Home / خبرها / بسیاری از کودکان از خمیر دندان بسیار زیادی در هنگام مسواک زدن استفاده می کنند

بسیاری از کودکان از خمیر دندان بسیار زیادی در هنگام مسواک زدن استفاده می کنند

اول  فوریه ۲۰۱۹ – جامعه دندانپزشکی جهانی توصیه می کند که کودکان دندان های خود را دو بار در روز با یک خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک کنند و برای جلوگیری از پوسیدگی دندان از آب فلورایددار استفاده نمایند. اما به گزارش مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC)، بسیاری از کودکان از خمیر دندان بسیار زیادی استفاده می کنند که به طور بالقوه می تواند سبب تغییر رنگ و ایجاد حفرات کوچکی در دندان های دائمی آنها شود.

آکادمی آمریکایی اطفال (AAP)، آکادمی دندانپزشکی کودکان آمریکا و انجمن دندانپزشکی آمریکا همگی توصیه می کنند که کودکان باید از سن دو سالگی مسواک زدن با خمیر دندان حاوی فلوراید را آغاز کنند، اما اندازه ی خمیر دندان برای کودکان زیر سه سال باید فقط به اندازه ی یک دانه ی برنج باشد. کودکان بزرگتر(تا ۶ سال) باید از خمیر دندان به اندازه ی یک دانه ی نخود(۰٫۲۵ گرم) استفاده کنند.

با این حال، CDC اعلام کرد که بررسی های آنها نشان می دهد ۲۸٫۷ درصد از کودکان ۳ تا ۱۵ سال نیمی از سطح مسواک خود را با خمیر دندان پر می کنند، در حالی که ۳۱٫۴ درصد از آنها تمام سطح مسواک خود را با خمیر دندان پر کرده و مسواک می زنند. در میان کودکان ۳ تا ۶ ساله، ۱۲٫۴ درصد از یک اسمیر از خمیر دندان(به اندازه ی دانه ی برنج) استفاده می کنند، ۴۹٫۲ درصد از آنها از مقداری به اندازه ی یک دانه ی نخود ، ۲۰٫۶٪ به اندازه نصف سر مسواک و ۱۷٫۸٪ از آنها سطح برس مسواک خود را کاملا با خمیر دندان پوشانده و مسواک می زنند.

در عین حال، جامعه دندانپزشکی موافق است که والدین باید از خمیر دندان بعد از روییدن اولین دندان کودک خود استفاده کنند( معمولا در شش ماهگی)، اما شروع استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید از ۲ سالگی توصیه می شود. CDC می گوید: استفاده از خمیر دندان تنها برای ۹٫۰ درصد از کودکان در سن کمتر از یک سال آغاز می شود، در حالیکه شروع استفاده از خمیر دندان در یک سالگی برای ۳۵٫۲ درصد از کودکان، و در سن ۲ سالگی برای ۳۲٫۷ درصد و در سن ۳ سالگی یا بیشتر برای ۲۳٫۱ درصد آغاز می شود.

همچنین در گزارش CDC آمده است که تنها ۶۰٫۵ درصد از کودکان بین ۳ تا ۱۵ سال دو بار در روز دندانهای خود را مسواک می کنند. برای بهبود این آمار، CDC و AAP همکاری هایی را برای توسعه پیام هایی برای زنان باردار و مادران جدید در مورد شیوه های مسواک زدن طراحی کرده اند. آنها یادآوری می کنند که نظارت والدین برای شروع مسواک زدن بسیار مهم است.

این یافته ها بر اساس تجزیه و تحلیل داده های بررسی ملی بهداشت و تغذیه از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۶، شامل ۱۵۵۷۱ کودک ۳ تا ۱۵ ساله است. CDC خاطرنشان می کند که این داده ها ممکن است به دلیل استفاده از خود گزارش دهی والدین، تخمین های آنها در مورد مقادیر استفاده از خمیر دندان در سالهای کودکی فرزندانشان و مشخص نبودن استفاده از خمیر دندان فلورایددار یا بدون فلوراید، دارای محدودیتهایی باشد.

CDC اضافه می کند در گروهی از کودکان که به بهداشت دهان و دندان آنها توجه می شود، هنوز هم شیوه های حفظ بهداشت دهان و دندان بهینه نیست. این سازمان متخصصان مراقبت های بهداشتی را تشویق می کند تا به والدین و مراقبان شیوه های توصیه شده و صحیح را آموزش دهند تا اطمینان حاصل شود که کودکان با استفاده از مقدار مناسب فلوراید تحت نظارت والدین، حداکثر اثرات پیشگیرانه را دریافت می کنند.

منبع:

https://dentistrytoday.com/news/industrynews/item/4361-many-kids-use-too-much-toothpaste-when-they-brush