Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / شما احتمالا دندان هایتان را اشتباه مسواک می زنید، ۴ توصیه برای دستیابی به بهداشت بهتر دهان و دندان

شما احتمالا دندان هایتان را اشتباه مسواک می زنید، ۴ توصیه برای دستیابی به بهداشت بهتر دهان و دندان

۹ ژانویه ۲۰۱۹- ما همه از توصیه هایی که بمنظور داشتن دندان های سالم به ما می شود، آگاهیم: دو بار در روز مسواک بزنید، فواصل بین دندانهایتان را با نخ دندان یا ابزارهای بین دندانی و یا مسواکهای واتر پیک تمیز کنید و مواد قندی زیادی مصرف نکنید. پس چرا برخی افراد با وجود رعایت این دستورالعمل ها گاهی نیاز به مراجعه به دندانپزشک برای پر کردن دندان خود دارند؟ حقیقت این است که ما نیاز به دانستن نکاتی دیگر علاوه بر انجام این دستورالعمل ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان داریم. در اینجا ۴ نکته برای کسب موفقیت در حفظ بهداشت دهان و دندان را برای شما بازگو می کنیم.

مهارت های خود را بهبود دهید

چگونه نحوه ی مسواک زدن دندانها باعث ایجاد یک تفاوت بزرگ می شود؟ عمل مکانیکی مسواک زدن، پلاک بسیار چسبنده – ترکیبی از باکتری ها، اسید های آنها و محصولات جانبی چسبنده و بقایای مواد غذایی – را از سطح دندانها پاک می کند. پلاک بلافاصله پس از غذا به صورت طبیعی بر روی دندان ها تشکیل می شود اما تا زمانی که به مرحله خاصی از بلوغ نرسد، شروع به آسیب رساندن به دندان ها نمی کند. مقدار دقیق این زمان مشخص نیست اما حداقل ۱۲ ساعت است.

منبع تغذیه ی باکتری ها قند است و به عنوان یک محصول جانبی، اسید هایی را تولید می کنند که مواد معدنی دندان ها را حل کرده و حفره های میکروسکوپی را بر روی دندانها ایجاد می کنند که با چشم قابل دیدن نمی باشند. اگر این فرایند متوقف نشده و این حفرات ریز ترمیم نشوند، می توانند به حفره های بزرگ تر و قابل رویت تبدیل گردند.

با دو بار مسواک زدن دندان ها با تکنیک صحیح در روز می توان بخوبی پلاک های دندانی را از بین برد برای این هدف شما باید یک بار در شب و یک بار دیگر در روز دندانهای خود را مسواک بزنید. مسواک زدن اغلب رشد باکتری ها را متوقف کرده و اجازه نمی دهد به مرحله ای برسند که بیشترین مقدار اسید را تولید می کنند.

مسواک های الکتریکی می توانند موثرتر از مسواکهای دستی باشند و یک مسواک با برس کوچک کمک می کند تا مسواک مناطقی را که دسترسی به آن سخت است، تمیز کند. در عین حال، تارهای برس مسواک باید دارای نرمی متوسطی باشند تا بدون آسیب رساندن به لثه ها و دندان ها، قادر به تمیز نمودن پلاک دندان باشد. با این حال، مهمترین مساله مسواک زدن با یک روش صحیح و موثر است شما می توانید از دندانپزشک خود یا بهداشت کار دهان و دندان نحوه ی صحیح مسواک زدن را بیاموزید، علاوه بر این نخ کشیدن دندانها برای پاک کردن فواصل بین دندانی یک بار در روز به حفظ بهداشت دندانها و لثه ی شما کمک می کند، اخیرا مسواکهای سونیک واتر پیک وارد بازار شده اند که کار نخ دندان را با پرتاب آب با فشار مناسب انجام می دهند.

استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و قرص آشکار کننده ی پلاک

اکثر مزایای حاصل از مسواک زدن، مربوط تکنیک صحیح و عنصر کلیدی خمیر دندان یعنی فلوراید است. شواهد نشان می دهد که فلوراید مانع از پوسیدگی دندان می شود. فلوراید مواد معدنی از دست رفته در دندان ها را جایگزین می کند و آنها را قوی تر می سازد. حفره های دندان وقتی ایجاد می شوند که پوسیدگی دندان که اغلب آنها نیاز به پر کردن دارد، درمان نشود.

برای دریافت حداکثر مزایای یک خمیر دندان بمنظور جلوگیری از پوسیدگی دندان، از خمیر دندانهای حاوی ۱۳۵۰- ۱۵۰۰ ppm (تعداد ذرات در میلیون) فلوراید استفاده کنید.wrong brush invisible plaque

غلظت فلوراید موجود در خمیر دندان را با خواندن فهرست مواد موجود در پشت خمیر دندان بررسی کنید. همه ی انواع خمیردندان های کودکان به اندازه کافی قوی نیستند تا بتوانند بیشترین سود را ارائه دهند. دندانپزشک شما ممکن است براساس ارزیابی خود از خطر پوسیدگی دندان شما یا فرزندتان، خمیر دندانی با قدرت بالاتر را تجویز کند.

دیدن پلاک بر روی دندان دشوار است زیرا آنها درست مانند دندان های شما سفید رنگ هستند. قرص های آشکارگر پلاک، در سوپر مارکت ها و داروخانه ها موجود می باشند که با نگهداشتن آنها در دهان به مدت کوتاه، پلاک موجود بر روی سطوح دندانها رنگ آمیزی شده و بیشتر قابل مشاهده می گردد. این کار به شما کمک می کند تا نواحی از دندان ها را که ممکن است در هنگام مسواک زدن فراموش شده باشند، بخوبی مشاهده کنید.

تف کنید، آب را بعد از مسواک زدن در دهانتان بشدت نچرخانید

نکته ی دیگر اینست که به دلیل کاهش تولید بزاق در طول شب، دندان های شما از حفاظت کمتری برخوردار هستند و نسبت به حملات اسیدی آسیب پذیرترند. به همین دلیل مهم است که باقیمانده های غذا را از دندانهایتان قبل از خواب بشویید تا باکتریهای موجود در پلاک نتوانند تا صبح با این مواد غذایی خود را تغذیه کرده و اسید تولید کنند. بعد از مسواک زدن در شب از نوشیدن یا خوردن چیزی جز آب پرهیز کنید. این کار سبب می شود فلوراید فرصت طولانی تری برای کار داشته باشد.

هنگامی که مسواک زدنتان به پایان رسید، مقداری آب را وارد دهانتان کنید و کف و مواد همراه آن را از دهان خود با تف کردن، بیرون بریزید، و بعد از آن دیگر دهان خود را با آب یا دهانشویه نشویید، زیرا بدین ترتیب فلوراید را از روی سطح دندانها زدوده و دور می ریزید! رفع این عادت می تواند دشوار باشد، اما رعایت این مسئله می تواند پوسیدگی را تا ۲۵٪ کاهش دهد.

بیش از چهار بار در روز مواد قندی استفاده نکنید

قندها به طور طبیعی در انواع غذاها مانند میوه ها یافت می شوند، این قندهای طبیعی به احتمال زیاد کمتر از قند اضافه یا آزاد سبب پوسیدگی دندان میشوند. قندهای آزاد به طور کلی توسط تولید کنندگان به مواد غذایی اضافه می شوند اما در عسل، شربت و آب میوه ها نیز وجود دارند.

برای باکتری ها مصرف، متابولیسم و تولید اسید از قندهای آزاد، آسان تر است. با این حال، سخت است که بگوییم از میان قندها کدامیک بدترین قند برای دندان ها است. به عنوان مثال، اگرچه خوردن مقادیر نرمالی از میوه خوب است، اما آب میوه ها حاوی قندهایی هستند که از سلول های گیاهی آزاد می شوند و مصرف زیاد آنها می تواند باعث پوسیدگی دندان شود.

سازمان بهداشت جهانی و سیستمهای ملی بهداشت و درمان در کشورهای مختلف توصیه می کنند کالری دریافتی از قند های آزاد باید تا کمتر از ۵ درصد کل کالری دریافتی روزانه ی فرد باشد. یعنی برای بزرگسالان و کودکان بیش از ۱۱ سال، این مقدار حدود ۳۰ گرم یعنی حدود هشت قاشق چای خوری شکر در روز است.

با این حال، ما می دانیم که نوشابه ی کولا ۳۳۰ میلی لیتری حاوی ۳۵ گرم شکر است. برنامه ی نرم افزاری change4life برای ردیابی میزان قند موجود در رژیم غذایی شما مفید است.

گرچه دفعات مصرف شکر به اندازه ی میزان مصرف آن مهم نیست، اما باز هم اهمیت دارد. هضم کربوهیدراتهای ساده مانند قند برای باکتری ها آسان تر از پروتئین ها یا کربوهیدرات های پیچیده است. باکتری ها پس از آن که قند را متابولیزه می کنند با تولید اسید باعث دمینرالیزاسیون دندانها می شوند.

خوشبختانه، از طریق اقداماتی نظیر استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و اثرات ریمینرالیزاسیون بزاق، دندان های شما می توانند در مراحل اولیه ی این حملات خود را ترمیم کنند. این مانند یک ترازو است که شما باید تعادلی را بین مصرف قندها از یک طرف، و اقداماتی مانند استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و مسواک زدن صحیح دندانها از طرف دیگر برقرار کنید.

به طور معمول، دندان های شما می توانند چهار بار در روز در معرض قند، بدون آسیب برگشت ناپذیر قرار گیرند. چرا سعی نمی کنید دفعات مصرف مواد شیرین خود را بطور روزانه ثبت کنید؟ این موارد می تواند شامل بیسکویت، فنجان چای یا قهوه ی شیرین و سایر اسنکهای حاوی کربوهیدرات های تصفیه شده مانند چیپس باشد. یک روش ساده برای کاهش مصرف مواد قندی عبارت است از: نریختن شکر در نوشیدنی های گرم و محدود کردن مصرف اسنکها. مسواک زدن صحیح دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید، تف کردن نه گرداندن آب با فشار در دهان، نخوردن و نیاشامیدن هر چیزی جز آب بعد از مسواک زدن و عدم مصرف مواد قندی بیش از چهار بار در روز، راه های آسانی برای جلوگیری از مشکلات دهان و دندان هستند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-01-youre-teeth-wrong-dental-health.html