Home / خبرها / سرطان دهان در میان ده مورد از شایع ترین سرطانها در جهان قرار دارد

سرطان دهان در میان ده مورد از شایع ترین سرطانها در جهان قرار دارد

۴ فوریه ۲۰۱۹- سرطان دهان یکی از شایع ترین سرطان ها در سراسر جهان است، که شیوع آن در میان مردان بیشتر از زنان است و معمولا در سن ۶۰ سالگی ظاهر می شود.

تشخیص زودهنگام برای مدیریت این بیماری ضروری است. از آنجاییکه شایع ترین محل های بروز سرطان دهان، مناطق بسیار قابل مشاهده ای مانند زبان، داخل گونه ها و کف دهان می باشد، امکان تشخیص زودهنگام آن بیشتر است.

بنابراین، برای هدایت متخصصان دندانپزشکی و بهبود اقدامات پیشگیرانه برای این بیماری، فدراسیون جهانی دندانپزشکی FDI و یک شرکت مراقبت بهداشتی جامع بنام SUNSTAR ، یک راهنمای سرپایی برای پیشگیری و درمان سرطان دهان تدوین کردند.

روز جهانی سرطان، روزی برای یادآوری و تاکید بر عوامل خطر اصلی برای انواع سرطان از جمله سرطان دهان است که از عوامل اصلی آن مصرف سیگار و نوشیدن الکل است.

در واقع، تنباکو (سیگار کشیدن و یا استفاده از دخانیات بدون دود مانند جویدن تنباکو) ۹۰ درصد از سرطان های دهان را سبب می شود. خطر ابتلا به سرطان دهان برای افراد سیگاری که از نوشیدنیهای الکلی هم استفاده می کنند ۳۵ برابر افزایش می یابد.

دکتر Ihsane Ben Yahya ، عضو شورای FDI و متخصص سرطان دهان، گفت: حدود ۵۰۰ هزار مورد جدید سرطان دهان و اوروفارینکس سالانه تشخیص داده می شود که سه چهارم آن در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد. در نتیجه، تشویق متخصصان دندانپزشکی برای انجام غربالگری دهان بمنظور تشخیص زودهنگام  این بیماری و نیز کمک به بیماران برای مدیریت بهتر آن، از اولویت های اصلی دستورالعمل  FDI و SUNSTAR است.

سرطان دهان: پیشگیری و مدیریت بیمار

این دستورالعمل که برای متخصصان تدوین شده است بر پیشگیری و مدیریت بیماران مبتلا به سرطان دهان، با توجه ویژه به فرآیند غربالگری دهان تمرکز دارد.

این دستورالعمل، متخصصان بهداشت دهان و دندان را با اطلاعات مختصر و در عین حال جامعی درباره پیشگیری از سرطان دهان، عوامل خطر و مدیریت آن آشنا کرده و همچنین به آنها در خط سیر معاینات بالینی و تشخیصی، از طریق درخت تصمیم گیری کمک می کند.

برای  SUNSTAR، حمایت از پروژه هایی که پیشگیری را ترویج می کنند و متخصصین دندانپزشکی در آن یک نقش مرکزی برای تشخیص بیماری های مختلف دارند، حائز اهمیت است. چک آپهای دندانپزشکی می تواند زمینه ای مناسب برای شناسایی زود هنگام بسیاری از بیماریها باشد زیرا سلامت دهان و بدن با یکدیگر مرتبط هستند و سلامت دهان و دندان ما بیانگر اطلاعات زیادی در مورد سلامت عمومی ما است. بنابراین، مهم است که به متخصصان دندانپزشکی اطلاعات لازم و ابزارهای مناسبی ارائه دهیم و آنها را در طول راه حمایت کنیم.

دکتر Marzia Massignani، مدیر بخش امور علمی و ارتباطات شرکت SUNSTAR گفت: شرکت مراقبتهای بهداشتی جامع ما سالهاست که در حال تحقیق و افزایش آگاهی نسبت به رابطه ی دو جانبه سلامت دهان و سلامت عمومی بدن است.

شرکت SUNSTAR  تحت هشتک  #ThePerioLink، به اثرات بهداشت دهان و دندان ضعیف از دیابت تا عملکرد ورزشی پرداخته و مردم را تشویق می کند تا از سلامت کلی خود مراقبت کنند.

منبع و سایت خبر:

https://www.sunstar.com/

https://www.news-medical.net/news/20190204/Oral-cancer-is-among-the-ten-most-common-cancers-in-the-world.aspx