Home / خبرها / سیستم ایمنی بدن مجرم بالقوه در ایجاد حفره و تخریب پرکردگی ها است

سیستم ایمنی بدن مجرم بالقوه در ایجاد حفره و تخریب پرکردگی ها است

۱۲ آوریل ۲۰۱۹ – یک مطالعه ی جدید توسط محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تورنتو، برای اولین بار شواهدی از نقش سیستم دفاعی بدن را در ایجاد پوسیدگی دندان و تخریب پرکردگی ها ارائه نمود.

Immune system is potential culprit in causing cavities, damaging fillingsتصویر سمت راست نشان دهنده ی از بین رفتن شبکه ی فیبریلی کلاژن است هنگامی که با نوتروفیل ها به مدت ۲۴ ساعت، انکوبیت شد.

نتایج این مطالعه که در هفته گذشته در مجله ی بیومدیکال  Acta Biomaterialiaمنتشر گردید، نشان می دهد که فروپاشی دنتین (ماده سخت زیر مینای دندان) و پر کردگی های دندان تنها توسط باکتری ها به تنهایی صورت نمی گیرد،- آنطور که برای دهه ها تصور می شد – بلکه از طریق فعالیت منحصر به فرد  نوعی از سلول های ایمنی دهان که به عنوان نوتروفیل ها شناخته می شوند، انجام می گردد که به طور بالقوه اثرات باکتریها را افزایش می دهند.

دکتر  Yoav Finer، نویسنده ی اصلی این مطالعه می گوید: هیچ کس باور نمی کند که سیستم ایمنی بدن ما نقش مهمی در ایجاد حفره ها ایفا کند، اما اکنون شواهدی دال بر این موضوع بدست آمده است.

نوتروفیل ها به عنوان بازیکنان مهم در مبارزه با التهاب در تمام نقاط بدن شناخته می شوند. نوتروفیل ها نوعی از سلول های سیستم ایمنی ذاتی بدن با عمر کوتاه هستند که از طریق لثه های اطراف ریشه های دندان وارد حفره ی دهانی می شوند.

هنگامی که باکتری ها به حفره دهان تهاجم می کنند، بدن نوتروفیل ها را برای حمله ارسال می کند. اما همانطور که نوتروفیل ها باکتری های مهاجم را دنبال کرده و می خواهند که آنها را از بین ببرند، ممکن است باعث تخریب همزمان محیط همراه با از بین بردن باکتریها شوند.

دکتر Finer می گوید: این اتفاق درست مشابه با کشتن یک مگس بر روی دیوار است، این اتفاق زمانی که نوتروفیل ها با مهاجمان مبارزه می کنند، نیز رخ می دهد. با این وجود، این فقط نیروی حمله ی نوتروفیل ها نیست، که باعث آسیب می شود بلکه محصولات جانبی حاصل از این حملات در ایجاد این آسیب ها نقش دارند.

دکتر Finer توضیح می دهد: نوتروفیلها به تنهایی قادر به تخریب دندان ها نیستند، آنها اسید ندارند، بنابراین آنها نمی توانند به ساختارهای دندانی مینرالیزه آسیب وارد نمایند. اما زمانی که نوتروفیل ها در حمله شرکت می کنند، اسیدهای تولید شده توسط باکتری های موجود در دهان، دندانها را مورد هدف قرار می دهند. این زمانی است که آنزیم های سلول های ایمنی و همچنین اهدافشان به شدت بر دندان ها تاثیر می گذارند و همچنین می توانند باعث آسیب جانبی به پر شدگی دندانها شوند. محققان دریافتند این یک فرآیند سریع است که در عرض چند ساعت، دنتین و پرکردگی های همرنگ دندان، را دچار آسیب دائمی می کند. پرفسورMichael Glogauer، استاد دانشکده دندانپزشکی و رئیس اجرایی مرکز سرطان شاهزاده مارگارت، می گوید: این یک همکاری در تخریب اما با انگیزه های مختلف است.

تحقیقات قبلی این گروه از محققان نشان داده است که بسیاری از بیمارانی که پوسیدگی دندانهای آنها با مواد هم رنگ دندان درمان شده اند، در معرض خطر بالاتری برای عود پوسیدگی هستند. بیشتر پرشدگی های همرنگ دندان در عرض پنج تا هفت سال تخریب می شوند، هزینه ی ترمیم مجدد این پوسیدگی ها تنها در کانادا در حدود ۳ میلیارد دلار در سال است.

دانشجوی کارشناسی ارشد و نویسنده ی نخست این مقاله، Russel Gitalis می گوید: مطالعه ی ما اولین مطالعه ی پایه ای است که نشان می دهد نوتروفیل ها می توانند کامپوزیت های رزینی (پرکننده های همرنگ دندان) را از بین ببرند و دنتین دندان را دمینرالیزه کنند. این نشان می دهد که نوتروفیل ها می توانند در ایجاد پوسیدگی دندان و پوسیدگی های مکرر نقش داشته باشند.

Gitalis امیدوار است که این مطالعه به ابداع روشهای جدیدی برای ارزیابی خطر پوسیدگی ها و راهکارهای درمانی موثرتری منجر شود.

این مطالعه علاوه بر این که اولین شواهد مستقیم را از نقش پاسخ ایمنی در بروز پوسیدگی دندان ارائه نمود، همچنین راه های جدیدی را برای تحقیق در این زمینه بر روی پژوهشگران گشوده است.

Glogauer می گوید: ما می توانیم روش های جدیدی را برای پیشگیری از تخریب دندانی ناشی از پاسخ ایمنی ابداع کنیم.

Finer می گوید: این یافته ها ممکن است یک روز به استانداردهای جدیدی برای آزمایش مواد پرکننده ی دندان منجر شود، ما باید آزمایشاتی را برای ارزیابی تعامل مواد پر کننده با بدن و باکتری ها انجام دهیم.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-04-immune-potential-culprit-cavities.html