Home / خبرها / نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که بین روماتوئید آرتریت و بیماری پریو ارتباطی وجود دارد

نتایج یک نظرسنجی نشان می دهد که بین روماتوئید آرتریت و بیماری پریو ارتباطی وجود دارد

۱۷ مه ۲۰۱۹ – آرتریت روماتوئید (RA) و بیماری پریودنتال هر دو بیماری های التهابی، مزمن و پیشرفته هستند، اما آیا ارتباطی بین این دو وجود دارد؟ محققان صدها فرد مبتلا به RA را برای پیدا کردن پاسخ این سوال مورد بررسی قرار دادند.

تحقیقات قبلی نشان داده است که در بیماران مبتلا به RA فراوانی بیماری پریودنتال در مقایسه با بیماران سالم بیشتر است. نویسندگان مطالعه ی حاضر گزارش دادند که نظرسنجی حاضر نشان می دهد که بخش قابل توجهی از بیماران مبتلا به RA ، همچنین علائم بیماری پریودنتال را نشان می دهند. یافته های این تحقیق در مجله بین المللی بیماری های روماتیسمی، ۷ مه ۲۰۱۹ منتشر گردید.

رهبر این تحقیق، دکتر Radwan‐Oczko ، استادیار گروه آسیب شناسی دهان و دندان در دانشگاه پزشکی Wrocław در لهستان گفت: یافته های کنونی ما به شدت از این فرضیه حمایت می کند که بیماری مزمن پریودنتال می تواند با شروع و حفظ پاسخ های التهابی خودایمنی که در RA رخ می دهد مرتبط باشد. دکتر Radwan-Oczko و همکارانش معتقدند که همکاری بین روماتولوژیست ها و دندانپزشکان برای مدیریت بهداشت دهان و دندان در التهاب پریودنتال مهم است.

سلامت دندان و لثه

به گزارش شبکه ی حمایت از آرتریت روماتوئید، بیش از ۱٫۳ میلیون نفر در ایالات متحده آمریکا به آرتریت روماتوئید مبتلا هستند. بر اساس گزارش آکادمی پریودونتولوژی آمریکا بیش از ۶۰ میلیون نفر در ایالات متحده به بیماری پریودنتال مبتلا هستند. محققان به بررسی گزارش این بیماران در مورد سلامت دهان و دندان هایشان پرداختند تا ببینند آیا ارتباطی بین این دو بیماری وجود دارد. این اولین مطالعه ای است که ارزیابی بهداشت دهان و دندان بیماران مبتلا به RA را براساس گزارش خود بیماران انجام داده است.

آنها برای ۳۰۰ بیمار تحت درمان RA در یک بیمارستان در دانمارک، برگه های نظرسنجی را از طریق ایمیل ارسال کردند. بیش از ۱۶۰ بیمار این نظرسنجی را تکمیل کردند.

در این نظرسنجی، پاسخ بیماران در مورد سلامت دندانهایشان بشرح زیر بود:

  • ۱۳درصد از سلامت ضعیف دندانهایشان شکایت داشتند.
  • ۴۶ درصد ابراز داشتند که سلامت دندانهایشان خوب است.
  • ۴۰ درصد اظهار داشتند که سلامت دندانهایشان عالی است.

از بیماران همچنین درباره سلامت لثه های آنها سوال شد:

  • ۱۱درصد از سلامت ضعیف لثه هایشان شکایت داشتند.
  • ۴۹درصد سلامت لثه های خود را خوب ارزیابی کردند.
  • ۴۰درصد اظهار داشتند که سلامت لثه یشان عالی است.

علاوه بر این، از بیماران در مورد خونریزی دندان هایشان، پس از مسواک زدن سوال شده بود. اکثریت بیمارانی که سلامت لثه ی خود را ضعیف یا خوب ارزیابی کرده بودند، حداقل در برخی مواقع خونریزی را گزارش کردند (به جدول زیر مراجعه کنید).

Survey results suggest link between RA patients and perio disease

 نیاز به همکاری

در حالی که نویسندگان به هیچ یک از محدودیتهای مطالعه ی خود اشاره نکردند، اما این تحقیق براساس گزارش خود بیماران انجام شده است، به این معنی که مشاهدات بیماران ممکن است دقیق و درست نباشد.

با این وجود، محققان اظهار داشتند که بر اساس نتایج این مطالعه، پزشکانی که بیماران مبتلا به RA را درمان می کنند، باید حداقل تا حدودی در مورد بهداشت دهان و دندان اطلاعاتی داشته باشند و از نیاز به ارجاع بیماران خود برای دندانپزشکان آگاه باشند.

نویسندگان خواهان همکاری بین روماتولوژیست ها و دندانپزشکان برای مدیریت بهداشت دهان و دندان در التهاب پريودنتال شدند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=hyg&pag=dis&ItemID=324534