Home / خبرها / رژیم ضد التهابی گیاهی به کاهش ژنژیویت کمک می کند

رژیم ضد التهابی گیاهی به کاهش ژنژیویت کمک می کند

۳  آوریل ۲۰۱۹- یک مطالعه ی تصادفی که اخیرا در مجله ی پریودنتولوژی بالینی(Clinical Periodontology) منتشر گردید، نشان داد که یک رژیم غذایی کامل(غذاهایی با حداقل فرآوری) با محتوای گیاهی به کاهش ژنژیویت کمک می کند.

در این مطالعه، ۳۰ بیمار مبتلا به ژنژیویت به طور تصادفی در گروه آزمایش و گروه کنترل قرار گرفتند. گروه آزمایش به مدت چهار هفته با یک رژیم غذایی حاوی مقادیر کم کربوهیدرات ها و پروتئین حیوانی فرآوری شده اما غنی از اسیدهای چرب امگا ۳، ویتامین C، ویتامین D، آنتی اکسیدان ها، نیترات های گیاهی و فیبرها، تغذیه شدند. گروه کنترل به رژیم غذایی قبلی خود ادامه دادند. در طول مدت مطالعه از همه ی شرکت کنندگان خواسته شد که از نخ دندان و ابزارهای دیگر برای تمیز کردن فواصل بین دندانهای خود استفاده نکنند.

اگر چه از نظر مقادیر پلاک در بین دو گروه تفاوتی مشاهده نشد، افراد گروه آزمایش، کاهش معنی داری را در خونریزی لثه تجربه کردند. همچنین غلظت ویتامین D در خون افراد گروه آزمایش افزایش و وزن آنها کاهش یافته بود.

 دکتر Woelber، از دانشگاه فرایبورگ در آلمان، گفت: نتایج مطالعه ی ما به وضوح نشان می دهد که احتمال بهبود ژنژیویت به طور طبیعی توسط یک رژیم غذایی بهینه که همچنین برای سلامت عمومی افراد مفید است، وجود دارد. با توجه به این نتایج، تیم های دندانپزشکی باید از عادت های غذایی بیماران مبتلا به ژنژیویت آگاه شده و توصیه های کافی را در این زمینه برای درمان ژنژویت به آنها ارائه دهند، زیرا ممکن است ژنژیویت یک عارضه ی جانبی از رژیم غذایی غربی باشد که موجب افزایش عوامل خطر پیش التهابی می شود.

منابع:

Journal of Clinical Periodontology, 2019; DOI: 10.1111/jcpe.13094

www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190403080459.htm