Home / خبرها / بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن در معرض خطر بیشتری برای اعتیاد به داروهای اوپوئیدی قرار دارند

بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن در معرض خطر بیشتری برای اعتیاد به داروهای اوپوئیدی قرار دارند

سوم ژانویه ۲۰۱۹- در حالی که به بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن اغلب در طول بهبودی بعد از عمل جراحی، داروهای ضد درد اوپوئیدی داده می شود، این داروها می توانند دروازه ای برای سوء استفاده یا اعتیاد به این داروها پس از پایان درمان باشند. به خصوص به این دلیل که طول عمر بیماران مبتلا به سرطان در حال حاضر بیشتر از همیشه است.

دکتر Jessica McDermott، محقق مرکز سرطان دانشگاه کلورادو (CU)و استادیار دانشکده پزشکی CU گفت: ما احساس کردیم که این موضوع به یک مشکل طولانی مدت برای برخی از بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن ما تبدیل شده است، اما نمیدانستیم که بزرگی این مشکل چقدر است. دکترMcDermott  و همکارانش دریافتند که ۸۱۱ نفر از ۹۷۶ بیماری که از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ برای سرطان دهان و اورفارنکس تحت درمان قرار گرفته بودند، بر اساس داده های پایگاه داده SEER / Medicare ، نسخه های داروهای اوپوئیدی را در طول درمان دریافت کرده بودند.

سه ماه پس از پایان درمان، ۱۵۰ نفر از این افراد، نسخه های اپوئیدی خود را بطور فعال ادامه دادند. شش ماه پس از درمان، ۶۸ بیمار یا ۷٪ از کل جمعیت، به استفاده از داروهای ضد درد اوپوئیدی ادامه داده بودند.

دکتر McDermott گفت: بیماران پس از درمان نیاز به استفاده از داروهای ضد درد اپوئیدی به مدت شش ماه ندارند، ما امیدواریم بتوانیم از این داده ها برای کمک به مدیریت بهتر درد این بیماران استفاده کنیم.

از آنجایی که بیماران جوانتر در این مطالعه و مطالعات دیگر در معرض خطر بیشتری برای سوء مصرف مواد مخدر بودند، و پایگاه داده SEER / Medicare به شدت متاثر از اطلاعات مربوط به بیماران مسن تر است، دکتر McDermott می گوید: درصد واقعی سوء مصرف مواد مخدر در کل جمعیت بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن، احتمالا بالاتر از مقدار اعلام شده در این مطالعه است.

عوامل خطر اضافی برای ادامه ی استفاده از داروهای اوپوئیدی شامل مصرف داروهای اوپوئیدی قبل از درمان سرطان و سابقه سیگار کشیدن و / یا مصرف الکل است.

همچنین بیمارانی که داروی oxycodone به عنوان اولین داروی اپوئیدی برای آنها تجویز شده بود، در سه ماه و شش ماه پس از درمان کمتر از افرادی که در ابتدا hydrocodone یا سایر داروهای اوپوئیدی از جمله فنتانیل، هیدرومورفون، مپریدین هیدروکلراید، مورفین، نالبوفاین یا ترامادول را استفاده کرده بودند، به استفاده از این دارو ادامه دادند.

دکتر McDermott گفت: ما علت این موضوع را نمی دانیم، اما فکر می کنیم که ممکن است بیماران با کلمه oxycodone و احتمال بالقوه ی اعتیاد به آن، آگاهی بیشتری نسبت به داروهای کمتر شناخته شده یا کمتر خطرناک مانند هیدروکودون داشته باشند.

محققان مطالعه حاضر را به عنوان راهی برای درک اکوسیستم کنترل درد و وابستگی به داروهای اوپوئیدی در بیماران مبتلا به سرطان سر  و گردن، با هدف تلاش برای تغییر راهکارهای پزشکان برای کنترل درد، می بینند.

دکتر McDermott گفت: اگر بیماری نیاز به داروهای اوپوئیدی برای کنترل درد داشته باشد من او را از مصرف این داروها منع نمی کنم. اما اگر آنها دارای عوامل خطر باشند، من می توانم در مورد خطرات اعتیاد و سوء استفاده از این داروها با آنها بیشتر صحبت کنم و آنها را تحت نظارت قرار دهم. این مطالعه در مجله ی Otolaryngology-Head and Neck Surgery منتشر شد.

منبع:

http://dentistrytoday.com/news/industrynews/item/4239-head-and-neck-cancer-patients-face-greater-opioid-addiction-risks