ارتباط ورزش با سلامت دندان ها

نویسنده دکتر آلوین داننبرگ
۱۴ نوامبر ۲۰۱۸ – من به بیمارانم می گویم که سلامت روده ی آنها و سلامت کلی بدنشان به فعالیت بدنی آنها بستگی دارد. اما بسیاری نمی دانند که حتی سلامت دندان هایشان به طور غیر مستقیم تحت تاثیر ورزش کارآمد قرار می گیرد. اخیرا دو مطالعه ی جدید بطور واضح توضیح داده اند که اگر ما می خواهیم سالم باشیم و سالم بمانیم، باید بدنمان را حرکت دهیم. بنابراین، اگر ورزش نکنید، بیمار خواهید شد.

شیوه زندگی کم تحرک

در یکی از این مطالعات که در ۱۹ اکتبر در JAMA Network Open منتشر گردید، دکتر Mandsager و همکارانش نشان دادند که یک شیوه زندگی بی تحرک برای سلامتی بدتر از سیگار کشیدن، دیابت و بیماری های قلبی است. این یک نتیجه گیری قدرتمند است!
محققان با ارزیابی بیش از  ۱۲۲ هزار بیمار دریافتند که خطر مرگ در افرادی که دارای شیوه زندگی بی تحرک هستند، ۵۰۰ درصد بالاتر از افراد ورزشکار با بالاترین عملکرد ورزشی است.
دکتر Wael Jaber ، متخصص قلب درمانگاه کلیولند و نویسنده ارشد این مطالعه، گفت: اگر خطر نشستن را با بالاترین عملکرد در آزمون ورزشی مقایسه کنید، این خطر حدود سه برابر بیشتر از سیگار کشیدن است.
ورزشهای استقامتی[۱]
در مطالعه ی دیگر که در سوم اکتبر در مجله ی  Frontier in Microbiologyمنتشر گردید، نویسنده ی نخست این مقاله، دکترEveliina Munukka  و همکارانش اعلام کردند که ورزشهای استقامتی ترکیب میکروبیوم روده را بهبود می بخشند. در این مطالعه از ۱۷ زن به دلیل داشتن اضافه وزن و یک شیوه زندگی بی تحرک ثبت نام شد. پس از شش هفته ورزش، باکتریهای روده در این افراد مورد بررسی قرار گرفت. محققان دریافتند میزان باکتریهایی که پتانسیل ایجاد التهاب را دارند، کاهش و باکتری های خاصی که مسئول بهبود متابولیسم می باشند، افزایش می یابند.
سلامت روده برای سلامتی کل بدن ضروری است. من در بسیاری از مقالات گذشته ام، از جمله مقاله ی “تئوری بیگ بنگ برای بیماری های مزمن،” اهمیت روده را مورد بحث قرار داده ام. در این مقاله، من روی روده و نقش مهم آن در توسعه و پیشگیری از بیماری های مزمن تمرکز داشتم.
بنابراین، آن چه می خواهم به بیمارانم بگویم چگونگی افزایش فعالیت بدنی است.
ورزش کارآمد
اولا، به آنها می گویم از بی تحرکی دست بردارند. در حالی که ورزش یک عنصر حیاتی برای سلامتی است، اما باید کارآمد باشد. ورزش بیش از حد و یا نادرست می تواند به اندازه ی یک شیوه زندگی بی تحرک به سلامت آسیب برساند. ورزش کارآمد حداکثر فواید را برای سلامتی شما، با حداقل هدر رفت تلاش یا هزینه به ارمغان می آورد.

یک برنامه ی ورزشی کارآمد باید ترکیبی از موارد زیر باشد:

  • ایستادن به جای نشستن
  • شامل حرکت های ساده مانند راه رفتن روزانه باشد
  • فعالیت های هوازی مانند تنیس و دویدن چند بار در هفته
  • تمریناتی با وزن کامل بدن دو بار در هفته، مثل اسکوات[۲]، push ups یا شنا روی زمین، pull ups یا بالا کشیدن خود روی بارفیکس و سایر وسایل و planks یا شنا روی زمین.
  • فعالیت های بی هوازی کوتاه اما شدید هر هفت تا ۱۰ روز یکبار.

ورزش ۴ دقیقه ای
جالب توجه است، که بدانید یک روش ساده و روزمره برای انجام یک برنامه ی ورزشی کارآمد برای یک فرد معمولی وجود دارد که تنها چهار دقیقه طول می کشد. این تمرین شدید و سریع را با راه رفتن و ایستادن (به جای نشستن) ترکیب کنید و یک رویکرد به خوبی طراحی شده داشته باشید.
این روش تمرین شدید، توسط دکتر Zach Bush ، بعنوان تمرین چهار دقیقه ای، که نیازی به هیچ تجهیزاتی ندارد و می تواند در هر زمان و هر مکانی انجام شود، معرفی گردید.
یکی از مزایای ورزش ۴ دقیقه ای این است که سبب آزاد سازی نیتریک اکسید می شود، که در سلول های اندوتلیال عروق خونی ذخیره می شود. براساس مطالعه ای که در ژوئیه ۲۰۱۶ در مجله ی پریودنتولوژی بالینی (جلد ۴۳: ۷، ص۶۰۳-۶۰۸) منتشر شد، آزاد شدن نیتریک اکسید به پیشگیری از بیماریهای لثه کمک می کند.
البته، بیماران به یاد داشته باشند که نباید هیچ برنامه ی ورزشی یا جسمی را بدون صحبت با متخصص مراقبت های اولیه خود انجام دهند.
کلام آخر
من به بیمارانم می گویم که برای شروع یک برنامه ورزشی کارآمد هیچ وقت دیر نیست، مگر این که انجام آن ورزش از نظر پزشکی برای شما ممنوع باشد.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=wom&pag=dis&ItemID=323871

———————————————————————————

[۱] Endurance exerciseیا فعالیت‌های استقامتی طیف گسترده‌ای از رویدادهای ورزشی همانند رقابت‌های قایق‌سواری (در حدود ۶ دقیقه) تا دو ماراتون (در حدود ۲–۳ ساعت) و حتی برخی از مسابقات دوچرخه‌سواری (در حدود ۴ ساعت) را در برمی‌گیرد. گرچه مدت این رویدادها متفاوت است، اما منابع تولید ATP در آن‌ها غالباً توسط سیستم هوازی تأمین می‌گردد.

[۲] در بدن‌سازی و تناسب اندام، اسکوات یا اسکات حرکتی است چند مفصلی که عضلات چهارسر ران را هدف گرفته اما به خاطر ماهیتی که دارد، عضلات پشت، عضلات سرینی، عضلات شکم و عضلات همسترینگ را هم درگیر می‌کند. اسکوات یکی از حرکت‌های اصلی ورزش وزنه‌برداری قدرتی است.