Home / خبرها / محققان آلودگی سرب را در دندان های شیری کودکان تشخیص دادند

محققان آلودگی سرب را در دندان های شیری کودکان تشخیص دادند

۱۴ مه ۲۰۱۹- محققان اخیرا سلولهای بنیادی دندانهای شیری افتاده ی کودکانی که در نزدیکی کارخانه ی Exide Technologies ، واقع در ورونای کالیفرنیا زندگی می کردند را بررسی نمودند. آنها دو عنصر شیمیایی سرب و آرسنیک ناشی از بازیافت باتری های ماشین را در دندان های کودکان در نتیجه ی آلودگی خاک و انتقال آن توسط هوا (airborne) شناسایی نمودند. تیم تحقیقاتی معتقد است که جستجو و اندازه گیری میزان سرب در دندان ها می تواند یک روش موثر برای تشخیص و پس از آن کاهش میزان جذب سرب ناشی از آلودگی های صنعتی در کودکان باشد.

دکتر Jill Johnston ، نویسنده ی ارشد این مقاله و استاد گروه پزشکی پیشگیری در دانشکده ی پزشکی Keck در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی گفت: ما دریافتیم که هر چه میزان سرب موجود در خاک بیشتر باشد میزان سرب بیشتری در دندانهای کودک وجود دارد. برای سرب هیچ غلظت ایمنی وجود ندارد؛ این عنصر یک نوروتوکسین قوی است. مطالعه ما اطلاعاتی را در مورد تاثیر آلودگی های صنعتی بر کودکان ارائه داد.

برای این مطالعه، محققان ۵۰ دندان شیری را از ۴۳ کودک در پنج جامعه جمع آوری کردند: Boyle Heights ، Maywood ، شرق لس آنجلس، پارک تجارت و هانتینگتون. با استفاده از سایش لیزری[۱](laser ablation ) و طیف‌سنجی جرمی پلاسمای جفت‌شده القایی[۲] ،- تکنیکی برای کسب اطلاعات در حد مولکولی-، محققان توانستند لایه های دندان را بطور جداگانه بررسی کنند و نقاط زمانی آلودگی سرب را تعیین نمایند. آنها همچنین غلظت سرب و آرسنیک را در دنتین اندازه گیری کردند، محققان با این اندازه گیری توانستند آلودگی های سرب جذب شده در طول سال اول زندگی کودک را شناسایی کنند، زمانی که نوزادان در معرض خطر بیشتری برای قرار گرفتن در معرض این آلودگی ها هستند.

سپس یافته های دندان را با داده های آلودگی خاک با هم مطابقت دادند. محققان داده های آلودگی خاک را از اداره کنترل مواد سمی کالیفرنیا که ۱۱۷،۳۵۶ نمونه از لایه های بالای خاک را از تقریبا ۸۰۰۰ ملک جمع آوری کرده بودند، بدست آوردند. محققان دریافتند که غلظت متوسط سرب در خاک ۱۹۰ ppm است، که بسیار بیشتر از ۸۰ppm  آستانه ی تعیین شده در کالیفرنیا است. در مجموع، ۱۴ درصد از نمونه های خاک حاوی بیش از ۴۰۰ ppm  سرب بودند. در جوامعی که بالاترین سطوح سرب در خاک آنها گزارش شده بود، همچنین بالاترین میزان سرب در دندان های کودکان آنها مشاهده شد. از پنج جامعه ی مورد مطالعه، Boyle Heights  و شرق لس آنجلس بیشترین میزان آلودگی در دندان ها را به خود اختصاص دادند، و به دنبال آنها به ترتیب مایوود، هانتینگتون پارک و تجارت قرار داشتند. به گفته ی محققان، سطوح بالاتر سرب در Boyle Heights و شرق لس آنجلس می تواند نتیجه ای از باد بیش از حدی باشد که در این مناطق اغلب می وزد. در بعضی موارد، قرار گرفتن در معرض سرب بیشتر، زمانی اتفاق افتاده است که نوزاد هنوز در رحم بوده، بدان معنا که قرار گرفتن مادر در معرض سرب موجب انتقال آن به جنین در رحم شده است.

محققان معتقدند که اندازه گیری سرب در سلولهای بنیادی دندانهای شیری افتاده ی کودک، یک روش امیدوار کننده برای ارزیابی اثرات قرار گرفتن در معرض سرب در دوره ی پره ناتال و ابتدای زندگی کودک است، زیرا منعکس کننده مواجهه با این ماده ی خطرناک در گذشته است و بنابراین می تواند شاخص مهمی از آسیب باشد.

دکتر Johnston گفت: سرب بیشتر در دندان به معنای وجود سرب بیشتر در مغز، کلیه و استخوان ها است. برای جلوگیری از ورود این عنصر سمی به بدن فرزندانمان، ما به آزمایش تشخیص سرب برای زنان در دوران بارداری و یا حتی قبل از آن، زمانی که به سن باروری وارد می شوند، نیاز داریم.

این مطالعه با عنوان “سرب و آرسنیک در سلولهای بنیادی دندانهای شیری کودکانی که در نزدیکی یک کوره ی ذوب باتری اسیدی زندگی می کنند” در تاریخ ۶ می ۲۰۱۹ در مجله ی Environmental Science and Technology ، بصورت آنلاین منتشر شد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/researchers-detect-lead-contamination-in-childrens-primary-teeth/

————————————————————————————————————

[۱] فرایندی است که به وسیلهٔ پرتو لیزر، ماده را از سطح یک جامد جدا می کنند. در شارهای لیزری پایین، این فرایند به صورت تصعید یا تبخیر ماده‌ای که با جذب انرژی لیزر گرم شده ‌است، رخ می‌دهد. در شارهای بالای لیزر، در سطح جامد، پلاسما ایجاد می‌شود.

[۲] Inductively coupled plasma mass spectrometry  به اختصار|ICP-MS) نوعی طیف سنجی جرمی است که برای ارزیابی و شناسایی فلزها و برخی غیرفلزات تا غلظتهایی به اندکی “بخش در ۱۰۱۵ “(ppq کوتاه شده ی parts per quadrillion) کارایی دارد. این تکنیک در مقایسه با طیف بینی جذب اتمی، دارای دقت، حساسیت و سرعت بیشتری است.