Home / خبرها / ترکیبی از کامپوزیت و چسب برای افزایش بقای ترمیم های دندانی

ترکیبی از کامپوزیت و چسب برای افزایش بقای ترمیم های دندانی

۱۵ آوریل ۲۰۱۹- به گفته ی محققان دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم و بهداشت اُرگان(OHSU) ، ترکیبی که در تولید ضربه گیرهای قوی خودرو و حفاظت از عرشه های چوبی استفاده می شود، می تواند بقای رستوریشن های دندانی را افزایش داده و از بازگشت بیماران به مطب دندانپزشکی جلوگیری کند. این گروه از محققان یک ماده ی پرکننده ی جدید را ابداع نموده اند که در برابر شکستگی دو بار مقاوم تر از مواد پرکننده ی استاندارد است.

در این ماده از تیویورتان استفاده شده است که در پوشش های محافظتی خودروها و عرشه ها یافت میشود. این تیم همچنین چسبی را تولید نموده است که پس از شش ماه نسبت به چسبهایی که در حال حاضر برای نگهداری پر کردگیها در دندانها استفاده می شود،۳۰٪ قوی تر عمل می کند. ترکیب، کامپوزیت و این چسب برای افزایش بقای رستوریشن های دندانی طراحی شده است.

پرفسور Carmem Pfeifer نویسنده ی مسئول این مطالعه و متخصص ترمیمی گفت: بقای ترمیم های دندانی امروزی معمولا هفت تا ده سال است. آنها تحت فشار ناشی از جویدن ترک خورده و یا به دلیل وجود شکاف بین پر کردگی و دندان، به باکتری ها اجازه می دهند که در این شکاف نفوذ کرده و یک حفره ی جدید ایجاد کنند.

پرفسور Pfeifer گفت: هر بار که این اتفاق می افتد، دندان زیر ترمیم، ضعیف تر و ضعیف تر می شود و آنچه که با یک حفره کوچک شروع شده است، ممکن است به آسیب به ریشه، کشیدن دندان یا حتی شرایط تهدید کننده زندگی ختم شود. مواد دندانی قوی تر به این معنی است که بیماران مجبور نیستند پرکردگی های دندانهای خود را تعمیر کنند یا مرتب آنها را جایگزین نمایند. این نه تنها موجب صرفه جویی مالی می شود، بلکه مانع از مشکلات جدی و درمان های گسترده تر می گردد.

محققان اظهار داشتند که در این چسب از یک نوع خاص از پلیمر، به نام (meth) آکریل آمید استفاده شده است که در برابر آسیب در آب، آسیب ناشی از باکتری ها و آنزیم های موجود در دهان نسبت به چسب های استانداردی که در حال حاضر در دندان پزشکی استفاده می شوند، بسیار مقاوم تر است. همچنین، تیویورتان در برابر فشارهای ناشی از جویدن بمراتب بهتر دوام می آورد.

این مطالعه در مجله ی Scientific Reports منتشر شده است.

منبع:

https://www.dentistrytoday.com/news/industrynews/item/4674-composite-and-adhesive-combine-for-longer-lasting-restorations