Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / مزایای سیستم جدید طبقه بندی بیماریهای پریودنتال توسط رئیس انجمن پریودنتولوژی آمریکا تشریح شد

مزایای سیستم جدید طبقه بندی بیماریهای پریودنتال توسط رئیس انجمن پریودنتولوژی آمریکا تشریح شد

۶ مارس  ۲۰۱۹ – دکتر ریچارد کائو، رئیس آکادمی پریودنتولوژی آمریکا (AAP)، در جلسه ی میان زمستانی اخیر جامعه ی دندانپزشکی شیکاگو ۲۰۱۹ در مورد سیستم جدید طبقه بندی دانشگاهی بیماری های پریودنتال و گزارشی که بزودی در مورد تغییرات فنوتیپ لثه برای آماده سازی بیمار برای ایمپلنت یا ارتودنسی منتشر می شود، با DrBicuspid.com صحبت کرد.

این سیستم طبقه بندی جدید در سال ۲۰۱۸ معرفی شد، زمانی که مجله ی پریودنتولوژی مجموعه مقالاتی را از کارگاه جهانی در مورد طبقه بندی بیماری های پریودنتال و پری ایمپلنت و شرایط مرتبط با آن منتشر کرد. این سیستم همچنین شامل یک دسته بندی از اشکال مختلف پریودنتیت است و یک سیستم جدید را برای تعیین مرحله و شدت بیماری معرفی نموده است.

دکتر Kao گفت: این سیستم طبقه بندی جدید اساسا ما را قادر می سازد تا یک رویکرد مدیریتی را برای هر بیمار بسته به گستردگی بیماریش، آناتومی دندانها و سلامت سیستماتیک او و خطر شکست بیشتر، سفارشی کنیم.

تکامل طبقه بندی

دکتر Kao اشاره کرد: زمانی که او دانشجوی دندانپزشکی بوده است، اساسا دو طبقه بندی از بیماری پریودنتال وجود داشت: پریودنتیت مزمن و پریودنتیت نوجوان.

“از آن زمان تاکنون، ما متوجه شده ایم که این بیماری تنها به دو نوع محدود نمی شود، در واقع تقریبا ۶ نوع یا بیشتر است و هم اکنون ما می دانیم که در ۸۰ درصد موارد، این بیماری بصورتی بسیار قابل پیش بینی پیشرفت می کند، اما ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی دندان پزشکی باید در مورد ۲۰ درصد دیگر، اطلاعات بیشتری کسب کنند.”

در سیستم جدید از مدل تعیین مرحله ی سرطان استفاده می شود و این سیستم دارای یک دیدگاه جدید مبتنی بر تحقیق در مورد پیشرفت بیماری است.

دکتر Kao گفت: این سیستم طبقه بندی، بیماری را به عنوان یک وضعیت استاتیک نمی بیند، بلکه به عنوان یک وضعیتی که می تواند تغییر کند، و در حقیقت تغییر می کند، آن را در نظر می گیرد.

یکی از مزایای سیستم جدید، این است که نه تنها برای متخصصان پریودنتولوژی مفید است بلکه برای دندانپزشکان عمومی، بهداشت کاران دهان و دندان و حتی پزشکان نیز مفید می باشد.

دکتر Kao گفت: “پزشکان شاهد تغییر شرایط پزشکی بیمار هستند، این سیستم ممکن است به آنها کمک کند که از آنچه که در دهان بیمار اتفاق می افتد، مطلع شوند و آنها را به مسیری برای ارائه ی بهترین مراقبت از بیماران هدایت کند.”

اساتید دندانپزشکی

دکتر Kao خاطرنشان کرد که این آکادمی برای اولین بار متن مربوط به سیستم طبقه بندی جدید را برای اساتید دندانپزشکی ارسال کرد، این یک استراتژی حساب شده بود.

وی گفت: “ما بر آموزش اساتید دندانپزشکی تمرکز کرده ایم که چگونه می توانند نوع قابل پیش بینی بیماری پریودنتال و همچنین علائم هشدار دهنده ی انواع مهاجم تر را تشخیص دهند.”

واکنش اولیه ی آنها بسیار مثبت بود، و دکتر کائو به دنبال انتشار این بازخورد مثبت برای پیشگیری و درمان این بیماری است.

او گفت: “باز خورد اساتید دندانپزشکی پیامی مهم و قابل درک بود، بنابراین ما در حال توسعه یک برنامه آموزشی برای اطلاع رسانی به گروه های مختلف در تمام تخصص های دندانپزشکی هستیم.”

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=bai&pag=dis&ItemID=324280