Home / خبرها / سلول های بنیادی برای بازسازی پالپ و دنتین

سلول های بنیادی برای بازسازی پالپ و دنتین

۸  فوریه ۲۰۱۹ – محققان دانشکده ی دندانپزشکی کرنبرگ در دانشگاه Temple و کالج مهندسی این دانشگاه اعلام کردند که در تلاش های مشترک خود در استفاده از سلول های بنیادی برای بازسازی بافت پالپ و بافت دنتین که مرکز دندان را می سازند، به پیشرفتهای قابل توجهی دست یافته اند. به گفته ی محققان، کار آنها حتی ممکن است درمان کانال ریشه را به تجربه ای دلپذیر تبدیل کند.

پرفسور Maobin Yang ، دانشیار اندودنتولوژی و مدیر آزمایشگاه تحقیقات بازسازی سلامت می گوید: منشا این دو بافت از یک ناحیه ی مشابه است و رابطه ای نزدیکی با یکدیگر دارند. ما توانستیم کمپلکس پالپ- دنتین را بسازیم. اگر پوسیدگی دنتین خیلی جدی نباشد، پالپ می تواند بطور طبیعی دنتین جدیدی را ساخته و پوسیدگی را ترمیم کند.

یانگ گفت: اما زمانی که بیماران به ما مراجعه می کنند، بخش اعظم پالپ عفونی شده است، بنابراین باید عصب برداشته شود. پس از خارج نمودن عصب، کانال ریشه خالی می شود، بنابراین در حال حاضر کانال ریشه را با یک ماده ی بدون خاصیت(inert)، پر می کنیم.

پرفسور یانگ می خواست راه بهتری را برای درمان کانال ریشه پیدا کند، بنابراین او شروع به تحقیق در مورد استفاده از سلول های بنیادی درون یک داربست کوچک برای بازسازی همزمان سلول های پالپ و دنتین کرد. با این وجود، هنوز برای ایجاد بافت با استفاده از سلول های بنیادی، با یک مشکل مواجه بود.

یانگ توضیح داد: هنگامی که این اجزا را به داخل کانال قرار می دهید، آنها کنترل فضایی ندارند، بنابراین آنها نمی دانند کجا باید پالپ را ایجاد کرده و در چه ناحیه ای دنتین را بسازند(دنتین باید در خارج و پالپ در داخل باشد) بنابراین ما به ساختاری هوشمند نیاز داریم.

سپس پرفسور یانگ با پرفسور Lelkes ، رئیس گروه مهندسی زیست شناسی در دانشکده ی مهندسی، برای ساخت یک داربست دو طرفه ی زیستی جهت هدایت رشد بافت پالپ و دنتین همکاری نمود. آنها سه سال گذشته با هم همکاری داشته اند. این مشارکت از شش سال قبل شروع شد زمانیکه یانگ وارد دانشگاه Temple شد و در آزمایشگاه پرفسور Lelkes کار خود را آغاز کرد و در آنجا یک دوست و مربی را در وجود پرفسور Lelkes پیدا کرد. بنابراین، زمانی که یانگ در تحقیقاتش نیاز به کمک مهندسی زیستی داشت، به Lelkes مراجعه کرد.

پرفسور Lelkes  گفت: زیبایی سیستم ما این است که ما در آزمایشگاه نشان دادیم که می توانیم داربست دو طرفه ای را مهندسی کنیم که در آن سلول های بنیادی به هر دو سلول پالپ و دنتین از سمت درون و بیرون تمایز یابند و ادونتوبلاست هایی(odontoblasts) را تولید نمودیم که در نهایت کانال ریشه را تعمیر خواهند کرد. داربست هوشمند ما، می تواند این کار را بدرستی و با بهره وری عالی انجام دهد.

پرفسور یانگ گفت: رشد کامل دندان ها همچنان یک هدف دوردست است، زیرا مواد مختلفی که دندان ها را تشکیل می دهند، موادی پیچیده هستند و اجزای مختلف آنها با یکدیگر متفاوتند. اکثر تحقیقات مشابه بر روی بازسازی قسمتهای مختلف دندان تمرکز دارند اما احیای عصب و دنتین که هدف ما است، بسیار ارزشمند است زیرا درمان کانال ریشه بسیار رایج است. گام بعدی، آزمایش این تکنیک رشد بافت در مدل های حیوانی است.

یانگ گفت: من معتقدم در ۱۰ سال آینده یا زودتر، زمانی که بیماران برای درمان کانال ریشه به اندودونتیست ها مراجعه می کنند، آنها قادر خواهند بود که شیوه هایی جایگزین، یا حتی درمانهای بهتری را ارائه دهند که بتواند اعصاب و رگهای خونی را دوباره بازسازی کرده و به جای استفاده از مواد inert، پالپ را دوباره به دندان شما بازگردانند. به اعتقاد من با سرمایه گذاری و تحقیقات زیاد، ما به زودی به آنجا خواهیم رسید.

این مطالعه، با عنوان: “A Bilayered Poly (Lactic-Co-Glycolic Acid) Scaffold Provides Differential Cues for the Differentiation of Dental Pulp Stem Cells,” در مجله ی Tissue Engineering منتشر شد.

منبع:

https://www.dentistrytoday.com/news/industrynews/item/4396-stem-cells-used-to-regenerate-pulp-and-dentin