Home / خبرها / بوتاکس A در درمان TMD مؤثر است

بوتاکس A در درمان TMD مؤثر است

۱۲ مارس ۲۰۱۹ – هدف از درمان بیماران مبتلا به اختلالات مفصل گیجگاهی فکی[۱] (TMD)، کاهش علایم آنها و کمک به بهبود حرکت مجدد فک است. بر اساس یک مطالعه ی کوچک، تزریق سم بوتولینوم نوع A (بوتاکس A) ممکن است زمانی که بیماران به درمانهای محافظه کارانه تر پاسخ نمی دهند، موثر باشد.

محققان ابتدا بیماران مبتلا به TMD عضلانی را با رژیم دارویی، فیزیوتراپی و با اکلوزال اسپلینت درمان کردند. براساس مطالعه ی منتشر شده در Journal of Stomatology, Oral and Maxillofacial Surgery (23 فوریه ۲۰۱۹)، هنگامی که این رژیم درمانی موفقیت آمیز نبود، آنها از بوتاکس- Aبا موفقیت برای بیماران استفاده کردند.

نویسندگان به رهبری پرفسور Aylin Sipahi Calis ، از بخش جراحی دهان در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه Ege در ازمیر ترکیه، نوشتند: تزریق سم بوتولینوم برای درمان اختلال مفصل گیجگاهی فکی ناشی از اختلالات عضلانی، یک گزینه ی درمانی مناسب برای بیمارانی است که به روش های محافظه کارانه پاسخ نمی دهند.

کاهش درد

سم بوتولینوم به عنوان یک گزینه ی درمانی برای از بین بردن درد و کمک به بهبود عملکرد پس از جراحی دندان و دهان و فک و صورت، بهمراه برنامه های مراقبت های بهداشتی غیردندانپزشکی استفاده می شود. در بیماران مبتلا به براکسیزم، درمان با سم بوتولینوم می تواند از شدت درد از طریق کاهش التهاب بکاهد.

برای این مطالعه، ۲۵ بیمار مبتلا به TMD ناشی از اختلال عضلانی از میان بیش از ۲۰۰ بیمار مبتلا به TMD ، انتخاب شدند. همه ی ۲۵ بیمار در ابتدا با رژیم دارویی، فیزیوتراپی و اکلوزال اسپلیت درمان شدند. رژیم دارویی این بیماران شامل داروهای ضد التهابی ضد درد(Xefo 8-mg film-coated tablet, Abdi Ibraham)، شل کننده ی عضلات(Sirdalud 2-mg tablet, Novartis)، و داروهای ضد افسردگی (Laroxyl 10 mg, Roche) بود.

این رژیم علائم ۱۶ نفر از بیماران را برطرف نمود، اما به ۹ بیمار دیگر(پنج نفر زن) که پس از سه ماه با این رژیم دارویی بهبودی نیافتند، در مجموع ۱۰۰ واحد بوتاکس A – در هر دو طرف صورت، از جمله ۳۰ واحد در عضله ی masseter و ۲۰ واحد در عضله temporal تزریق گردید. محققان هر بیمار را برای زرستومی، ضعف فک، مشکل در جویدن، و عوارض جانبی زیبایی بررسی کردند.

قبل و سه هفته بعد از تزریق (زمانی که دارو بیشترین اثر را دارد)، بیماران برای اندازه گیری نیروی بایت، درد و میزان باز شدن دهان بررسی شدند.

نیروی بایت در چهار بیمار کاهش و در سه بیمار افزایش یافته و در دو بیمار پس از درمان با بوتاکس – A ثابت باقی مانده بود، که محققان اعلام کردند که این تاثیر از نظر آماری معنی دار نیست. باز شدن دهان در دو بیمار کاهش و در شش بیمار افزایش یافته بود و در مورد یکی از بیماران تغییری نکرده بود که مجددا از لحاظ آماری معنی دار نبود.

با این حال، محققان کاهش شدید درد را گزارش کردند(p < 0.05). علاوه بر این، آنها هیچ نشانه ای از xerostomia، ضعف فک، مشکل در جویدن، و یا عوارض جانبی زیبایی در پیگیری شش ماهه نیافتند.

درمان موثر

نویسندگان خاطر نشان کردند که در این مطالعه تعداد کمی از بیماران حضور داشته و ارزیابی یک نمونه بزرگتر از بیماران نتایج پژوهش را معنی دار تر خواهد کرد. آنها همچنین افزودند که هزینه ی نسبتا بالای بوتاکس A، ممکن است امکان انجام مطالعه ی گسترده تر را محدود کند.

نویسندگان نتیجه گیری نمودند: با این حال، مزایای استفاده از بوتاکس A،- مداخله ای با حداقل تهاجم، زمان تزریق کوتاه، میزان درد کم و خطر عوارض کم – آن را به یک روش درمانی موثر برای بیمارانی که به درمان های محافظه کارانه تر پاسخ نمی دهند، تبدیل کرده است.

محققان اظهار داشتند: ما معتقدیم استفاده از این ماده که به طور گسترده ای در دپارتمانهای زیبایی استفاده می شود، در درمان بیماری های مفصل گیجگاهی فکی با منشاه عضلانی، مفید است.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=cos&pag=dis&ItemID=324298

 

[۱] temporomandibular joint disorder