Home / خبرها / زمان انجام پرتو درمانی در روز در شدت علایم موکوزیت دهانی تاثیر دارد

زمان انجام پرتو درمانی در روز در شدت علایم موکوزیت دهانی تاثیر دارد

۴ آوریل ۲۰۱۹ – ایجاد زخم های دردناک در دهان و گلو از جمله عوارض جانبی ناخواسته ی ناشی از پرتودرمانی برای اکثر سرطان های سر و گردن است. موکوزیت دهانی اغلب سبب مشکلاتی در بلع، خوردن و خوابیدن بیمار می شود. بیماران مبتلا به این زخم ها، اغلب به تجویز داروهای اوپوئیدی یا سایر داروهای ضد درد برای کنترل درد این ضایعات نیاز دارند.

به گفته ی محققان مرکز جامع سرطان Rosewell Park ، با انجام پرتو درمانی در صبح به جای ساعات بعدی در روز، پزشکان می توانند به میزان قابل توجهی شدت موکوزیت و اثرات مرتبط با آن را کاهش دهند.

پرفسور Anurag Singh ، استاد انکولوژی و مدیر تحقیقات پرتویی در این مرکز گفت:  موکوزیت حاد دهانی نه تنها برای بیماران بسیار دردناک است، بلکه سبب اختلال در مراقبت از خود و بهبودی به دلایل متعدد از جمله عدم توانایی بیمار برای خوردن غذا، تاخیر در درمان، احتمال عفونت بیشتر، بستری شدن و استفاده از داروهای اوپوئیدی، که با عوارض و خطرات جانبی اضافه ای همراه است، می شود.

پرفسور Singh گفت: در حالی که موکوزیت شدید، هزینه های مراقبت های حمایتی را در مقایسه با موارد خفیف تر دو برابر می کند، چندین گزینه ی پیشگیرانه و درمانی برای این وضعیت، اثربخشی محدودی دارند و یا توسط شواهد کافی حمایت نمی شوند.

محققان بر این باورند که زمان پرتودرمانی می تواند بر شدت موکوزیت تأثیر گذارد، محققان الگوهای موکوزیت دهانی را در ۱۹۰ بیمار مبتلا به سرطان و گردن که در Roswell Park درمان شده اند، مطالعه کردند. آنها ارتباط معنی داری بین زمان تابش پرتو و شدت موکوزیت دهان در بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن یافتند.

پرفسور Singh گفت: ما دریافتیم که شدت موکوزیت دهانی زمانیکه پرتودرمانی در ساعات بعدی روز بویژه در اوایل بعد از ظهر انجام می شود، افزایش می یابد. یافته های ما یک راه حل ساده و قابل اجرا برای کاهش موکوزیت شدید دهان را در بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن برجسته کرد. این راه کار ساده که انجام پرتودرمانی در اوایل روز است، می تواند منافع بالینی بهمراه داشته باشد و کیفیت زندگی بیماران را بهبود بخشد.

محققان معتقدند که این اولین مطالعه ای است که تفاوت های قابل توجهی را در شدت موکوزیت دهانی با زمان پرتودرمانی نشان داده است.

نویسنده نخست این مطالعه، دکتر  Fangyi Gu استاد انکولوژی در گروه پیشگیری و کنترل سرطان در Roswell Park، گفت: شناسایی زمان بهینه در روز، برای پرتودرمانی ممکن است به طور قابل توجهی باعث جلوگیری از موکوزیت شدید دهان در بیماران مبتلا به سرطان سر و گردن شود. مطالعات بیشتر برای تایید یافته های ما و یافتن مناسب ترین زمان روز برای پرتو درمانی هر یک از بیماران باید انجام شود.

محققان نتایج مطالعات خود را در نشست سالانه ی انجمن تحقیقات سرطان آمریکا در مرکز کنگره جهانی جورجیا در روز چهارشنبه، سوم آوریل ارائه نمودند.

منبع:

https://www.dentistrytoday.com/news/industrynews/item/4628-timing-of-radiation-treatment-can-improve-oral-mucositis-symptoms