Home / حقایقی درباره ی دندانهای سالم: مراقبت از دندانها در خانه / درمان های خانگی برای مقابله با بوی بد دهان

درمان های خانگی برای مقابله با بوی بد دهان

۱۲ آوریل ۲۰۱۹ – علل بسیاری برای بوی بد دهان یا هالیتوزیس وجود دارد. گاهی ممکن است دهان شما منبع این بوی بد باشد. تجزیه ی ذرات غذایی و سایر مواد زائد تولید شده توسط باکتریها در داخل و اطراف دندان ها می تواند باعث بوی بد دهان شود. اگر دهان شما خشک شود، مانند خشکی دهان در هنگام خواب یا بعد از کشیدن سیگار، سلول های مرده می توانند بر روی زبان، لثه ها و درون گونه ها تجمع یافته و باعث بوجود آمدن بوی بد دهان شوند. خوردن غذاهای حاوی روغن یا دارای بوهای قوی مانند پیاز و سیر می تواند منجر به بوی بد دهان شود. بوی بد هوای بازدمی همچنین ممکن است نشانه ای از بیماریها مانند بیماری ریه، دیابت یا نارسایی کبدی باشد. برای کاهش یا جلوگیری از بوی بد دهان شما می توانید کارهای زیر را انجام دهید:

بعد از غذا خوردن دندان هایتان را بشویید

مسواکی را در محل کار بهمراه داشته باشید تا بعد از غذا از آن استفاده کنید. با استفاده از یک خمیر دندان حاوی فلوراید، حداقل دو بار در روز، به خصوص بعد از غذا، دندانهای خود را مسواک کنید. مطالعات نشان داده است که خمیر دندانهایی با خواص ضد باکتریایی بوی بد دهان را کاهش می دهند.

حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید

نخ کشیدن صحیح دندانها، ذرات غذایی و پلاک بین دندان های شما را از بین می برد و به کنترل بوی بد دهان کمک می کند.

زبان خود را با مسواک تمیز کنید

زبان شما مکانی برای تجمع باکتریها است، بنابراین با احتیاط برس مسواک را بر روی زبان خود بکشید این کار به کاهش بوی بد دهان کمک می کند. افرادی که پوشش زبانی آنها به دلیل رشد قابل توجه  باکتریها زیادتر است مانند افراد سیگاری و یا افرادی با خشکی دهان می توانند از یک اسکرابر یا از مسواکهایی که بخش خارجی آنها برای تمیزکردن زبان طراحی شده است، استفاده کنند.

دندان مصنوعی یا لوازم دندانی خود را تمیز کنید

اگر یک بریج یا دندان مصنوعی در دهان خود دارید، حداقل یک بار در روز آنها را تمیز کنید یا بر اساس دستورالعمل دندانپزشک خود، آنها را تمیز نمایید. اگر شما از یک ریتینر دندانی یا محافظ دهان و دندان استفاده می کنید، قبل از قرار دادن آن در دهان، هر بار آن را بشویید. دندانپزشک شما می تواند بهترین مواد پاک کننده را به شما توصیه کند.

برای جلوگیری از خشکی دهان، مقدار زیادی آب بنوشید

برای حفظ رطوبت دهان خود، از تنباکو و دخانیات استفاده نکنید، مقدار زیادی آب بنوشید. قهوه، نوشابه یا الکل استفاده نکنید، زیرا این نوشیدنی ها می توانند منجر به خشکی دهان شوند. از آدامس یا آب نباتهای بدون قند برای تحریک بزاق استفاده کنید. برای رفع خشکی مزمن دهان، دندانپزشک یا پزشک شما ممکن است داروهای خوراکی که جریان بزاق را تحریک می کنند یا اسپری بزاق مصنوعی برای شما تجویز کنند.

تنظیم رژیم غذایی

اجتناب از غذاهایی مانند پیاز و سیر می تواند از بوی بد ناشی از آنها جلوگیری کند. خوردن مقادیر زیادی غذاهای شیرین نیز با بو بد دهان ارتباط دارد.

تعویض مسواک

به طور معمول هر سه تا چهار ماه مسواک خود را تعویض کنید.همچنین یک مسواک با برس نرم  انتخاب کنید.

برنامه ریزی منظم برای معاینات دندانپزشکی

به دندانپزشک خود به طور منظم (به طور کلی دو بار در سال) مراجعه کنید، تا دندان ها و پروتزهای شما را بررسی و تمیز کنید.

جعفری تازه بجوید

جویدن جعفری ممکن است به طور موقت بوی بد دهان را کاهش دهد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-04-home-remedies-bad.html