Home / خبرها / شواهدی برای تایید استفاده از فیبرین غنی از پلاکت در درمانهای دندانپزشکی

شواهدی برای تایید استفاده از فیبرین غنی از پلاکت در درمانهای دندانپزشکی

۹ ژانویه ۲۰۱۹- بازسازی بافت نرم و بافت استخوان از جنبه های مهم موفقیت دراز مدت در درمانهای دندانی است. به تازگی روش جدیدی با نام فیبرین غنی از پلاکت (PRF) به ویژه برای به دست آوردن سطح پایداری از بافت و بازسازی استخوان که برای عمل جراحی دهان و فک و صورت بسیار ضروری است، مورد استفاده قرار گرفته است. PRF یک روش یک مرحله ای برای به دست آوردن کنستانتره ای از پلاکت ها یا مشتقات خونی است که برای کمک به بازسازی بافت نرم و استخوان و ایجاد یک محیط پایدار برای انجام درمانهای دندانی بعدی مانند ایمپلنت مورد نیاز هستند. اما چقدر شواهد علمی برای حمایت از این تکنیک جدید وجود دارد؟

محققان دانشگاه بیمارستان فرانکفورت گوته، دانشگاه Nova Southeastern ، مرکز پزشکی دانشگاه Universitätsklinikum در دوسلدورف (آلمان) و مرکز درمان درد در فرانسه، اخیرا یک مطالعه ی گذشته نگر ۱۵ ساله را در مجله ی Oral Implantology  منتشر کرده اند که استفاده از PRF را ارزیابی کرده است.

در این آنالیز، محققان ۷۲ مقاله را با معیارهای زیر بررسی کردند: واژه “فیبرین غنی از پلاکت” (PRF)  در عنوان آنها، ارتباط این مقالات تنها با کاربرد بالینی PRF در دندانپزشکی و زمینه های کاربردی مرتبط، مطالعات انسانی و نشریاتی که به زبان انگلیسی بودند. این مقالات شامل ۲۱ کارآزمایی بالینی تصادفی، ۲۱ مطالعه ی غیرتصادفی کنترل دار آینده نگر، ۱۳ مطالعه ی نیمه تجربی و ۱۷ مطالعه مورد-شاهدی بود. به طور كلی، ۱۸۶۱ بیمار در مطالعات PRF شرکت کرده بودند و بیشترین كاربرد PRF  در حوزه ی دندانپزشكی فک و صورت (۴۰ درصد) و پس از آن پریودنتولوژی (۳۶٫۱درصد)، ایمپلنتولوژی ( ۱۳٫۸درصد)، اندودنتیكس (۸٫۳درصد) و ارتودنسی (۱٫۳درصد) بود.

محققان دریافتند که بیش از ۷۰٪ از بیماران در مطالعاتی شرکت داشتند که به شدت مبتنی بر شواهد بودند. آنها دریافتند که ۳۸ مطالعه،PRF  را به عنوان یک ابزار مفید برای افزایش بازسازی استخوان و بافت نرم معرفی کردند و در ۱۷ مطالعه ی دیگر، PRF بعنوان تنها ماده بیولوژیکی مورد استفاده، گزارش شده بود. علاوه بر این، در ۹ مطالعه ی دیگر نشان داده شد که PRF  سبب بهبود قابل توجهی در عمق پاکت و میزان چسبندگی بالینی لثه در پریودنتولوژی شده است. در هفت مقاله گزارش شد که PRF در هنگام حفظ سوکت و افزایش ریج به طور قابل توجهی سبب افزایش تولید استخوان جدید می شود. در نهایت، در مورد استفاده از PRF بعنوان دارویی برای درمان استئونکروز فک، ۹۶ بیمار از ۱۰۱ بیمار بدون هیچ مشکلی درمان شدند. از ۷۲ مقاله مورد بررسی، تنها یک مقاله نشان داده بود که در مقایسه ی گروه درمان با PRF نسبت به گروه کنترل، نتایج گروه کنترل بهتر است.

با توجه به سطح موفقیت بالایی که در این مقالات برای استفاده از PRF به عنوان روشی برای بازسازی بافت نرم و بافت استخوانی به تصویر کشیده شد، محققان معتقدند که استاندارد سازی پروتکل های PRF باید برای انجام مطالعات آتی برای کسب سطح بالاتری از شواهد علمی، هر چه سریعتر انجام شود. جامعه بالینی از چنین مطالعاتی برای استفاده ی بیشتر از PRF در پیشرفت روشهای بازسازی بافت منتفع خواهد شد.

متن کامل این مقاله را می توانید در مجله ی Journal of Oral Implantology به آدرس زیر مطالعه کنید:

http://www.joionline.org/doi/full/10.1563/aaid-joi-D-17-00179

منبع:

http://www.joionline.org/page/The-Evidence-Behind-Platelet-Rich-Fibrin-Use-in-Dental-Procedures?curLocale=4