Home / خبرها / بررسی اثربخشی نور درمانی در درمان موکوزیت دهانی

بررسی اثربخشی نور درمانی در درمان موکوزیت دهانی

۸ مارس ۲۰۱۹- محققان دانشگاه بوفالو (UB)، بخشی از یک کمک هزینه ی ۱٫۵ میلیون دلاری را برای بررسی نور درمانی به عنوان یک جایگزین احتمالی بجای تجویز داروهای اوپوئیدی در درمان موکوزیت دهان( زخم های دردناک و متورم در دهان) که از عوارض جانبی شایع شیمی درمانی و پرتودرمانی برای سرطان است، دریافت کردند.

این کمک مالی از برنامه ی حمایت از تحقیقات نوآورانه در کسب و کارهای کوچک، توسط موسسه ملی تحقیقات دندانپزشکی و کرانیوفاسیال، به دستگاه فتوتراپی شرکت استارت آپ، وسایل پزشکی MuReva در کلیولند تعلق گرفت. این کمک مالی برای توسعه ی تکنولوژی نوری برای درمان موکوزیت دهانی به این شرکت اعطا شد. محققان دانشگاه بوفالو مبلغ ۵۱۱ هزار دلار از این جایزه را برای مطالعه ی اثربخشی درمان photobiomodulation دریافت کرده و با همکاری محققان گروه های انکولوژی پرتودرمانی و انکولوژی دهان در مرکز جامع سرطان Roswell Park در بوفالو، این تحقیقات را انجام خواهند داد.

دکتر Praveen Arany ، استادیار دانشکده ی دندانپزشکی دانشگاه بوفالو گفت: اپیدمی فعلی تجویز داروهای اوپوئیدی، مراقبت از سرطان را به ویژه در زمینه کاهش درد تحت تأثیر قرار داده است. این درمان یک روش درمانی ساده و غیرتهاجمی برای درمان درد و بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به سرطان ارائه می دهد. شواهد قابل توجه آزمایشگاهی و بالینی از درمان های فوتوبیومدولاسیون در مراقبت های سرطانی حمایت کننده و امیدوار کننده بوده اند.

گفته می شود که موکوزیت دهانی بدترین عوارض جانبی درمان سرطان است. به گفته ی مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، این بیماری در حدود ۴۰ درصد از بیماران دریافت کننده ی شیمی درمانی و نزدیک به ۸۰ درصد از بیماران دریافت کننده پرتو درمانی برای سرطان را تحت تاثیر قرار می دهد. علاوه بر درد و عدم توانایی در خوردن یا فرو بردن مواد غذایی، ممکن است باعث کند شدن و یا به تاخیر افتادن درمان سرطان شود و در موارد شدید نیاز به بستری و تغذیه با لوله دارد.

 دکترMukund Seshadri ، استاد و رئیس انکولوژی دهان در موسسه ی جامع سرطان Roswell Park ، گفت: با توجه به تاثیرات نامطلوب این بیماری بر کیفیت زندگی بیماران تحت درمان سرطان، اولویت ما یافتن راه های جدید و بهتر برای پیشگیری یا درمان این بیماری است.

Vedang Kothari ، رئیس و مدیر عامل شرکت MuReva Phototherapy گفت: فن آوری های قبلی که از درمان نوری استفاده می کردند برای استفاده ی وسیع، مقرون به صرفه نبوده و قادر به تعیین دوز مناسب نور برای کاهش درد و تحریک بهبودی بافت های آسیب دیده نبودند. دستگاه نوآورانه ی دهانی  MuReva، می تواند توسط خود بیمار مورد استفاده قرار گیرد، و به طور همزمان بخش بزرگی از حفره ی دهان را هدف قرار دهد و مدت کار با این دستگاه برای یک بار درمان ۶ دقیقه یا کمتر است. ما اعتقاد داریم که این فن آوری دارای توان بالقوه ای برای تحول در درمان موکوزیت دهان و در نهایت ارائه یک راه حل مناسب به بازار برای این عوارض ناخوشایند است.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/new-research-investigates-effectiveness-of-light-therapy-in-treatment-of-oral-mucositis/