Home / خبرها / گاهی باید فراتر از درمان بیماریهای دهان و دندان حرکت نمود

گاهی باید فراتر از درمان بیماریهای دهان و دندان حرکت نمود

نویسنده دکتر آلوین داننبرگ،۶ فوریه ۲۰۱۹ – ما همه داستانهایی داریم که ممکن است نکته ای در آن نهفته باشد. گاهی اوقات این داستان ها می تواند ما را به مرتبه ای بالاتر سوق دهد و سبب شود که ما متفاوت فکر کنیم و خلاقیت بخرج دهیم. خارج از چارچوب حرکت کردن ممکن است خطرناک باشد، اما گاهی لازم است به مردم آگاهی و اطلاعات بیشتری داد.

بنابراین، در اینجا چند داستان شخصی که سبب گردید من فراتر از چارچوب های تخصص خودم حرکت کنم را برای شما شرح می دهم. همانطور که این نمونه ها نشان می دهد، بیماران همواره با توصیه های درمانی من موافق نیستند، که البته داشتن عقاید متفاوت حق ویژه ی هر فرد است.

غذا و شیوه زندگی

در ستونی که در آوریل ۲۰۱۷ منتشر کردم، شرح دادم که چگونه بهبود رژیم غذایی و شیوه زندگی ممکن است سلامت دهان و همچنین سلامت کلی را به نحو قابل توجهی بهبود بخشد. پس از آن من ایمیل هایی از افراد همیشه مخالف دریافت کردم که اظهار داشتند من باید فقط مشکلات و بیماریهای دهان را درمان کنم.

البته، عفونت واضح و حاد در دهان باید فورا درمان شود. با این حال، نکته ی من این بود که در هنگام درمان بیماریهای مختلف، لازم است علل بالقوه ی بروز بیماری را بررسی کنیم، نه فقط به درمان تظاهرات آن بپردازیم.

باید این سوال را مطرح نمود که آیا عوامل زمینه ای و قابل درمانی وجود دارند که نه تنها سبب بروز بیماری های دهان می شوند، بلکه همچنین در بروز بیماری های دیگر در بدن نیز نقش دارند؟ من فکر میکنم همینطور است. با این حال، به عنوان متخصصان بهداشت، دندانپزشکان باید از سلامت کل بدن و همه ی چیزهایی که بدن را سالم نگه می دارد، آگاه باشند.

بیماری های مزمن

من بیماری را معاینه کردم که به بیماری پریودنتال همراه با بیماری های مزمن دیگری مانند دیابت نوع ۲، بیماری قلبی عروقی و ضایعات دهانی به نام لیکن پلان(lichen planus) مبتلا بود. من به او گفتم که میتوانم بیماری لثه ی او را درمان کنم، اما او بهتر است برای بررسی برخی عواملی که ممکن است نه تنها سبب بیماری لثه ی او شده اند، بلکه در بروز سایر بیماری های او نقش دارند به پزشک خود مراجعه نماید. من به او اطلاعاتی درباره غذا، روده و التهاب مزمن دادم. اما او هنگام ترک مطب من، به منشی گفته بود که پرونده اش را به یک دندانپزشک دیگر انتقال دهد.

زنی که دونده ی ماراتن بود

یک تاجر برجسته در منطقه ی من به مطبم مراجعه کرد. او یک دونده ی ماراتن بود و تقریبا هر روز به تمرینات ورزشی می پرداخت. این بیمار به بیماری پریودنتال شدید و بیماری اتوایمیون تیروئیدیت هاشیموتو مبتلا بود.

من به او گفتم که بیماری های پریودنتال و خود ایمنی ممکن است یک علت مشترک داشته باشند. من علاوه بر این به او گفتم که آموزش ماراتن او می تواند باعث ایجاد استرس اکسیداتیو بیش از حدی شود، که احتمالا به تروئیدیت و بیماری پریودنتال کمک می کند.

من از او خواسته بودم که تغییراتی را در برنامه آموزشی خود ایجاد کند. این پیشنهادات به خوبی از طرف او مورد استقبال قرار نگرفت و وقتی که مطب مرا ترک کرد، به کارمند من گفت که هرگز آموزش ماراتن روزانه خود را از دست نخواهد داد. او هرگز قرار ملاقات دیگری را با من تنظیم نکرد.

چرا این داستانها را به اشتراک می گذارم؟

من علاقه مند به درمان مناسب بیمارانم هستم. من همچنین علاقه مند به اشتراک گذاری دانشی هستم که به سلامت دهان و سلامت کلی بیمارانم کمک می کند. این کار دشوار است زیرا اطلاعات غلطی در این زمینه تبلیغ می شود که با دلایل علمی حمایت نمی شوند.

خوشبختانه بسیاری از همکاران و بیمارانم تشنه ی این اطلاعات و تجربیات هستند. پس از معاینات اولیه پریودنتال، اکثر بیمارانم می گویند که هرگز چنین معاینه ی کامل و اطلاعات مفیدی از هیچ متخصص مراقبت های بهداشتی دریافت نکرده اند.

بیشتر بیماری های مزمن علل مشترکی دارند که باید مورد توجه قرار گیرند. به طور خاص، تغذیه (به طور عمده) از دهان شروع می شود و دهان جایی است که دندانپزشکان متخصص آن هستند. دندانپزشکان آگاه و متبحر در جای مناسبی برای درمان بیماری های دندانی قرار دارند و در عین حال می توانند به بیماران کمک کنند تا با مراجعه ی بهنگام به متخصصان مربوطه، بسیاری از قطعات پازل بیماریهای مزمن خود را کنار هم قرار دهند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=wom&pag=dis&ItemID=324162