Home / خبرها / یک سازمان مردم نهاد راهنمای مختصری را برای کاهش آمالگام دندانی منتشر کرد

یک سازمان مردم نهاد راهنمای مختصری را برای کاهش آمالگام دندانی منتشر کرد

۲۹ ژانویه ۲۰۱۹ – آمالگام دندانی به عنوان یکی از عوامل تجمع جیوه در محیط زیست در سطح جهان شناخته شده است، بیشترین استفاده از جیوه در اتحادیه اروپا در آمالگامهای دندانی است که منبع اصلی آلودگی هستند. به منظور کمک به کشورهای عضو اتحادیه اروپا در توسعه ی برنامه های ملی خود بمنظور کاهش استفاده از آمالگام دندانی، یک سازمان غیردولتی اروپایی بنام سازمان مراقبت بهداشتی بدون آسیب (HCWH)، یک سند راهنما و مجموعه ای از توصیه ها را تدوین کرده است.

جیوه یک فلز سنگین بسیار سمی است که بر سلامت انسان و محیط زیست تاثیر می گذارد. قرار گرفتن در معرض جیوه به طور عمده از طریق خوردن ماهی و دیگر گونه های دریایی رخ می دهد و می تواند منجر به خطرات جدی سلامت، از جمله از دست دادن حافظه و اختلال کلامی شود. بر اساس گزارشی که توسط برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد منتشر شده، در حالیکه جیوه یک عنصر طبیعی است، تنها ۱۰ درصد از انتشار سالانه ی جیوه در محیط زیست، ناشی از منابع طبیعی مانند آتش سوزی جنگل یا فوران آتشفشان است.

در ماه مه سال ۲۰۱۷، موسسات اتحادیه اروپا رسما یک مقررات جدید در مورد جیوه با هدف تطبیق قانون اروپا با قطعنامه های کنوانسیون بین المللی Minamata در مورد جیوه، برای تسهیل کاهش تدریجی استفاده از آن به طور رسمی تصویب کرد. از اول ژانویه ی سال ۲۰۱۸، این مقررات مهلت محدودی برای کاهش استفاده از جیوه و دفع ایمن آمالگام دندان در دندانپزشکی برای اعضای این اتحادیه اعمال نمود.

طبق مقررات جدید، درمان با آمالگام دندانی در كودكان كمتر از ۱۵ سال و زنان باردار یا شيرده در اتحاديه اروپا به طور كامل محدود شد، مگر آنكه به شدت مورد نياز باشد. این مقررات جدید تمام ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا را تا ژوئیه ی ۲۰۱۹، ملزم نموده است که یک برنامه عملیاتی ملی با اقداماتی برای قطع استفاده از آمالگام دندان تدوین و اجرا کنند. تا به امروز، کشور سوئد تنها کشوری در این اتحادیه است که استفاده از آمالگام دندان را کاملا ممنوع کرده است.

دفترچه راهنمای HCWH اروپا، با عنوان “تهیه برنامه های ملی برای کاهش استفاده از جیوه در دندانپزشکی”، پیش زمینه ای قانونی برای تصویب مقررات جیوه در اتحادیه اروپا و توجیهی برای اجرای قانون قطع مصرف آمالگام دندانی پیش از تصویب بالقوه ی این قانون در آینده فراهم کرده است. این دستورالعمل همچنین شامل نمونه های مورد مطالعه از بهترین شیوه ها برای کاهش آمالگام دندان در سراسر اروپا، و همچنین توصیه های کلیدی برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای توسعه ی برنامه های ملی خود است. این مقاله ی مختصر در حال حاضر در اختیار وزارتخانه های کشورهای عضو قرار گرفته است.

در پی پیشبرد مهلت اول ژوئیه ۲۰۱۹ برای برنامه های عملی ملی، HCWH Europe  همچنین یک ابزار آنلاین برای پیگیری پیشرفت کشورهای عضو در راستای اجرای یک مرحله ای توقف استفاده از جیوه برای گروه های آسیب پذیر و همچنین سایر فعالیت های کاهش استفاده از جیوه بر اساس مقررات اتحادیه اروپا ، ایجاد کرده است. این ردیاب از داده های وزارتخانه های ملی، انجمن های دندانپزشکی و سایر منابع در سراسر اتحادیه اروپا استفاده می کند. HCWH Europe اعلام کرده است که از مشارکت ذینفعان برای کمک به انعکاس وضعیت نظارتی فعلی، و همچنین تا حد ممکن دقیق استقبال می کند.

منبع:

https://eu.dental-tribune.com/news/ngo-releases-briefing-about-phasing-down-dental-amalgam/