محصولات زغالی و سفید نمودن دندان ها

۷ ژانویه ۲۰۱۹- به نظر می رسد زغال چوب آخرین چیزی است که برای تمیز کردن چهره ، سم زدایی بدن و حتی مسواک زدن دندان ها مد شده است. اما قبل از شروع به استفاده از خمیر دندان زغالی، بهتر است بدانید که ادعای تولید کنندگان این نوع از خمیر دندانها مبنی بر سفید تر و روشن تر شدن دندان ها از نظر علمی اثبات نشده است و حتی ممکن است در واقع استفاده از این محصولات برای دندانها و بدن شما مضر باشد. این نوع از خمیر دندانها در میان تعداد کم محصولات سفید کننده ای که پس از ارزیابی های علمی برای ایمنی و اثربخشی از طرف انجمن دندانپزشکی ایالات متحده تاییدیه دریافت کرده اند، قرار ندارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خمیر دندان های زغالی و دیگر محصولات سفید کننده، با Aikaterini Papathanasiou ، مدیر برنامه ی آموزش پیشرفته ی دندانپزشکی زیبایی و جراحی در دانشکده دندان پزشکی دانشگاه Tufts صحبت کردیم.

چه چیزی در مورد استفاده از خمیر دندان های زغالی برای سفید کردن دندان ها می دانیم؟

Aikaterini Papathanasiou: بسیاری از این محصولات بیش از حد ساینده هستند و می توانند لایه بیرونی دندان که مینای دندان نامیده می شود را از بین ببرد. این سایش می تواند حساسیت ایجاد کند، و لایه ی زیر مینا که عاج نام دارد و تیره تر است را نمایان کند و سطح دندان را خشن نماید، که می تواند لکه های بیشتری را جذب کرده و نتیجه ای دقیقا خلاف آنچه شما برای آن تلاش می کنید، حاصل شود.

آیا شواهد علمی برای حمایت از ادعاهای محصولات زغالی وجود دارد؟

در حال حاضر هیچ شواهد علمی وجود ندارد که نشان دهد این محصولات برای دندان های شما ایمن یا موثر هستند. نتیجه ی یک مطالعه که در مجله انجمن دندانپزشکی آمریکا در اواخر سال ۲۰۱۷ منتشر شد نشان داد که ما نیاز به آزمایشهای بالینی و مطالعات آزمایشگاهی برای تعیین ایمنی و اثربخشی این محصولات داریم. بهمین دلیل در هنگام استفاده از این محصولات احتیاط لازم است.

چرا دندان ها تغییر رنگ می دهند؟

دندان ها به علت غذا، نوشیدنی، مصرف دخانیات، سن، تروما و چندین نوع از داروها تغییر رنگ می دهند. هر چیزی که رنگ پیراهن سفید شما را تغییر دهد، می تواند سبب تغییر رنگ دندان های شما نیز بشود.

پیشنهاد شما برای سالم و روشن نگه داشتن دندانها چیست؟

مسواک زدن و نخ کشیدن دندان ها دو بار در روز. اجتناب از خوردن نوشیدنی ها و غذاها و عاداتی -مثل سیگار کشیدن- که سبب تغییر رنگ دندان یا ایجاد لکه بر روی دندانها می شود. سفید کردن دندان ها می تواند با استفاده از محصولات مناسب، به ویژه آنهایی که توسط ADA تایید شده اند، با خیال راحت و موثر انجام شود. برای پاک کردن لکه های سطحی، از یک خمیر دندان سفید کننده مبتنی بر فلوراید تایید شده توسط ADA استفاده کنید. اگر شما علاقه مند به درمان سفید کننده ی گسترده تری برای دندان های خود هستید، از متخصص دندانپزشک خود بخواهید تا آنچه که برای شما مناسب است- مانند یک درمان تحت مراقبت حرفه ای در منزل و / یا گزینه های دیگر برای سفید نمودن دندان ها در مطب- را برای شما انجام دهد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-01-charcoal-white-teeth.html