Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / چگونه قهوه به شما در مبارزه با پوسیدگی دندان کمک می کند

چگونه قهوه به شما در مبارزه با پوسیدگی دندان کمک می کند

نویسنده لوسی ویندهام

خوردن قهوه ی روزانه برای بعضی از ما، بویژه در لبنان به یکی از ضروری ترین عادتهای زندگی تبدیل شده است. در لبنان به طور متوسط، هر نفر یک کیلوگرم در سال، قهوه می نوشد که بالاترین میزان مصرف قهوه در خاورمیانه است، اما ممکن است شما از تاثیر یک فنجان قهوه ی صبحگاهی خود بر سلامت دندانهایتان نگران باشید. رژیم غذایی شما تأثیر قابل توجهی بر میزان سلامت دندان ها و سلامت کلی شما دارد، بنابراین خوب است که در مورد آنچه شما را نگران می کند، تحقیق کنید. خوشبختانه، نوشیدن قهوه در حالت اعتدال، تاثیر مثبتی بر سلامت دندان های شما دارد. مطالعات نشان می دهد که قهوه ی بدون افزودنی، از چسبیدن باکتری های پوسیدگی زا به سطح دندانهای شما تا ۹۸ درصد جلوگیری می کند.
تاثیر قهوه بر لبخند شما
علیرغم بحث های اخیر در مورد مضرات قهوه، این ماده در واقع اثرات خالص مثبتی برای سلامت بدن و دندان ها دارد. قهوه به طور معمول تفت داده می شود و سپس در خانه یا در یک کافی شاپ دم می شود که ایده آل ترین حالت برای تهیه ی این نوشیدنی است. قهوه ی بو داده بیشترین منافع را برای سلامت دندان ها دارد. قهوه ای که به میزان متوسطی بو داده شده است دارای بیشترین میزان فعالیت آنتی اکسیدانی و همچنین فعالیت ضد باکتریایی است، حتی از چسبیدن باکتری استرپتوکوک موتانس – که باعث ایجاد پوسیدگی می شود-، به دندان های شما جلوگیری می کند. این به خاطر ترکیباتی است که در هنگام بو دادن قهوه تشکیل می شوند که در حالت عادی در آن وجود ندارند مانند melanoidins، که پلیمرهایی هستند که در دمای بالا در غذا ایجاد می شوند. خطر پوسیدگی دندان در افرادی که به طور منظم قهوه مصرف می کنند، به علت خواص ضد باکتریایی آن کمتر است و همچنین آنها دارای دندان های سفید تری نسبت به کسانی هستند که قهوه نمی نوشند. اما با تمام این مزایا، البته، چندین احتیاط هم در مورد نوشیدن قهوه وجود دارد.
چگونگی بهره بردن از مزایای قهوه
علیرغم این واقعیت که مصرف کنندگان قهوه معمولا دندان های سفید تری دارند، نوشیدن قهوه با خطر تغییر رنگ دندانها همراه است. تانن های موجود در قهوه می توانند به دندان های شما چسبیده و سبب تغییر رنگ کمی در آنها شوند، مانند سایر عوامل رنگی مثل نوشابه های کولا یا شراب. مواد افزودنی خمیر دندان مانند d-limonene قادر به برطرف نمودن تغییر رنگ ناشی از قهوه نیستند، اما روش های زیبایی برای سفید کردن دندانها، امکان برطرف نمودن رنگهای ناشی از برخی غذاها و نوشیدنی ها را فراهم کرده است. علیرغم نگرانی در مورد تاثیر قهوه بر تغییر رنگ دندانها، نوشیدن قهوه ی بدون افزودنی بهترین راه برای حفظ خواص آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی آن است. شیر به تنهایی بر خواص ضد باکتری و آنتی اکسیدانی قهوه تاثیر نمی گذارد، بلکه در ترکیب با شکر یا شیرین کننده های مصنوعی، این خواص را به حداقل می رساند. با افزودن قند یا شیرین کننده های مصنوعی، شما از مزایای قهوه بی بهره می شوید و احتمال پوسیدگی دندانهایتان را افزایش می دهید.
برخلاف آنچه شما تصور می کنید، نوشیدن قهوه به طور منظم برای دندان های شما واقعا مفید است. در حالی که خطر تغییر رنگ دندانها با مصرف یک فنجان قهوه وجود دارد، اما این یک مشکل بزرگ نیست. مانند همه چیز، قهوه باید در اعتدال مصرف شود، اما چند فنجان قهوه در روز برای شما و دندان هایتان خوب است.

منبع:

How Coffee Helps You Fight Off Caries