Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / آیا یک مسواک هیبرید بهتر از هر دو مسواک برقی و دستی است؟

آیا یک مسواک هیبرید بهتر از هر دو مسواک برقی و دستی است؟

نویسنده  Lori Roniger

۲۶ نوامبر ۲۰۱۸ – برای بیمارانی که نمیتوانند بین مسواک دستی و برقی یکی را انتخاب کنند، طراحی هیبرید که ترکیبی از هر دو حالت است، می تواند ایده آل باشد. اما این محصول در کاهش پلاک در مقایسه با یک مسواک برقی معمولی، به چه میزان موثر است و چقدر مورد رضایت کاربران می باشد؟ محققان در این زمینه تحقیق کردند تا اطلاعات بیشتری بیابند.
آنها از افرادی که هرگز از مسواک برقی استفاده نکرده بودند، خواستند تا از یک مسواک هیبرید که دارای هر دو حالت دستی، powered sonic و ترکیبی بود، استفاده کنند. محققان دریافتند که نتایج مشابه ای از مسواک زدن با مسواک هیبریدی و یا برقی نوسانی چرخشی حاصل می شود.

نویسندگان این مقاله به  رهبری دکتر D. Klonowicz از Dermscan Poland ( BMC Oral Health, November 6, 2018 ) نوشتند: نتایج آزمایش “یک بار استفاده” نشان داد که مسواک ترکیبی یا هیبرید (که در حالت ترکیبی مورد استفاده قرار می گیرد)، در حذف پلاک همانند یک مسواک دارای نوسان ارتعاشی چرخشی(oscillating-rotating toothbrush ) موثر است.

رویکردهای ترکیبی

نویسندگان خاطر نشان کردند که مسواک های ترکیبی، اخیرا به فهرست مسواک های برقی افزوده شده اند، این نوع مسواک در ابتدا برای بیماران ارتودنسی و افراد دارای مهارت های حرکتی محدود طراحی شده بود. ترکیبی به سادگی به این معنا است که مسواک را می توان در حالت دستی (موتور خاموش)، در حالت برقی (سونیک) یا در حالت ترکیبی (حرکت دستی بهمراه ارتعاشات صوتی) استفاده کرد.
محققان می خواستند اثربخشی و همچنین تحمل و پذیرش کاربر مسواک برقی هیبرید Elgydium Clinic / Inava   ، ساخت شرکت Pierre Fabre Oral Care را که دارای قابلیت ترکیبی است با مسواک نوسانی چرخشی Oral-B Vitality 2D Sensitive Clean ، ساخت شرکت Procter & Gamble مقایسه کنند.
دکتر Klonowicz و همکارانش گفتند: ما فرض می کنیم که چنین رویکرد فردی می تواند به رعایت توصیه های بهداشت دهان و بهبود سلامت دهان و دندان در سطح جهانی کمک کند.
مسواک ترکیبی از نظر ظاهر شبیه مسواک دستی با برس سنتی بیضی شکل است. این مسواک در حالت صوتی از تکنولوژی ارتعاش برای تولید حرکات جانبی تا ۲۸۰۰۰ ضربه در دقیقه استفاده می کند. مسواک های نوسانی چرخشی دارای یک سر کوچک با برس دایره ای هستند که ۷،۶۰۰ نوسان در دقیقه تولید می کند.
محققان از ۶۶ شرکت کننده در این مطالعه با حداقل ۲۰ دندان طبیعی برای استفاده از یکی از این مسواک ها در آزمایشگاه ثبت نام کردند. شرکت کنندگان در فاصله ی سنی ۱۸ تا ۷۰ سال بوده و از مسواک برقی هرگز تاکنون استفاده نکرده بودند. به شركت كنندگان آموزش داده شد كه هيچ گونه رفتار بهداشتی مربوط به دهان را به مدت ۲۴ ساعت انجام ندهند و از ۴ ساعت قبل از آزمایش، از خوردن، نوشيدن يا سيگار کشیدن پرهیز کنند.
برای شرکت در این مطالعه، شرکت کنندگان نیاز به داشتن شاخص پلاک Silness and Löe  بین ۱٫۰  و ۲٫۰ و شاخص لثه ای اصلاح شده، بین ۱٫۰ تا ۲٫۰ داشتند. آنها قبل و بعد از مسواک زدن برای ارزیابی علائم بالینی مانند زخم و خونریزی و نشانه های فانکشنال مانند خارش و درد، در بافت نرم و سخت تحت بررسی قرار گرفتند. محققان به هر علامت از ۰ (هیچکدام) تا ۳ (متوسط) نمره داده و یک ارزیابی تحمل جهانی برای هر بیمار انجام دادند.
آنها ۶۶ شرکت کننده را به طور تصادفی برای مسواک زدن با یکی از این دو نوع مسواک برای مدت دو دقیقه (۳۳ به هر گروه) انتخاب کردند و دستورالعمل های مربوط به استفاده از مسواک را به هر گروه آموزش دادند. برای مسواک هیبریدی، به کاربران گفته شد که از حالت ترکیبی با قرار دادن برس بر روی دندان ها با زاویه ۴۵ درجه نسبت به لثه ها و اعمال فشار ناچیز بهمراه حرکت آرام برس در یک حرکت دایره ای استفاده کنند.
پس از یک بار استفاده، نمرات شاخص پلاک تمام کاربران هر دو مسواک، کاهش داشت(به جدول زیر مراجعه کنید).

Does a hybrid toothbrush offer the best of both worlds2

دوازده کاربر ترکیبی خونریزی بسیار خفیف تا خفیفی را تجربه کردند، این میزان خونریزی در ۱۴ کاربر مسواک نوسانی چرخشی نیز دیده شد. نویسندگان اظهار داشتند که این می تواند به استفاده از این دستگاه ها برای اولین بار یا به شدت مسواک زدن آنها مرتبط باشد. سپس یک دندانپزشک، شرکت کنندگان را از نظر تحمل جهانی مورد بررسی قرار داد، و میزان تحمل هر دو مسواک را “خوب” دانست.
۹۱ درصد از کاربران مسواک هیبریدی، و همینطور ۹۴ درصد از کاربران مسواک نوسانی چرخشی گفتند که شدت ارتعاشات مسواکها خوب بوده است. علاوه بر این، ۸۷ درصد از کاربران مسواک هیبریدی، و ۹۰ درصد از کاربران مسواکهای نوسانی چرخشی، این مسواکها را بهتر از مسواک معمولی خود می دانستند.
نویسندگان یادآور شدند که مزایای مسواک ترکیبی شامل فقدان یک پایه الکتریکی بزرگ و وزن نسبتا کم آن است که می تواند برای کودکان یا سالمندان مفید باشد. همچنین، برس نرمی دارد و می تواند برای کسانی که دارای حساسیت های لثه ای هستند، مفید باشد.
اطلاعات محدود درباره ی وضعیت لثه ی افراد شرکت کننده
در حالی که نویسندگان هیچ محدودیتی را در مورد این مطالعه اعلام نکردند، آنها اشاره کردند که مطالعات طولانی مدت برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثرات مسواک ترکیبی بر سلامت لثه ها مورد نیاز است. آنها اذعان کردند که مسواک هیبریدی که دارای قابلیت انعطاف در سه حالت مختلف است این امکان را به فرد می دهد که بر اساس مهارت ها یا شرایط دهان خود، مسواک را تنظیم کند. ما فرض می کنیم که چنین رویکرد فردی می تواند به رعایت درازمدت توصیه های بهداشت دهان و بهبود سلامت دهان و دندان در سطح جهانی کمک کند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=323909