Home / خبرها / پیشرفتی در پیشگیری از استئونکروز استخوان فک

پیشرفتی در پیشگیری از استئونکروز استخوان فک

 ۱۱ آوریل ۲۰۱۹ – محققان USC و همکارانشان در پیشگیری از آسیب به فک، که یک عارضه ی جانبی در برخی از افراد تحت درمان دارویی سرطان یا پوکی استخوان است، موفقیتی را بدست آوردند.

تحقیقاتی که اخیرا منتشر شده است، یک گام مهم در جهت درمان استئونکروز یا پوکی استخوان فک است که یک عارضه جانبی نادر می باشد که به علت مصرف داروهای معمول برای مبارزه با تحلیل استخوان ایجاد می گردد. این عارضه باعث التهاب شدید و ماندگاری می شود که منجر به تحلیل استخوان فک می شود و هیچ راهی برای پیشگیری یا درمان موثر آن وجود ندارد. این خطر، هر چند کوچک است، مردم را از مصرف داروهای مورد نیاز برای مقابله با سرطان استخوان و یا جلوگیری از شکستگی به علت از دست دادن تراکم استخوان، باز می دارد.

دکتر Charles McKenna ، دانشمند USC گفت که آزمایشات موفقیت آمیز حیوانی که توسط محققان درUSC  و UCLA انجام شده است، این امید را بوجود آورده است که پزشکان بتوانند روش جدیدی را برای درمان این بیماری ابداع کنند.

دکتر Charles McKenna گفت: این یک بیماری بسیار دردناک است که بسختی درمان می شود، ما فکر می کنیم که رویکرد جدید ما ممکن است برای آینده امیدوار کننده باشد. یافته های این تحقیق جدید در مجله ی Bone منتشر شده است.

سالهاست که پزشکان یک دسته از داروها به نام بیس فسفوناتها (BP) را برای بیماران مبتلا به سرطان متاستاتیک استخوان و برای حفظ تراکم استخوان در بیماران مبتلا به پوکی استخوان تجویز می کنند.BPs شامل تعدادی از ترکیباتی است که توانایی قابل توجهی برای چسبیدن به استخوان  دارند مانند Velcro.

اما هنگامی که این دارو در دوزهای بالا در کلینیکهای سرطان استفاده می شود، گاهی با عوارض جانبی وحشتناکی همراه است که باعث ایجاد نکروز در فک می شود. این مشکل اغلب بعد از کشیدن یک دندان ایجاد می شود، شکاف حاصله ترمیم نمی شود و فک شروع به تخریب می کند.

اگر چه این شرایط با مصرف دوزهای پایین BP که برای درمان پوکی استخوان استفاده می شود، نادر است، اما بسیاری از بیماران به دلیل این عوارض جانبی از مصرف این داروها بطورکلی اجتناب می کنند. این خطر پایین است زیرا بنیاد ملی پوکی استخوان، بروز پوکی استخوان فک ناشی از BP مورد استفاده برای درمان پوکی استخوان را بین ۱ تا ۱۰،۰۰۰ و ۱ در ۱۰۰۰۰۰ نفر سالانه تخمین زده است.    پرفسور McKennna  گفت: این خطر حدود ۳ درصد از بیماران تحت درمان با دوزهای BP مورد استفاده برای درمان سرطان را تهدید می کند.

با این حال، بیماران مبتلا به پوکی استخوان بیشتر تمایل دارند که شانس خود را با این بیماری به خطر اندازند تا با عوارض جانبی مصرف داروهای مقابله کننده با آن. بررسی ها نشان داده اند که روند اخیر در کاهش شکستگی های مفصل ران در زنان بعد از یائسگی، ممكن است به دلیل نگرانی در مورد عوارض BP  و عدم تمایل به مصرف این داروها، مجددا افزایش یابد.

پرفسور McKennna  گفت: عامل ترس از این بیماری به کاهش شدید استفاده از بیس فسفونات ها برای پوکی استخوان منجر شده است، به طوری که ما شاهد افزایش شکستگی لگن در افراد مسن، گریز از بیس فسفونات ها در کلینیکهای سرطان و نگرانی در مورد مسئولیت این عارضه در مطبهای دندانپزشکی، هستیم .

برای حل این مشکل، McKennna و همکارانش یک راه حل ظریف را طراحی کردند. تیم تحقیقاتی یک ترکیب متفاوت از BP، که یک ترکیب غیر فعال است را به صورت موضعی در دهان مورد استفاده قرار دادند. این ماده داروی BP را از استخوان فک بیرون می کشد، در حالی که به این داروی مفید در بقیه ی بخشهای اسکلت بدن کاری ندارد.

پرفسور McKennna  “از آن به عنوان یک راه برای مبارزه با آتش با کمک آتش نام برد.”

دانشمندان شرکت کننده در این تحقیق از موش ها استفاده کردند تا BP های مختلفی را که به رنگ های فلورسنت متصل شده بودند را آزمایش کنند. محققان با یک برچسب رنگی،Zoledronate BP  را که به صورت سیستمیک برای درمان پوکی استخوان و سرطان تزریق می شود، کدگذاری کرده بودند. در حالی که یک رنگ متفاوت با برچسب ” rescue BP ”  برای یک ترکیب BP با افینیتی مشابه برای استخوان، اما بدون هیچ گونه فعالیت بیولوژیکی، کدگذاری شد. محققان دریافتند که rescue BP  تزریق شده به فک، بیشتر داروی BP را که به بافت استخوان فک آسیب وارد می کرد، از بین می برد و راه را برای فرآیند طبیعی بهبودی حیوان باز می کند.

پرفسورMcKennna  گفت: این روش جدید هنوز برای استفاده ی بالینی در انسان آماده نیست، شرکت BioVinc، با دریافت کمک مالی از سوی موسسه ملی تحقیقات کسب و کارهای کوچک بهداشتی برای این تحقیق، مسئول پیشبرد درمان به سمت استفاده ی بالینی تجاری این دارو است. تعدادی از نویسندگان این مطالعه ارتباط مالی خود را با شرکت  BioVinc، که یک شرکت متخصص در “تشخیص و درمانهای هدفمند استخوان ” است، اعلام کردند. دکتر McKenna، بنیان گذار آکادمیک این شرکت است.

منبع:

https://www.usc.edu/

https://www.news-medical.net/news/20190411/USC-researchers-report-breakthrough-to-prevent-osteonecrosis-of-the-jaw.aspx