Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / ایمپلنت و جایگزینی استخوان فک با استخوان پا

ایمپلنت و جایگزینی استخوان فک با استخوان پا

۱۷ دسامبر ۲۰۱۵- استخوانهای فک چهره، تنفس، خوردن و صحبت کردن شما را تحت تاثیر قرار می دهند، بنابراین بازسازی هر گونه نقصی در فک بسیار مهم است. جراحان برای بازسازی استخوان فک نسبت به قبل ابزارهای بیشتری در اختیار دارند، اما این امکانات برای اطمینان از بازسازی کامل فک کافی نیست، در پایان، فرم و عملکرد استخوانها است که میزان موفقیت بازسازی را تعیین می کند.3d-printed-medical-model-re-construct-cancer-patient-jaw-2

نویسندگان در مقاله ی اخیر که در مجله ی Oral Implantology منتشر شده است، فرآیند بازسازی استخوان فک یک بیمار را با استفاده از پیوند استخوان و پروتز حمایت شده با ایمپلنت به طور کامل و گام به گام توضیح داده اند. این گزارش یکی از چند مطالعه ای است که بر روی فاز نهایی پروتز در این فرآیند و تکنیکی بنام a free-flap fibula graft تمرکز دارد.

بازسازی free-flap روش استانداردی است که پس از برداشتن تمام یا قسمتی از فک بیمار انجام می شود. جراحان ترجیح می دهند از استخوان نازک نی بیمار برای بازسازی فک استفاده کنند. این روش بازسازی یک روش ایده آل است زیرا استخوان دارای طول کافی ، منبع خونی و شکلی سازگار با استخوان فک است همچنین حداقل خطر را برای ابتلا به بیماریهای پا بهمراه دارد. با این حال، موفقیت در بازسازی فک ممکن است برای بازگرداندن ظاهر و توانایی های طبیعی به بیمار کافی نباشد زیرا ممکن است دندان مصنوعی در محل خود ثابت نشود، بهمین دلیل اغلب از ایمپلنت های دندانی برای پشتیبانی پروتز استفاده می گردد.

گزارش حاضر در مورد زن ۲۴ ساله ای است که بر اثر خارج نمودن توموری در فک نیاز به بازسازی استخوان فک داشته است. جراحی اول در این بیمار با پیوند استخوان نازک نی و بازسازی فک انجام گردید، اما این پیوند موفقیت آمیز نبود. جراحی دوم با استفاده از the free fibular vascular flap از پای دیگر او انجام شد و از چهار ایمپلنت و یک پروتز برای درمان کامل و باز گرداندن خصوصیات ظاهری و عملی فک به بیمار استفاده گردید.

دو سال بعد از جراحی، بیمار از راحتی و عملکرد خوب این پروتز ابراز رضایت داشته و می تواند از یک رژیم غذایی عمدتا نرمال، به جز آجیل و گوشت استفاده کند. نحوه ی صحبت کردن او طبیعی بوده و تناسبات و تقارن صورت بیمار به حالت عادی نزدیکتر شده است.

بیمار هیچ مشکلی در ساق پای دهنده ی استخوان ندارد و احساس خوبی در مورد بازسازی استخوان فک، و باز گرداندن اعتماد به نفس او را در ظاهرش و فعالیت های روزانه اش دارد.

نویسندگان مقاله نتیجه گیری نمودند که این روش ایمن و قابل اعتماد است و نتیجه ی آن، یک فک کاربردی و زیبا و قابل قبول است که تا حد زیادی به افزایش کیفیت زندگی بیمار کمک کرده است.

منبع:

http://www.medicalnewstoday.com/releases/304227.php