Home / خبرها / حفاظت از دندانهای پروترود شده در برابر تخریب و عواقب طولانی مدت

حفاظت از دندانهای پروترود شده در برابر تخریب و عواقب طولانی مدت

۱۴ مه ۲۰۱۹- در کودکانی که اولین دندان یا تعدادی از دندانهای دائمی آنها پروترود هستند، احتمال آسیب دیدن دندانها بیشتر است اما این خطر را می توان به راحتی بدون آنکه هزینه ی زیادی بهمراه داشته باشد، کاهش داد.

مطالعه ی محققان دانشگاه آدلاید که بر روی بیش از ۵۰،۰۰۰ کودک زیر ۱۹ سال انجام شد، ارتباط مستقیم بین میزان دندانهای پروترود شده ی یک بیمار جوان و احتمال وارد شدن آسیب به آنها را تأیید کرد. این مطالعه در مجله Dental Traumatology منتشر شده است.

دکتر Esma Dogramaci ، مدرس ارتودنسی در دانشگاه آدلاید می گوید: آسیب های تروماتیک به دندان ها به عنوان پنجمین بیماری یا آسیب شایع در سطح جهان شناخته شده است و مدیریت بعدی آنها هزینه زیادی بهمراه دارد. در حالی که شمار آسیب های تروماتیک دندان ها در دهه های اخیر کاهش یافته است، آنها پیامدهای فیزیکی، روانی و اقتصادی زیادی بهمراه دارند.

دکتر Dogramaci می گوید: شانس ترومای دندان در کودکان جوان زیر ۶ سال، که دندان های آنها بیش از ۳ میلی متر به سمت بیرون آمده است(پروترود شده است)، بیش از سه برابر بیشتر از کودکان بدون دندان های پروترود شده است. احتمال ترومای دندان در کودکان بالای شش سال با دندان هایی که بیش از ۵ میلی متر پروترود شده اند، بیش از دو برابر است.

معمولا درمان ارتودنسی اصلاحی برای بهبود وضعیت دندان های این کودکان انجام نمی شود تا زمانی که تمام دندان های دائمی آنها در دهان ظاهر شوند، که معمولا بعد از سن ۱۲ سالگی اتفاق می افتد. در حالیکه محافظت از دندانهای پروترود شده در سنین پایین، توسط ارتودنتیست به صرف هزینه ی زیادی احتیاج ندارد.

دکتر Dogramaci می گوید: دندانپزشک می تواند به آسانی میزان بیرون زدگی دندان های کودک را اندازه گیری کند و چنانچه امکان پذیر باشد، استفاده از یک بریس ارتودنسی(سیم کشی دندان) را توصیه می کند تا به راحتی دندان یا دندانها را تا جای ممکن به وضعیت طبیعی باز گرداند. آنها می توانند با کارگذاری بریس های ساده میزان بیرون زدگی دندان ها را کاهش داده و از احتمال آسیب دیدن آنها بکاهند.

در کودکانی که انگشت شست خود را می مکند، ممکن است دندان های دائمی پروترود شوند، بهترین راه اینست که از این عادت از همان ابتدای کودکی جلوگیری کنیم. کودکان همچنین باید در هنگام ورزش، از محافظ دندان استفاده کنند تا از دندان های پروترود شده ی خود محافظت نمایند.

دکتر Dogramaci می گوید: تشخیص زودهنگام و حفاظت از دندان های پروترود شده از طریق بررسی های منظم دندانپزشکی، احتمال تبدیل مشکلات اولیه را به مشکلات دندانی دراز مدت کاهش می دهد. اگر دندان های دائمی پروترود شده در سنین پایین دچار آسیب شده و بشکند یا از دست بروند، مسائل بلند مدتی بدنبال خواهد داشت برای مثال ممکن است نیاز به درمان کانال ریشه یا کشیدن دندان، و حتی نیاز به درمان کلی دندان ها به صورت مادام العمر داشته باشند.

همچنین اگر درمان ارتودنسی بر روی دندان هایی انجام شود که قبلا دچار تروما شده اند، ممکن است عوارض بعدی در حین ارتودنسی رخ دهد که منجر به از دست دادن آن دندان ها شود.

نتایج این مطالعه تایید می کند که بررسی های منظم دندانپزشکی، به ویژه برای کودکان، بمنظور سلامت درازمدت دندان ها یک ضرورت است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-05-protruding-teeth-long-term-consequences.html