Home / خبرها / دانشمندان امیدوارند که اثرات نامطلوب خروپف را بر سلامت به حداقل برسانند

دانشمندان امیدوارند که اثرات نامطلوب خروپف را بر سلامت به حداقل برسانند

۷ مه ۲۰۱۹- UMEÅ ، سوئد- اخیرا محققان گزارش داده اند که ارتعاشات مکرر ناشی از خروپف شدید می تواند منجر به جراحت در راه های هوایی فوقانی شود. این موضوع می تواند منجر به اختلالات بلع شود و افراد را در معرض آپنه انسدادی خواب قرار دهد. این یافته ها به شناسایی افرادی که در معرض خطر بالایی برای ابتلا به این بیماری هستند و ابداع استراتژی های جدید درمانی کمک می کند.

این مطالعه بر فرایندهای آسیب های ارتعاشی و ترمیم راه های هوایی فوقانی متمرکز بود. دکتر Per Stål، مدرس ارشد گروه Integrative Medical Biology  در دانشگاه Umeå گفت: علاوه بر اثرات مزاحم خروپف، دائمی بودن خروپف می تواند یک خطر مهم برای سلامت فرد باشد. با این وجود، نشانه هایی وجود دارد که تحقیقات ما را به سمت اقدامات پیشگیرانه ی اولیه سوق می دهد که در دراز مدت می تواند به بهبود جراحتهای ناشی از خروپف کمک کند.

براساس این مطالعه، در راههای تنفسی فوقانی بیمارانی که خروپف می کنند و مبتلایان به آپنه ی خواب آسیب های عصبی عضلانی در هر دو سطح ساختاری و مولکولی دیده می شود. تیم تحقیقاتی علاوه بر نشان دادن همبستگی بین خروپف و اختلال بلع، توانست ارتباط بین آسیب عصبی و آپنه ی انسدادی خواب را نشان دهد. در این مطالعه محققان دریافتند افرادی که به طور پیوسته خروپف شدید می کردند و به آپنه خواب مبتلا بودند، اعصاب و حجم عضلانی کام نرم[۱] خود را از دست می دهند. تلاش بدن برای ترمیم بافت آسیب دیده، دچار اختلال می شود که نتیجه ی آن ساختار عضلانی غیرطبیعی خواهد بود. علاوه بر این، تیم تحقیقاتی دریافت که فیبرهای عضلانی در کام نرم، همچنین فاقد پروتئین های ساختاری خاصی هستند و یا سازماندهی پروتئین ها در آنها دچار اختلال شده است. این پروتئین ها مسئول ایجاد ثبات در اندام های سلول عضلانی و حمایت از ساختارهای سلولی مرتبط با تولید انرژی و انقباض فیبر عضله هستند.

اگر چه محققان یک انتقال دهنده عصبی که معمولا با ترمیم و بازسازی نورون ارتباط دارد را در این ناحیه یافتند، اما تلاش بدن برای ترمیم جراحتها به دلیل ارتعاش های مکرر ناشی از خروپف بی اثر می شود. این نشان می دهد که خروپف هم موجب آسیب و هم مانع از ترمیم جراحت ها می شود.

گروه تحقیقاتی در حال حاضر در آزمایشگاه زیست شناسی عضلانی در این دانشگاه در حال رشد عضلات و سلول های عصبی هستند. سلول های کشت شده به منظور ارزیابی آسیب در معرض ارتعاشات مضر و وضعیت کمبود اکسیژن قرار می گیرند. پس از آن، سلول ها با موادی که نقش آنها در تعمیر و بازسازی سلول ها شناخته شده است، درمان می شوند. محققان امیدوارند که این آزمایشات داده های گسترده ای را در اختیار آنها قرار دهد تا بتوانند به استراتژی های جدیدی برای درمان آسیب های ناشی از ارتعاش خروپف دست یابند.

این مطالعه با عنوان “اختلالات Desmin و دیستروفین در عضلات راه های هوایی فوقانی افرادی که خروپف می کنند و بیماران مبتلا به آپنه خواب” در ۱۴ فوریه ۲۰۱۹ در Respiratory Research به صورت آنلاین منتشر شد.

منبع:

https://eu.dental-tribune.com/news/scientists-hopeful-of-minimising-adverse-health-effects-linked-to-snoring/

——————————————————————————————————————————-

Soft Palate [1]: مرز خلفی فوقانی حفره دهان که یک سوم از کل کام را تشکیل می دهد و حفره دهان را از نازوفارنکس جدا می کند.