Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / گردش کار کاملا دیجیتال برای ایمپلنت

گردش کار کاملا دیجیتال برای ایمپلنت

نویسنده : دکتر Kirill Kostin

۱۵ مه ۲۰۱۹- شرکت Planmeca به نوآوری های پیشرفته و توسعه ی مداوم محصولاتش معروف است. پلتفرم قدرتمند نرم افزاری Planmeca Romexis ، اجازه می دهد تا تمام مراحل ایمپلنت دندان و درمان زیبایی شناختی پروتز را با استفاده از یک قطعه از نرم افزار، از مرحله ی طراحی لبخند بیمار با کمک کامپیوتر تا ساخت راهنماهای جراحی، تکمیل نمود. در این مورد کلینیکی من و همکارانم دکتر Ponomarev ، دکتر Kozhevin و دکتر Yarokhin ، نشان دادیم که چگونه می توان از راه حل های دیجیتال در درمان پروتزهای دندانی، کاشت ایمپلنت و طراحی رستوریشن استفاده کرد. بر اساس تجربیات ما، تکنیک های CAD / CAM دیجیتال، نتایجی با حداکثر عملکرد و زیبایی را در مقایسه با روش های سنتی ارائه می دهند.

گزارش یک مورد بالینی

این مورد بالینی مزایای استفاده از راه حل های Planmeca CAD / CAM را در برنامه ریزی دیجیتال برای کاشت یک ایمپلنت و ساخت راهنمای جراحی، و همچنین در ساخت یک روکش سرامیکی، نشان می دهد. این مقاله یک پرونده بالینی را شرح می دهد که در آن درمان با استفاده از نرم افزار the Planmeca Romexis 3D Implant Guide ، نرم افزار Planmeca PlanCAD Premium و دستگاه فرز Planmeca PlanMill 40 تکمیل شد.

این مورد بالینی یک بیمار زن است که دندان ۲۲ خود را از دست داده است، همچنین از شکل خاص دندان ۱۲ خود شکایت داشت (شکل ۱ و ۲). در طی معاینه ی اولیه، مشخص گردید که استخوان اطراف دندان از دست رفته برای کاشت ایمپلنت کاملا تحلیل رفته است. همچنین بیمار قبلا تحت درمان ارتودنسی با جراحی ارتودنسی قرار گرفته بود.

1شکل۱: دندانهای بالایی بیمار قبل از درمان

2شکل۲: دندانهای بالایی بیمار قبل از درمان

در این مورد خاص، ما از تجزیه و تحلیل زیبایی شناختی داده های CBCT بیمار شروع کردیم و نتیجه گیری نمودیم که اگر از راهنمای جراحی برای حداکثر دقت استفاده می کنیم، ایمپلنت Straumann با قطر ۲٫۹ میلیمتر در ناحیه ی دندان ۲۲ مناسب است (شکل ۳ تا ۵) . ما تصمیم گرفتیم برای دندان شماره ی ۱۲، یک رستوریشن سرامیکی IPS e.max  با دیواره ی نازک(Ivoclar Vivadent) بسازیم.

3شکل ۳: طراحی دیجیتال محل قرار گرفتن ایمپلنت و راهنمای جراحی در نرم افزار Planmeca Romix

4شکل ۴: طراحی دیجیتال محل قرار گرفتن ایمپلنت و راهنمای جراحی در نرم افزار Planmeca Romix

 5شکل۵: راهنمای جراحی بمنظور دستیابی به حداکثر دقت ساخته شد

به لطف طراحی دیجیتال و راهنمای جراحی دقیق ساخته شده، ایمپلنت با موفقیت در محل مورد نظر قرار داده شد، اگرچه شرایط آناتومیکی کمتر از مقدار بهینه بود. ما به یک گشتاور ۳۰ Ncm دست یافتیم و آباتمنت ترمیم کننده(a healing abutment) را به ایمپلنت وصل کردیم (شکل ۶ و ۷).

 6شکل ۶: کاشت موفقیت آمیز ایمپلنت

 7شکل ۷: کاشت موفقیت آمیز ایمپلنت

سه ماه پس از عملیات قرار دادن ایمپلنت، اسئواینتگریشن ایمپلنت تکمیل شد. روکش موقت ساخته شده از بلوک VITA ENAMIC multiColor برای حمایت از تشکیل بافت نرم بر روی ایمپلنت قرار داده شد (شکل ۸-۱۰). ما طرح اصلی را بر روی سوپراستراکچر Straumann با کانتور لثه بهبود بخشیدیم. بر روی دندان شماره ی ۱۲، افزایش طول تاج با الکتروکواگولاتور انجام شد (شکل ۱۱-۱۳).

8شکل ۸: روکش موقت سوار شد تا از تشکیل بافت نرم حمایت کند

9شکل ۹: روکش موقت سوار شد تا از تشکیل بافت نرم حمایت کند

10شکل ۱۰: روکش موقت سوار شد تا از تشکیل بافت نرم حمایت کند

 

11شکل ۱۱: افزایش طول تاج بر روی دندان شماره ی ۱۲ انجام گردید.

12شکل ۱۲: افزایش طول تاج بر روی دندان شماره ی ۱۲ انجام گردید.

13شکل ۱۳: افزایش طول تاج بر روی دندان شماره ی ۱۲ انجام گردید.

هنگامی که تشکیل بافت نرم کامل شد، دندان شماره ی۱۲ برای روکش سرامیکی در زیر میکروسکوپ جراحی با حداقل تراش آماده شد. پس از آماده سازی، دندان ها به منظور طراحی دیجیتالی یک آباتمنت سفارشی و روکش ها اسکن شدند (شکل ۱۴-۱۹).

14شکل ۱۴: رستوریشن نهایی در برنامه ی planmeca planCAD premium طراحی شد

15شکل ۱۵: رستوریشن نهایی در برنامه ی planmeca planCAD premium طراحی شد

16 شکل ۱۶: رستوریشن نهایی در برنامه ی planmeca planCAD premium طراحی شد

 17شکل ۱۷: رستوریشن نهایی در برنامه ی planmeca planCAD premium طراحی شد

 18شکل ۱۸: رستوریشن نهایی در برنامه ی planmeca planCAD premium طراحی شد

19شکل ۱۹: رستوریشن نهایی در برنامه ی planmeca planCAD premium طراحی شد

طراحی نهایی لبخند با نظر بیمار بصورت دیجیتالی انجام شد. برای ساختار ایمپلنت، ما یک آباتمنت پیچ شونده ی زیرکونیومی با فیسینگ سرامیکی و یک روکش که بطور کاملا آناتومیک قالب گیری شده را انتخاب کردیم (شکل ها ۲۰ و ۲۱).

فیسینگ سرامیکی، روشنایی بیش از حد زیرکونیم را پنهان کرد، و ما توانستیم رنگ مورد نظر را بدست آوریم. با تشکر از جریان کار دیجیتال، ما توانستیم مراحل کار را مدیریت کرده و تمام خواسته های بیمار را برآورده کنیم. (شکل ۲۲-۲۴).20شکل ۲۰: رستوریشن های نهایی:

Zirconium screw with a ceramic facing and a fully anatomical Empress crown.

 21شکل ۲۱: رستوریشن های نهایی:

Zirconium screw with a ceramic facing and a fully anatomical Empress crown .

22شکل ۲۲: نتیجه ی نهایی پس از تکمیل درمان

23شکل ۲۳: نتیجه ی نهایی پس از تکمیل درمان

 24شکل ۲۴: نتیجه ی نهایی پس از تکمیل درمان

نتیجه گیری

با استفاده از فن آوری های دیجیتال، کل گردش کار ایمپلنت را می توان در کلینیک دندانپزشکی، از برنامه ریزی تا تهیه ی رستوریشنها، تکمیل کرد. برنامه ریزی دیجیتال قابلیت اطمینان  درمان ایمپلنت را افزایش می دهد و به دندانپزشک کمک می کند تا در عمل موفق باشد. ابزارهای دیجیتال دستیابی به نتایجی با حداکثر عملکرد و زیبایی را حتی در عملیات ترکیبی که در آن قرار دادن ایمپلنت و رستوریشنهای سرامیکی بطور همزمان انجام می شود، ممکن می نماید.

به لطف توسعه ی فن آوری های مدرن، تهیه ی یک مدل ۳ بعدی از مجموعه دندان های بیمار تنها در عرض چند دقیقه بدون اختلال در راحتی بیمار امکان پذیر است. در عین حال، ترکیب یک تصویر CBCT با یک اسکن داخل دهانی، دندانپزشک را قادر می سازد تا با تنها چند بار کلیک موس، قرار گرفتن ایمپلنت و راهنمای جراحی، را طراحی کند.

در نهایت، فن آوری های دیجیتال همچنین امکان تجسم نتایج درمان را برای بیمار فراهم می کند. تجسم واضح از نتیجه ی نهایی، برقراری ارتباط با بیمار را تسهیل می کند که به نوبه خود می تواند پذیرش مورد را افزایش دهد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/clinical/the-complete-digital-implant-workflow/