Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / درمانی امیدوار کننده برای پریودنتیت

درمانی امیدوار کننده برای پریودنتیت

۱۰ مه ۲۰۱۹ – محققان یک روش درمانی احیأ کننده ی ایمن، سریع تر و ارزان تر مبتنی بر سلول را برای درمان یکی از رایج ترین بیماری های دندانی انسان، یعنی پریودنتیت، طراحی کرده اند. این بیماری مخرب و دردناک که با التهاب لثه آغاز می گردد و پس از آن به تحلیل لثه ها و از بین رفتن ساختارهای پشتیبانی کننده از دندان ها می انجامد، ناشی از فعالیت باکتری هایی است که باعث التهاب در لثه های اطراف دندان ها می شود. طرح پیشنهادی درمانی امیدوار کننده ی اخیر می تواند پریودنتیت را بدون نقصان ها و محدودیت های درمان های احیآ کننده ی قبلی، درمان کند. با درمان ایمن و موثر یکی از شایع ترین بیماری های انسانی بروشی مقرون بصرفه هم از نظر زمان و هم از نظر هزینه، این درمان جدید، مزایای قابل توجهی را برای سلامت عمومی به ارمغان می آورد.

Promising treatment for periodontitis gum regeneration

تجزیه و تحلیل میکروسی تی اسکن بازسازی استخوان جدید توسط ADMPC آلوژنیک.

پرفسور Masahiro Saito نویسنده ی مسئول این مقاله و استاد بخش دندانپزشکی ترمیمی،  شاخه ی بازسازی دندان در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه توهوکو می گوید: استفاده از درمان های مبتنی بر سلول یک رویکرد امیدوار کننده برای درمان بیماری های انسانی است. این نوع الگوی درمانی مهم است زیرا سلول های بنیادی تجاری موجود که یک درمان مبتنی بر سلول را به ویژه برای بازسازی بافت پریودنتال ارائه می دهند، زمان و هزینه را کاهش داده و در عین حال تضمین کیفیت را بهبود می بخشند. این مطالعه در مجله ی Scientific Reports  در ۲۹ ژانویه ۲۰۱۹ منتشر شد.

علائم بیماری پريودنتيت با التهاب لثه ها در اطراف دندان ها آغاز شده و با ایجاد پاکتهای عفونی در لثه نه تنها باعث تحلیل استخوان و از دست دادن دندان ها می گردد بلکه با نتایج بدتری برای سلامت سیستمیک فرد از جمله بیماری های قلبی و حتی بیماری آلزایمر همراه است. پریودنتیت در حال حاضر با رویکردهایی مانند روش های مبارزه با عفونت، مولکول هایی که رشد بافت را افزایش می دهند و همچنین به عنوان عوامل رشد شناخته می شوند، و بازسازی بافت با استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی اتولوگ (MSC) یا سلول های بنیادی مغز استخوان بیمار که از بافتهای اسکلتی مانند غضروف، استخوان و چربی گرفته می شوند، درمان می گردد. هدف نهایی درمان بیماری های پريودنتال، سازماندهی مجدد بافت های عملکردی بمنظور بازسازی بافتی است که در اثر این بیماری تخریب شده یا از دست رفته است. عوارض جانبی درمان های احیأ کننده ی فعلی بسته به سن، بیماری سیستمیک و کیفیت بافت محدود شده اند.

Promising treatment for periodontitis gum regeneration2تجزیه و تحلیل بافت شناسی بازسازی پریودنتال توسط ADMPC آلوژنیک

محققان به جای استفاده از سلول های خود ارگان مورد نظر، از سلول های بنیادی استخراج شده از یک ارگان سالم برای پیوند استفاده کردند، در حقیقت از سلول های بنیادی آلوژنیک برای پیوند استفاده کردند و به این ترتیب با موفقیت به نقاط ضعف مرتبط با درمان های سلول های بنیادی اتولوگ فائق آمدند. به طور خاص، محققان در این مطالعه از یک مدل مینی خوک(خوک مینیاتوری) با نقص پریودنتال استفاده نمودند. آنها نشان دادند که سلول های بنیادی آلوژنیک اجدادی مزانشیمی استخراج شده از بافت چربی (ADMPC[1]) – که از مینی خوکهای سالم گرفته شده و به خوکهایی با نقایص پریودنتال پیوند شدند، برای درمان پريودنتيت موثر و ایمن هستند.

پروفسور Saito می گوید: مطالعه ما نشان می دهد که ADMPC به نظر ایمن می رسد و منجر به پاسخ ایمنی در تنظیمات آلوژنیک نمی شود، این مطالعه استفاده ی بالقوه از MSCs آلوژنیک را برای بازسازی بافتی، بررسی نمود. این مطالعه یک گام قدرتمند در جهت توسعه ی بیشتر درمان مبتنی بر سلول های بنیادی برای بیماری پریودنتال، است.

با توجه به نتایج امیدوار کننده ی این مطالعه، محققان تصمیم به استفاده از این رویکرد درمانی برای انسان ها گرفتند. پروفسور Saito می گوید: بر اساس این نتایج، ما قصد داریم تا یک کارآزمایی بالینی را راه اندازی کرده و ارتباط بین اثرات مثبت استفاده از ADMPC ها بر سیستم ایمنی بدن و پس از آن بهبود بازسازی بافت پریودنتال را بتصویر بکشیم.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-05-treatment-periodontitis-gum-regeneration.html

————————————————————————————————————————————-

[۱] allogeneic Adipose derived mesenchymal progenitor stem cells