند)، استفاده کنم.
این مطالعه در تاریخ ۲ نوامبر در مجله ی Advanced Materials  بطور آنلاین منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/new-dental-reconstruction-material-offers-improvements-over-acrylate-based-fillers/