Home / خبرها / متخصصان بهداشت دهان و دندان در شناسایی زود هنگام اختلالات خوردن غذا نقش مهمی دارند

متخصصان بهداشت دهان و دندان در شناسایی زود هنگام اختلالات خوردن غذا نقش مهمی دارند

۲۰ مه ۲۰۱۹- گروه همکاری ملی اختلالات خوردن (NEDC) استرالیا اعلام کرد که Disordered Eating[1] و Eating disorders[2] یا اختلال خوردن، بیش از ۱۶ درصد از جمعیت استرالیا را تحت تاثیر قرار داده است. انجمن دندانپزشکی استرالیا (ADA) و NEDC برای گسترش آگاهی در مورد اختلالات خوردن، شناسایی و ارزیابی آنها و تشویق متخصصان بهداشت دهان و دندان به ارجاع بیماران، با هم مشارکت کردند.

انجام مداخله ی زودهنگام برای یک بیمار مبتلا به اختلال خوردن مسئله ای حیاتی است. هرچه درمان زودتر انجام گردد، شانس بهبودی فرد بیشتر خواهد شد. در نتیجه، پزشکان متخصص بهداشت دهان و دندان جزو یکی از اولین گروه های ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی هستند که می توانند فردی را که علایم رفتارهای ناهنجار غذایی دارد، شناسایی و به او مشاوره ارائه دهند.

طبق سند “استانداردهای عملکرد ملی برای اختلالات خوردن”، -سندی که توسط NEDC تهیه شده است-، متخصصان دندانپزشکی نقش مهمی در شناسایی و ارجاع بیماران در مراحل اولیه دارند. نقش این گروه از متخصصان اینست که افراد در معرض خطر را بطور فعال در اقدامات پیشگیرانه دخیل کرده و آنها را به مراکز تخصصی برای دریافت کمک های زودهنگام راهنمایی کنند.

تظاهرات داخل دهانی ناشی از کمبودهای تغذیه ای در اوایل دوره ی بالینی اختلالات خوردن، قابل مشاهده هستند اما فرسایش کلی دندان ها می تواند تقریبا دو سال طول بکشد. تورم در اطراف گونه ها یا فک و یا بوی بد نفس می تواند علائم هشدار دهنده ی فیزیکی از استفراغ مکرر باشد. توانایی متخصصان بهداشت دهان و دندان در تشخیص تغییرات ظریف در دهان بیمار، در تشخیص هر چه زودتر شاخص های اولیه ی اختلال خوردن، نقش اصلی را دارد.

NEDC اولین بار با انجمن دندانپزشکی نیو ساوت ولز (NSW)، به عنوان بخشی از یک پروژه ی ترکیبی، همکاری نمود. در آن پروژه، یک گروه از اعضای انجمن دندانپزشکی نیو ساوت ولز بر روی اختلالات خوردن، از جمله چگونگی برخورد با بیمارانی که با اختلال خوردن مواجه هستند، تمرکز نمودند.

بازخورد این گروه منجر به توسعه ی منابع یادگیری الکترونیکی و پیشرفت قابل توجهی در شناسایی شکاف موجود در بین دانش و توانایی شناسایی اختلالات خوردن و کار بر روی یک روش استاندارد برای مراقبت از بیماران مبتلا به اختلال خوردن شد. NEDC معتقد است که به عنوان یک سازمان، ADA ارزش های مشابه با ارزشهای NEDC دارد و با تمرکز بر همکاری، کار حرفه ای، صداقت و احترام این ارزش ها هماهنگ می شوند.

هدف NEDC برای همکاری بین بخشی به ارائه ی نتایج بهتر برای افرادی که با اختلال خوردن مواجه هستند، از طریق به اشتراک گذاری و توسعه اطلاعات مبتنی بر شواهد و اطلاعات و استانداردهای ملی یکسان کمک می کند.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/eating-disorders-oral-health-professionals-have-role-in-early-identification/

 

[۱]Disordered Eating: انواع رفتارهای غیر طبیعی در خوردن غذا که تنها به خودی خود تشخیص اختلال خوردن را اثبات نمی کنند.

[۲] اختلال خوردن یک اختلال روانی است که با عادات غذایی غیرطبیعی تعریف می شود که تاثیری منفی بر سلامت جسمی و روانی فرد می گذارد