Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / معرفی پیشرفته ترین سیستم مبتنی بر تصویر هدایت گر ایمپلنت دندانی در جهان

معرفی پیشرفته ترین سیستم مبتنی بر تصویر هدایت گر ایمپلنت دندانی در جهان

۱۱ مارس ۲۰۱۹-  شرکت Image Navigation در نمایشگاه IDS امسال در شهر کلن، پیشرفته ترین سیستم هدایت گر ایمپلنت دندانی مبتنی بر تصویر در جهان را معرفی نمود.

این سیستم جدید هدایت کننده ی ایمپلنت مبتنی بر تصویر (IGI) [1]استفاده از اسکنرهای CBCT را بمنظور ارائه ی ناوبری دقیق در حین جراحی گسترش داده است و با انتقال تصویر با سرعت نور در زمان واقعی، امکان ردیابی مراحل جراحی را بدون هیچ گونه  تاخیری بر روی صفحه ی نمایشگر امکان پذیر می کند. همچنین دارای دقتی پایین تر از میلیمتر است و اگر حفاری خارج از منطقه ی برنامه ریزی شده، صورت گیرد، موتور دریل را به طور خودکار و فوری برای حداکثر ایمنی خاموش می کند.

آقای Lawrence Obstfeld ، مدیر عامل شرکت Image Navigation ، توسعه دهنده ی فن آوری ناوبری دندانپزشکی در جهان گفت: سیستم جدید بی سیم ما، مزایای جراحی فری هند(روباتیک) از جمله ارائه ی دیدگاه بی نظیری از محل جراحی، حفظ حس لامسه ی جراح، و امکان قضاوت بالینی در حین جراحی، را با هم ادغام و بصورت یکپارچه ارائه می دهد.

چند سال گذشته، فرصت های جدیدی در صنعت دندانپزشکی با رشد چشمگیر در بازار ایمپلنت دندانی همراه با پیشرفت های تکنولوژیکی و کاهش هزینه ها، ایجاد شده است.

برآورد شده است که بیش از هشت میلیون ایمپلنت دندانی در سال ۲۰۱۸ برای بیماران در سراسر جهان قرار داده شده است، که بیش از سه میلیون از آنها تنها در ایالات متحده بوده است. انتظار می رود این رقم در ایالات متحده ی آمریکا تا سال ۲۰۲۲ با ۳۳ درصد افزایش به ۴ میلیون ایمپلنت افزایش یابد و انتظار می رود نرخ رشد در مناطق دیگر، به ویژه در آسیا و اقیانوسیه، حتی سریعتر باشد. در انگلستان تخمین زده شده است که ۲۶۰ هزار ایمپلنت در سال ۲۰۱۸ کار شده است که دو برابر بیش از آمار پنج سال قبل است.

داده های اخیر همچنین نشان می دهد تغییرات چشمگیری در استفاده از تکنولوژی برای قرار دادن ایمپلنت های دندانی رخ داده است. در ایالات متحده به تنهایی، بازار سی تی اسکن های دندانی (CBCT Cone Beam scanners)  بیش از ۳۰۰ درصد از حدود ۸،۰۰۰ در سال ۲۰۱۲ به بیش از ۲۸،۰۰۰ در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته است و پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۲ به بیش از ۴۰،۰۰۰ برسد.

در هنگام استفاده از سیستم  IGI، جراح دندانپزشک، نوک مته و برنامه ی پیش از عمل را که با تصویر سی تی اسکن ۳ بعدی بر روی هم قرار می گیرد را مشاهده می کند. در این تصویر استخوان، دندان های مجاور، کانال اعصاب، ریشه ها و ناحیه سینوسی نمایش داده می شود. صفحه نمایش IGI دارای یک سیستم ردیابی روتین منحصر به فرد بدون تاخیر زمانی است. با این قابلیت، امکان هدایت جراحی دیجیتال در زمان واقعی به تصویربرداری دیجیتالی، برنامه ریزی دیجیتالی و ساخت رستوریشهای بصورت دیجیتال افزوده می شود و در نتیجه پازل دیجیتالی تکمیل می گردد.

آقای Obstfeld گفت: جراح قادر به نظارت بر مسیر حرکت دریل بر روی صفحه نمایشگر و ایجاد تنظیمات دقیق برای اطمینان از صحیح ترین محل برای قرار دادن ایمپلنت دندان در طی عمل جراحی است.

داده ها نشان می دهد که دندانپزشکان عمومی بیشتری در سراسر جهان از این تکنولوژی جدید و مقرون به صرفه استفاده می کنند که باعث کاهش عوارض پس از عمل، کاهش زمان جراحی و اطمینان از صحت بیشتر در هنگام قرار دادن ایمپلنت می گردد.

لارنس اوبستفلد افزود: این سیستم جدید هدایت کننده ی کاشت ایمپلنت مبتنی بر تصویر، دندانپزشکان را قادر می سازد تا پروسیجرهای خود را با استرس کمتر انجام دهند و بدین ترتیب در عملکرد خود دقت کاملی را مبذول داشته و اطمینان حاصل کنند که می توانند کار خود را با ثبات ادامه و تکرار کنند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20190311/Image-Navigation-announces-worlde28099s-most-advanced-image-guided-implant-dentistry-system.aspx

 

[۱] image-guided implant (IGI) system