Home / خبرها / احتمال ابتلا به پر فشاری خون در زنان یائسه ای که دندانهای خود را از دست داده اند، بیشتر است

احتمال ابتلا به پر فشاری خون در زنان یائسه ای که دندانهای خود را از دست داده اند، بیشتر است

۴ دسامبر ۲۰۱۸- یک مطالعه ی جدید نشان داده است که زنان یائسه ای که دندانهای خود را از دست داده اند، در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به فشار خون بالا هستند. این مطالعه ی جدید در مجله ی آمریکایی Hypertension منتشر شده است.

تاکنون مطالعات متعددی نشان دهنده ی ارتباط بین بیماری پریودنتال و از دست دادن دندان ها با فشار خون بالا، بوده اند اما هنوز چگونگی این ارتباط مشخص نشده است.

در این مطالعه، پرفشاری خون در ۳۶۶۹۲ زن یائسه، از مطالعه ی مشاهداتی “اقدامات بهداشتی برای سلامت زنان” در ایالات متحده ی آمریکا که بطور سالانه تحت ارزیابی اولیه ی پریودنتال از سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۵ قرار گرفته بودند، ارزیابی شد.

در این تحقیق ارتباط مثبتی بین از دست دادن دندان و فشار خون بالا در زنان یائسه مشاهده گردید. به طور خاص، زنانی که دندانهای خود را از دست داده بودند، حدود ۲۰ درصد بیشتر از زنان دیگر، در طول پیگیری به فشار خون بالا مبتلا شده بودند. این ارتباط در میان زنان جوان و کسانی که BMI کمتری داشتند، قوی تر بود.

دلایل متعددی برای این ارتباط وجود دارد. یک توضیح احتمالی این است که وقتی مردم دندانهای خود را از دست می دهند، ممکن است رژیم غذایی خود را به غذاهای نرم تر و بیشتر فرآوری شده تغییر دهند. این تغییرات در الگوی رژیم غذایی ممکن است با افزایش خطر ابتلا به پرفشاری خون همراه باشد. در این مطالعه، هیچ ارتباطی بین بیماری پریودنتال و پرفشاری خون یافت نشد.

این مطالعه نشان می دهد که زنان مسن یائسه که دندان های خود را از دست می دهند، ممکن است یک گروه پرخطر برای ابتلا به فشار خون بالا باشند. محققان این مطالعه معتقدند بهبود بهداشت دهان و دندان در افرادی که در معرض خطر از دست دادن دندان ها قرار دارند و همچنین اقدامات پیشگیرانه نظیر نظارت دقیق تر بر فشار خون، اصلاح رژیم غذایی، فعالیت بدنی و کاهش وزن ممکن است خطر ابتلا به پرفشاری خون را کاهش دهد. این یافته ها همچنین نشان می دهد که از دست دادن دندان ممکن است به عنوان یک علامت هشدار دهنده ی بالینی برای افزایش خطر پر فشاری خون باشد.

نویسنده ارشد این مقاله، Jean Wactawski-Wende گفت: این یافته ها نشان می دهد که از دست دادن دندان ممکن است عامل مهمی در توسعه ی فشار خون بالا باشد. تحقیقات بیشتر ممکن است به ما کمک کند تا مکانیزمهای ارتباط این دو بیماری رایج را بیابیم.

منبع و سایت خبر:

American Journal of Hypertension, 2018; DOI: 10.1093/ajh/hpy164

www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181204090339.htm