Home / خبرها / هندپیس های الکتریکی

هندپیس های الکتریکی

۹ نوامبر ۲۰۱۸- هندپیس های رایج دندانپزشکی، ابزارهای بالینی اصلی در این رشته هستند. از این ابزارها برای آماده سازی دندان، تنظیم ترمیم، جراحی، اندودنتیکس و سایر درمان های دیگر استفاده می شود. با توجه به انواع وظایف اختصاص داده شده به هندپیس، به پلت فورم های استاندارد و لوازم جانبی تخصصی برای کار با آن نیاز است. برخی از هندپیس ها عمومی هستند و برای انجام اکثر وظایف روتین در مطب دندانپزشکی طراحی شده اند، در حالی که سایر هندپیس ها برای پروسیجرهای خاص (مانند جراحی، اندودنتیکس و قرار دادن ایمپلنت) طراحی شده اند. پیشرفتها در زمینه ی تکنولوژی هندپیس در سال های اخیر به سرعت در حال افزایش است.
هندپیس های الکتریکی در اروپا ساخته شدند، جایی که اتصال لوله های هوای کمپرسور مرکزی به چندین یونیت دندانپزشکی از خلال دیوارها و کف ساختمان های قدیمی، مشکل بود. به زودی مشخص شد که نه تنها نصب هندپیس های الکتریکی راحت تر است، بلکه برای پروسیجرهای روتین در دندانپزشکی موثرترند. سیستم های هندپیس الکتریکی از محبوب ترین گزینه ها در اروپا و آسیا هستند. در آمریکای شمالی به سرعت طرفداران این نوع هندپیس در حال افزایش است.
دور موتور هندپیس های الکتریکی کمتر از انواع air-driven است. سرعت چرخشی هندپیس الکتریکی ۴۰،۰۰۰ دور در دقیقه است(در مقایسه با ۴۰۰،۰۰۰ تا ۵۰۰،۰۰۰ دور در دقیقه در انواع air-driven)، اما می توان آن را با یک سیستم دنده ای پیشرفته به ۲۰۰،۰۰۰ دور بر دقیقه رساند. کم بودن سرعت چرخشی هندپیسهای الکتریکی، با گشتاور قابل توجه آنها که ۶۰ وات قدرت برشی یا تورک (Torque) تولید می کنند (در انواع air-driven کمتر از ۲۰ وات)، جبران می شود. این بدان معنی است که در طول آماده سازی طولانی مدت دندان، هندپیس الکتریکی آهسته یا متوقف نمی شود، مانند فرز که در برابر ساختار سخت دندان و مواد ترمیمی سخت از حرکت باز می ایستد. این نوع هندپیس به سادگی با یک تورک ثابت در تمام محدوده ی سرعت، صرف نظر از میزان فشار ، برش را ادامه می دهد. افزایش تورک، سرعت برش را دو برابر و خستگی کاربر را کمتر می کند.
دقت برش بستگی به موقعیت واقعی فرز در هنگام چرخش با سرعت بالا دارد. توربین های الکتریکی بیشتر به طور متحد المرکز می چرخند، که باعث می شود تا فرز آنها نسبت به نوع air-driven ، wobble  کمتری داشته باشد. wobble کمتر به معنای مارجینی قابل پیش بینی، دقیق و پیوسته است.
هندپیس برقی (smoother) ساختار دندان را صاف تر آسیاب می کند در حالی که توربین هوایی آن را   خرد می کند. این باعث می شود که صدای ناشی از تماس فرز با سطح دندان، کاهش یابد و سبب افزایش راحتی بیمار و کاهش خستگی اپراتور می شود. آماده سازی سریع تر به معنی کاهش تولید حرارت در سطح دندان است.
آلودگی صوتی ناشی از هندپیس به عنوان یک مشکل مهم برای دندانپزشکان و دستیارانشان شناخته شده است. صداهای زیر(با فرکانس بالا) ناشی از هندپیسهای air-driven یکی از دلایل اصلی اختلالات شنوایی در دندانپزشکان است. هندپیسهای الکتریکی بسیار کم صدا تر هستند، و به اندام های شنوایی کاربر آسیبی وارد نمی کنند.
در حالی که هندپیس های الکتریکی اغلب سنگین تر از هندپیسهای air-driven هستند، اما اغلب آنها طوری ساخته می شوند که این مشکل را برطرف کنند. طراحی ارگونومیک و تعادلی آنها، عملا سبب می گردد که وزن اضافی برای اپراتور قابل تشخیص نباشد. بعضی از تولیدکنندگان، دستگاه های سبک تر و کوتاه تر را که مناسب دستهای کوچکتر برخی از دندانپزشکان است، ارائه می دهند.

منبع:

http://dentistrytoday.com/news/todays-dental-news/item/4042-product-focus-electric-handpieces