Home / خبرها / نخ کشیدن دندان ها و سایر رفتارهای مصرف کنندگان باعث افزایش سطح PFAS در بدن می شود

نخ کشیدن دندان ها و سایر رفتارهای مصرف کنندگان باعث افزایش سطح PFAS در بدن می شود

۸ ژانویه ۲۰۱۹- یک مطالعه ی جدید نشان می دهد انواع خاصی از رفتارهای مصرف کننده، از جمله نخ کشیدن دندان ها با  Oral-B Glide، باعث افزایش سطح مواد شیمیایی سمی PFAS یا per- and polyfluoroalkyl substances در بدن می شود. PFAS ها موادی مقاوم در برابر آب و روغن هستند که با مشکلات متعدد بهداشتی ارتباط دارند. این یافته ها بینش جدیدی در مورد سرنوشت نهایی این مواد شیمیایی در بدن و راه های محدود کردن تماس با آنها از طریق اصلاح رفتارهای مصرف کنندگان ارائه می دهد.

این مطالعه که توسط موسسه یSilent Spring  با همکاری موسسه ی بهداشت عمومی در برکلی،CA  انجام شد به صورت آنلاین در ۸ ژانویه در مجله ی Exposure Science & Environmental Epidemiology (JESEE)  به نمایش در آمد و بخشی از یک شماره ی ویژه است که به PFAS اختصاص یافته است. PFAS در طیف وسیعی از محصولات مصرفی، از جمله بسته بندی فست فودها، تابه های نچسب، لباسهای ضد آب و کارپتهای مقاوم در برابر لکه استفاده می شود. مردم می توانند به طور مستقیم از طریق محصولاتی که مصرف می کنند و مواد غذایی که می خورند، در معرض این مواد قرار گیرند. آنها همچنین می توانند از طریق هوا و گرد و غبار داخل ساختمان و آب آشامیدنی در معرض این مواد سمی قرار گیرند.

دانشمندان نگران قرار گرفتن گسترده ی جمعیت در معرض PFAS هستند چرا که این مواد شیمیایی با مشکلات بهداشتی از جمله سرطان کلیه و بیضه، بیماری تیروئید، کلسترول بالا، وزن کم هنگام تولد، کاهش باروری و اثر بر سیستم ایمنی، مرتبط می باشند.

در این تحقیق جدید، محققان غلظت ۱۱ نوع ماده شیمیایی مختلف PFAS را در نمونه های خون گرفته شده از ۱۷۸ زن میانسال که در تحقیقات سلامت و توسعه ی کودکان در موسسه بهداشت عمومی برکلی ثبت نام کرده بودند، اندازه گیری کردند. این مطالعه ی چند نسلی به بررسی تاثیر مواد شیمیایی زیست محیطی و سایر عوامل بر بروز بیماری ها، می پردازد.

محققان سپس به منظور بررسی تاثیر رفتار افراد برای قرار گرفتن در معرض PFAS، غلظت مواد شیمیایی مختلف PFAS در خون را با نتایج مصاحبه با زنان در مورد ۹ رفتاری که می تواند منجر به قرار گرفتن بیشتر در معرض این مواد شود، مقایسه کردند. نیمی از زنان در این تجزیه و تحلیل سفیدپوست غیرهیسپانیک(اسپانیایی) بودند و نیمی از آنها آمریکایی آفریقایی بودند.

در بدن زنانی که از نخ دندان Oral-B Glide استفاده می کردند سطح بالاتری از نوعی PFAS به نام PFHxS[1]   در مقایسه با کسانی که از این نوع نخ دندان استفاده نمی کردند، اندازه گیری شد. محققان برای درک بهتر این ارتباط، ۱۸ نوع نخ دندان دیگر از جمله ۳ عدد از محصولات Glide را برای وجود فلوئور – نشانگر PFAS – با استفاده از طیف سنجی PIGE[2]، آزمایش کردند. در هر ۳ محصول Glide تست فلورین مثبت بود که مطابق با گزارش های قبلی در مورد تولید Glide با ترکیبات مشابه تفلون است. علاوه بر این، دو محصول که بر روی آنها جمله ی قابل مقایسه با Oral-B Glide درج شده بود و یک نخ دندان که خود را “فیبر تفلونی تک رشته ای” معرفی کرده بود، مورد آزمایش قرار گرفتند که جواب آزمایشات آنها برای فلوئور مثبت بود.

نویسنده ی ارشد این مقاله Katie Boronow ، از موسسه ی Silent Spring می گوید: این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد استفاده از نخ دندانهای حاوی PFAS با افزایش این مواد شیمیایی سمی در بدن ارتباط دارد، خبر خوب این است که براساس یافته های ما، مصرف کنندگان می توانند از نخ های دندان فاقد PFAS  استفاده کنند.

از جمله رفتارهای دیگری که با سطوح بالاتری از PFAS مرتبط بودند، شامل کارپت ها(کف پوش یا لامینت) یا مبلمان مقاوم در برابر لکه و زندگی در شهرهایی بود که آب آشامیدنی آنها توسط PFAS آلوده شده بود. علاوه بر این، در خون گروهی از زنان آفریقایی آمریکایی، که اغلب غذاهای آماده در ظروف مقوایی پوشش دار از قبیل سیب زمینی سرخ کرده می خورند، در مقایسه با زنانی که به ندرت از این غذاها می خورند، غلظت چهار نوع از مواد شیمیاییPFAS  بالاتر بود. محققان رابطه ی مشابهی را با مصرف غذای آماده در میان سفیدپوستان غیر اسپانیایی مشاهده نکردند.

به طور کلی، غلظت دو نوع از مواد شیمیایی PFAS در سفیدپوستان غیر اسپانیایی نسبت به آمریکائیان آفریقایی تبار بالاتر بود: PFOA[3]  و  PFHxS. محققان نتوانستند این تفاوت ها را توضیح دهند، آنها می گویند: احتمالا رفتارهای دیگری وجود دارد که سبب افزایش تماس افراد با PFAS می شود که ما در این تحقیق آنها را در نظر نگرفته و بررسی نکرده ایم.

Boronow می گوید: به طور کلی، این مطالعه شواهدی را تقویت کرد که نشان می دهد مواد مصرفی منبع مهمی برای قرار گرفتن در معرض PFAS هستند. بنابراین محدود کردن این مواد شیمیایی در محصولات برای کاهش غلظت آنها در بدن افراد باید در اولویت باشد.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20190108/Dental-flossing-and-other-consumer-behaviors-contribute-to-elevated-levels-of-PFAS-in-the-body.aspx

 

[۱] perfluorohexanesulfonic acid

[۲] particle-induced gamma-ray emission (PIGE) spectroscopy

[۳] perfluorooctanoic acid