Breaking News
Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / درد بیشتر قبل از درمان ریشه، بی حسی کمتر در طی درمان ریشه

درد بیشتر قبل از درمان ریشه، بی حسی کمتر در طی درمان ریشه

root canal۱۱ دسامبر ۲۰۱۵- قبل از شروع درمان کانال ریشه، جراحان دندانپزشک از بی حسی موضعی استفاده می کنند. با این حال، اگر بیمار دچار درد شدید دندان باشد، ممکن است دوز استاندارد برای بی حسی و از بین بردن درد در طول عمل جراحی به اندازه ی کافی موثر نباشد. بهمین دلیل اطلاع ازمیزان درد دندان در یک بیمار، برای درمان بدون درد کانال ریشه، کلیدی است.

در مطالعه ی جدیدی که در شماره اخیر مجله Anesthesia Progress منتشر شده است، محققان به بررسی تاثیر میزان درد بیمار قبل از درمان کانال ریشه بر اثربخشی بی حسی موضعی پرداختند. محققان به جای تمرکز بر درد بیماران قبل یا در حین درمان ریشه، به ردیابی میزان درد برای تعیین موفقیت بی حسی پرداختند.

در شرایط اورژانس دندانپزشکی، بیماران اغلب دچار درد حاد بوده و نیاز فوری به درمان کانال ریشه دارند. دندانپزشکان با استفاده از بی حسی موضعی، اعصاب منطقه ای را که در طول عمل جراحی هدف قرار می گیرد، بی حس می کنند. با این حال، در صورتی که بیمار دچار درد شدید باشد، این اعصاب می توانند بیش از حد فعال شوند، در این شرایط ، لب بیمار ممکن است بی حس شود، اما دوز استاندارد ماده ی بی حس کننده نمی تواند درد را هنگام انجام پروسیجر، متوقف کند.

در مطالعه ی حاضر محققان دندان های پایین بیش از ۱۷۵ بزرگسال را در هند بررسی نمودند. این بیماران بر اساس میزان دردی که در یک دندان آسیاب خود در فک پایین، قبل از درمان کانال ریشه احساس می کردند، به سه گروه : درد خفیف، متوسط ​​یا شدید تقسیم شدند. به همه ی بیماران بی حس کننده ی موضعی استاندارد تزریق شد.

نویسندگان دریافتند که مقدار درد قبل از درمان کانال ریشه بر موفقیت بی حسی تاثیر دارد. در بیمارانی که قبل از درمان کانال ریشه مبتلا به درد بیشتری بودند احتمال احساس درد در طی عمل بیشتر است. در این مطالعه، ۳۳٪ از بیمارانی که درد خفیفی قبل از درمان کانال ریشه داشتند، هیچ دردی را در طی درمان حس نکرده و یا درد خفیفی را احساس کردند، اما تنها ۱۶ درصد از بیماران مبتلا به درد شدید در حین درمان دردی نداشتند.

به نظر نمی رسد سن و جنسیت بر تغییر اثر ماده ی بی حس کننده تاثیری داشته باشد، درعوض، در بیمارانی که قبل از درمان کانال ریشه، درد فعال تری را حس می کردند، آستانه ی درد در طول درمان پایین تر است.

دکتر ویوک آگاروال، نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: دندانپزشکان باید اقدامات بیشتری را در دادن بی حسی موضعی به بیماران مبتلا به درد شدید انجام دهند. از آنجایی که در اکثر این بیماران تاثیر ماده ی بی حس کننده بمیزان معمول نیست ، باید همراه با تزریق اولیه، یک تزریق مکمل انجام شود.

منبع:
http://www.medicalnewstoday.com/releases/304002.php