Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / دیجیتالی کردن استاندارد طلایی ایمپلنتولوژی

دیجیتالی کردن استاندارد طلایی ایمپلنتولوژی

۷ مارس ۲۰۱۹- در طی بیش از دو دهه، دیجیتالی سازی دندانپزشکی را متحول کرد، اما هنوز این روند تکمیل نشده است. ما در حال حاضر در یک مرحله هیبرید هستیم که در آن از روشهای دیجیتال و غیر دیجیتال یا معمول اغلب در ترکیب با هم استفاده می شود. در سال ۲۰۱۸، سیستم کاملا دیجیتال Cortex جای خود را در دنیای دیجیتال دندانپزشکی باز کرد. این سیستم به دندانپزشکان متخصص یک جریان کار کاملا دیجیتال را، از مرحله ی برنامه ریزی ایمپلنت مجازی تا ترمیم نهایی ارائه می دهد.

برنامه ریزی مجازی ایمپلنت ، جراحی هدایت شده ی استاتیک، سیستم های ناوبری پویا و سایر تکنولوژی های CAD / CAM در طی چند سال گذشته پیشرفتهای شگرفی داشته اند.

تصمیم گیری در مورد اینکه آیا از یک روش دیجیتالی یا یک روش معمول استفاده شود، به شدت وابسته به ترجیحات فردی دندانپزشک است و بر اساس توافق کنونی توصیه نمی شود.

به عنوان مثال، یک مورد سپتوم، با استفاده از ترکیبی از نرم افزار برنامه ریزی مجازی ایمپلنت Implant Studio (3Shape)  و کیت جراحی هدایت شده ی Cortex که به قرارگیری صحیح ایمپلنت دندانی Magix Cortex کمک می کند، انجام می شود. این طراحی بصورتی است که به عنوان گسترش دهنده استخوان عمل می کند و اجازه می دهد تا حداقل دریلینگ در استخوان انجام شود.

پس از معاینه بالینی و رادیوگرافی، یک قالب گیری مجازی تشخیصی و اسکن CBCT انجام می شود. فایل های دیجیتال به نرم افزار برنامه ریزی کامپیوتری انتقال داده شده و با هم کاملا ادغام می شوند. پرونده از محلی دور از محل درمان در آزمایشگاه دیجیتال در ستاد Cortex برنامه ریزی می گردد. بعد از یک هفته قالب جراحی به متخصص تحویل داده می شود.

در این مورد قرار دادن ایمپلنت Magix برای مولر اول مندیبل بطور مجازی برای محل سپتوم طراحی شده است. موقعیت ایده آل ایمپلنت به طور خاص بر اساس ساختار آناتومیک و ملاحظات پروتزی طراحی شد. زاویه و موقعیت عمودی ایمپلنت به منظور به حداقل رساندن لود اگزیال ایمپلنت و ایجاد یک پروفایل ظهور مناسب تعیین شد. یک الگوی جراحی چاپی ۳ بعدی توسط یک دستگاه پروتایپ سریع برای جراحی طراحی و ساخته شد. پروسه ی حفاری استئوتومی و روند قرار دادن ایمپلنت بطور دقیق انجام و نتایجی مطابق با برنامه ریزی حاصل شد.

از آنجائیکه موارد بالینی در دندانپزشکی می تواند به شدت متفاوت و دارای تفاوتهای فردی باشد، ایمپلنتولوژی دیجیتال اجازه می دهد تا تشخیص و برنامه ریزی گردش کار بهینه برای جراحی از قبل آماده شود، تا از چالش های غیر منتظره در هنگام اجرای جراحی اجتناب گردد.

این کار به دندانپزشک و بیمار مزایایی را ارائه می دهد. برای بعضی از دندانپزشکان، زمان انجام کار را کاهش می دهد و ایمپلنت های ایمن تر را در موارد پیچیده ارائه می دهد. مهمتر از همه اینکه این کار ارتباطی را بین برنامه درمان مجازی پروتز و جراحی واقعی با انتقال مداخله ی شبیه سازی شده به سایت جراحی با استفاده از یک الگوی جراحی فردی، که به طور خاص برای هر مورد ساخته می شود، برقرار می سازد. این رویکرد، به دندانپزشک prosthetically driven planning  را برای تضمین یک نتیجه مطلوب در ترمیم نهایی ارائه می کند.

بازدید کنندگان از IDS می توانند به جلسات عملی سیستم جراحی هدایت Cortex در غرفه A010-C019  در تالار ۳٫ ۲ بپیوندند.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/digitalisation-of-the-gold-standard-of-implantology/