Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / ایمپلنت های دندانی گزینه هایی مطلوب برای بریجهای قدیمی هستند

ایمپلنت های دندانی گزینه هایی مطلوب برای بریجهای قدیمی هستند

بریج های دندانی قدیمی سبب سردرد دائمی می شوند و عاملی برای بروز فاجعه در بهداشت دهان و دندان هستند. نخ کشیدن آنها دشوار است، اغلب پوسیده می شوند، و نیاز به جایگزینی با بریج های طویل تر دارند. با توجه به آکادمی دندانپزشکی ایمپلنت آمریکا (AAID)، این بریج ها در هیچ جا نباید با ایمپلنتهای دائمی جایگزین شوند.

دکتر اولیویا پالمر، از چارلستون در کارولینای جنوبی، و یکی از همکاران AAID و دیپلومات هیئت ایمپلنتولوژی دهان آمریکا، گفت: بسیاری از بریجهایی که در افراد وجود دارد برای مدت ۲۰ سال یا بیشتر در دهان آنها کار گذاشته شده اند، زمانی که بریج ها به عنوان بهترین جایگزین برای دندانهای از دست رفته و یا مشکل دار بودند.

پالمر گفت: بریج قدیمی برای حفظ سلامت دندان ها اساسا بی ارزش است. برای اکثر بیماران، ایمپلنت ها یک جایگزین بسیار بهتر هستند، زیرا آنها استخوان فک را حفظ می کنند، می توانند به راحتی با نخ دندان تمیز شوند، پوسیده نمی شوند و مانند دندان های طبیعی عمل می کنند. همچنین، برای دریافت ایمپلنت، لازم نیست که دندان های سالم خود را برای قرار دادن بریج قربانی کنید.

به گفته دکتر جیمی لوزادا از لومیا لیندا در کالیفرنیا، طی دو دهه گذشته برنامه ریزی پروتزهای دندانی به دلیل پذیرش ایمپلنت های دندانی به عنوان گزینه ای طولانی مدت برای جایگزینی دندان های از دست رفته، تغییر چشمگیری داشته است. وی گفت: چرا روش های پر خطر را انتخاب می کنند، زمانی که ایمپلنت های دندانی جایگزینهایی بهتر و قابل پیش بینی ترهستند.

دکتر پالمر توضیح داد که معمولا بریج ها بعد از ۵ تا ۱۰ سال دچار مشکل می شوند زیرا برای بیماران نخ کشیدن دندانها با وجود بریج دشوار است. از آنجایی که بریج ها فضاهای دندانهای از دست رفته را به دندانهای مجاور پیوند می دهند، برای بسیاری از بیمارانی که از آنها استفاده می کنند، نخ کشیدن دندانها بسیار دشوار است. بنابراین، اگر سطوح ریشه در زیر و اطراف بریج ورک، بخوبی نخ کشیده نشده و تمیز نشوند، اغلب دچار پوسیدگی می شوند. غیر ممکن است که بتوان این پوسیدگی های مارجینال را ترمیم کرد، بنابراین کل بریج باید جایگزین شود.

پالمر اضافه کرد که در نتیجه، دندان هایی که از بریج قدیمی پشتیبانی می کنند، اغلب از بین می روند، و بریج قدیمی باید با بریجهای طولانی تر جایگزین شود که مشکلات بیشتری را برای سایر دندان ها ایجاد خواهد کرد.

امروزه عمل جراحی ایمپلنت دندانی با هدایت کامپیوتری بسیار دقیق و سریع، بسیار قابل پیش بینی، با دوام و با ۹۷ درصد موفقیت انجام می شود که به مراتب برتر از نتایج بریج است. بنابراین، پالمر به همه ی افرادی که یک یا چند دندان از دست رفته دارند، توصیه می کند که قبل از تصمیم به درمان با بریج یا تعویض یک بریج قدیمی، مزایای ایمپلنت ها را ارزیابی کنند.

پالمر گفت: بسیاری از افراد متعلق به نسل بعد از جنگ جهانی دوم(Baby Boomers )، با مسائل دندانی ناشی از افزایش سن مواجه هستند و برای بیشتر آنها این به معنی جایگزین کردن بریجهای قدیمی است. با این برآورد که دو نفر از هر سه آمریکایی حداقل یک دندان خود را از دست داده اند، ایمپلنتها تبدیل به گزینه ی ارجح در جایگزینی دندان می شوند. جراحی ایمپلنت یکی از روشهای مطمئن، دقیق و قابل پیش بینی در دندانپزشکی است.

توصیه ی دکتر پالمر اینست که با یافتن یک متخصص ایمپلنت دندانی در نزدیکی خود که دانش و مهارت های کافی در این زمینه را با مدارک معتبر دانشگاهی و دوره های تخصصی دارد، دندانهای از دست رفته و بریجهای قدیمی خود را با موفقیت با ایمپلنت جایگزین کنید.

منبع:

https://connect.aaid-implant.org/blog/dental-implants-preferred-over-aging-bridges