Home / خبرها / گزارش یک مورد نادر از وجود دندان در حفره ی بینی

گزارش یک مورد نادر از وجود دندان در حفره ی بینی

۹ مه ۲۰۱۹- AARHUS، دانمارک: برخی از ناهنجاری ها در جهان پزشکی بسیار نادر هستند. این مورد نادر برای یکی از بیماران بخش گوش و حلق و بینی، جراحی سر و گردن در بیمارستان دانشگاه Aarhus تشخیص داده شد. پزشکان از بینی فردی که به مدت دو سال دچار آبریزش و گرفتگی بینی بود و توانایی خود را در استشمام بوها از دست داده بود، یک دندان در حال رشد را کشف کردند که علت علائم وی بود.

سی تی اسکن این بیمار ۵۹ ساله، یک توده ی پوشیده با موکوس را در کف حفره بینی او نشان داد. در نتیجه، پزشکان مشکوک به یک کیست dermoid در مورد این بیمار شدند – کیستی که برخی از افراد با آن متولد می شوند و حاوی ساختارهایی نظیر مو، دندان، مایع یا غدد پوستی یا دندان نهفته است.

تیم پزشکی تصمیم به استفاده از اندوسکوپ برای خارج نمودن آن تحت عمل جراحی گرفت. بررسی توده استخراج شده نشان داد که این کیست یک دندان است که با بافت ملتهب بینی پوشانده شده است.

همانطور که در گزارش پزشکان اشاره شد، معمولا وضعیتی مانند این به علت تروما، عفونت های ناشی از کیست یا اختلالات رشدی مانند شکاف لب یا شکاف کام ایجاد می شوند، اما پزشکان هیچ توضیحی واضح برای این مورد خاص نداشتند.

دکتر Milos Fuglsang ، یکی از پزشکانی که در این جراحی شرکت داشت، گفت: این بیمار احتمالا در تمام طول عمر خود این دندان را در داخل بینی خود داشته است اما نشانه های آن دیر بروز کرده اند.

بر اساس گزارش BMJ ، این وضعیت تنها در ۲۳ بیمار در طی یک دوره ی تقریبا ۵۰ ساله (از سال ۱۹۵۹ تا ۲۰۰۸ ) گزارش شده است. این بیماری در مردان شایع تر است و در بین بزرگسالان بیشتر از کودکان مشاهده می شود. برای دکتر Fuglsang ، این اولین مورد از نوع خود در مدت طبابتش بود.

این گزارش موردی تحت عنوان “دندان حبس شده در حفره ی بینی: علت نادر احتقان بینی” در ۲۱ فوریه ۲۰۱۹ در BMJ Case Reports منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/case-report-presents-rare-incidence-of-retained-tooth-in-nasal-cavity/