Home / خبرها / میزان استرس در دندان ها منعکس می شود

میزان استرس در دندان ها منعکس می شود

۹  مه ۲۰۱۹- واشنگتن- آمریکا- شواهد جدید نشان می دهد که دندانهای شیری افتاده ممکن است نشانگر امیدوار کننده ای برای پزشکی مدرن باشد. دندانهای شیری افتاده یکی از چندین بافتی در بدن هستند که دائما سابقه ی صدمات وارد شده از محیط زیست را ثبت می کنند. محققان در نشست انجمن پیشرفت علمی آمریکا (AAAS) در واشنگتن، نشان دادند که چه دندان هایی می توانند میزان استرس بیماران را آشکار کنند.

مهمترین یافته های این تحقیق این بود که استرس می تواند در دندان های کودکان مشاهده شود حتی اگر آنها در سنین کم در معرض عوامل شدیدا استرس زا قرار گرفته باشند. بر طبق نظر دکتر Thomas Boyce ، استاد اطفال و روانپزشکی اطفال در دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو که در جلسه AAAS ، نتایج این مطالعه را ارائه نمود، لایه های جداگانه ای که مینای دندان را تشکیل می دهند، در معرض استرس نازک تر و کم تراکم تر می شوند، که به مستعد شدن برای ایجاد حفره های دندانی کمک می کند. او گفت: این تغییرات را می توان با بررسی یک دندان شیری در یک مدل ۳ بعدی بر اساس یک رادیوگرافی اندازه گیری کرد.

استرس نه تنها از فشارهای زیاد به دلیل وظایف مدرسه به کودکان وارد می شود، بلکه همچنین، به عنوان مثال، از مشکلات در روابط والدین، سر و صدای ثابت و حتی سوء استفاده ی فیزیکی و یا روحی ناشی می شود. بدن کسانی که استرس زیادی را تجربه می کنند، مقادیر زیادی از هورمون استرس یعنی کورتیزول را تولید می کند. دکتر Boyce گفت: غلظت این هورمون را می توان در خون و بزاق اندازه گیری کرد.

دکتر Boyce افزود: اما البته، آنچه ما واقعا می خواهیم و آنچه که ما واقعا دنبال آن هستیم و آنچه که این اندازه گیری ها نمی توانند نشان می دهند میزان کل هورمون کورتیزول است. بنابراین، آنچه با بررسی دندانها بطور واقعی مشخص می گردد تاثیر هورمون استرس بر رشد افراد است.

این سخنرانی با عنوان “تبعیضهای اجتماعی در بهداشت دهان و دندان کودکان: تعاملات بین استرس و پاتوژن ها” در ۱۵ فوریه ۲۰۱۹ در نشست علمی سالانه ی AAAS ارائه شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/stress-levels-are-reflected-in-teeth/