Home / خبرها / تکنیکهای خود مراقبتی برای کاهش درد ناشی از اختلالات تمپورومندیبولار مفیدترند

تکنیکهای خود مراقبتی برای کاهش درد ناشی از اختلالات تمپورومندیبولار مفیدترند

۱۲ فوریه ۲۰۱۹- دندانپزشکان و بیماران از انواع درمان ها برای مدیریت اختلالات تمپورومندیبولار (TMD)  استفاده می کنند. در یک تحقیق جدید، محققان دریافتند که بیماران درمانهایی نظیر اسپیلنت و بایت گارد را کمتر از درمانهای خود مراقبتی مانند ورزشهای فک و کمپرس گرم، موثر می دانند.

دکتر Vivian Santiago ، معاون پژوهشی گروه پاتولوژی و رادیولوژی دهان، فک و صورت در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه نیویورک (NYU) و نویسنده اصلی این مطالعه، گفت: با وجود نتایج مخلوطی که از تحقیقات بر روی دستگاه های دهانی بدست آمده است، هنوز هم از آنها بعنوان یک روش معمول برای درمان TMD استفاده می شود، حتی با وجود این که مطالعات نشان داده اند که اسپلینتهای دهانی دارای مزایایی هستند، این نوع از دستگاه های دهانی برای بیمارانی که دارای درد گسترده ی ناشی از TMD myofascial یا mTMD هستند، چندان مؤثر نمی باشند.

در این مطالعه، محققان درمان های غیر دارویی که زنان برای کنترل درد ناشی از mTMD بکار می بردند و میزان موثر بودن این درمانها از نظر بیماران بررسی کردند. از ۱۲۵ زن مورد بررسی، ۵۹ درصد از شرکت کنندگان از دستگاه های دهانی استفاده می کردند، ۵۴ درصد از درمانهای فیزیکی و ۳۴ درصد به ورزشهای فک در خانه می پرداختند. ۲٫۴ درصد از شرکت کنندگان از بیش از یک نوع از درمان های کمتر رایج شامل طب سوزنی، درمان های کایروپراکتیک، trigger point injections, ، ورزش یا یوگا و مدیتیشن یا تمرینات تنفسی، استفاده می کردند. علاوه بر این، ۲۶ نفر از ۱۲۵ بیمار، همزمان از mTMD و فیبرومیالژیا رنج می بردند. وجود این گروه از بیماران به محققان اجازه می داد که اختلاف در تاثیر درمان های مورد نظر را برای بیماران مبتلا به دردهای شدید بررسی کنند.

بر اساس نتایج این مطالعه، ۸۴ درصد از شرکت کنندگان گزارش دادند که فعالیت های مراقبت از خود، از جمله ورزشهای فک، یوگا، مدیتیشن، ماساژ و کمپرسهای گرم، به آنها اندکی کمک کرده است. در مقابل، تنها ۶۴ درصد از کسانی که از دستگاه های دهانی استفاده می کردند، گزارش دادند که این دستگاه ها به آنها اندکی کمک کرده است. ۱۱ درصد از زنانی که از دستگاه های دهانی استفاده می کردند، اظهار داشتند که دردشان بدتر شده است. محققان تفاوت های قابل توجهی را بین آمار موثر بودن این درمان ها در زنان مبتلا به فیبرومیالژیا مشاهده نکردند.

 دکتر Karen Raphael استاد دانشکده دندانپزشکی NYU و یکی از نویسندگان این تحقیق، گفت: اثربخشی دستگاه های دهانی از تکنیک های خود مراقبتی در بهبود درد صورت، برتری ندارد. نتایج تحقیقات ما از تکنیک های خود مراقبتی به عنوان خط اول درمان برای  mTMD، قبل از مداخلات گران قیمت تر، حمایت می کند.

مطالعه ی اخیر در تاریخ ۸ ژانویه در مجله ی Clinical Oral Investigations منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/self-care-treatments-for-temporomandibular-disorders-most-beneficial-study-finds/