Home / خبرهای تخصصی پریودونتولوژی و ایمپلنتولوژی / درمان بیوفیلم هدایت شده جایگزینی برای روشهای سنتی دبریدمان و نگهداری پریودنتال

درمان بیوفیلم هدایت شده جایگزینی برای روشهای سنتی دبریدمان و نگهداری پریودنتال

۲۴ مه ۲۰۱۹- درمان بیوفیلم هدایت شده راه حلی سیستماتیک و قابل پیش بینی برای مدیریت بیوفیلم دندانی در پیشگیری حرفه ای با استفاده از فن آوری های پیشرفته ی  AIRFLOW®، PERIOFLOW®  و PIEZON®  است. این روش توسط شواهد علمی حمایت شده است.

درمان بیوفیلم هدایت شده(Guided Biofilm Therapy) شامل پروتکل های درمانی مبتنی بر تشخیص و ارزیابی خطر برای هر بیمار بمنظور دستیابی به نتایج مطلوب است. این درمان با حداقل تهاجم، با بالاترین سطح آسایش، ایمنی و کارایی ارائه می شود.

درمان بیوفیلم هدایت شده شامل دستورالعمل های بهداشت دهان و دندان با مسواک های فیلیپس Sonicare  و آموزش Airfloss به بیمار و ایجاد انگیزه برای حفظ دندان های طبیعی و ایمپلنت تا زمان ممکن است.

به اجتماع سلولهای میکروبی با یک ماتریکس اگزوپلی ساکاریدی با منشاء میکروبی که محکم به سطحی اتصال پیدا می کنند، بیوفیلم میگویند. بیوفیلم دندانی شفاف است و ممکن است از یک نوع گونه ی باکتریایی یا مخلوطی از چند گونه ی باکتریایی باشد. بیوفیلم دندانی، عامل اصلی علت پوسیدگی دندان، عفونت های پریودنتال و اطراف ایمپلنت است. نوع پیشرفته ی بیماری لثه که به پریودنتیت معروف می باشد می تواند خطر بیماری های سیستمیک مانند بیماری های قلبی عروقی و تنفسی، آرتریت یا دیابت را افزایش دهد.

بهداشت دهان و دندان، بهمراه مداخلات حرفه ای، بیوفیلم را برای سلامتی دهان و دندان و سلامت کلی فرد تحت کنترل نگه می دارد .  Axelsson و Lindhe دندانپزشکی پیشگیرانه را در دهه ۱۹۷۰ با مطالعات و پروتکل های بالینی که توسط شرکت سوئیسی Electro Medical Systems (EMS)، -رهبر در پیشگیری از بیماری های دهان و دندان- انجام گردید، بنیان نهادند.

در روش درمان بیوفیلم هدایت شده ، از توصیه های فدراسیون پریودنتولوژی اروپا (EFP) در مورد حذف مکانیکی پلاک به روش حرفه ای (PMPR) و دستورالعمل های بهداشت دهان (OHI) برای مراقبت در خانه که توسط فدراسیون پریودنتولوژی اروپا (EFP) ارائه شده است، پیروی می شود.

GBT  یک روش جدید با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته است

  1. قبل از شروع کار، بیوفیلم را همیشه با یک محلول رنگی آشکار می کنند. سپس بیوفیلم و جرمهای جدید را به راحتی با AIRFLOW® و PERIOFLOW® بصورت سوپرا و ساب ژینژیوالی حذف می کنند.
  2. در صورت نیاز، پس از مرحله ی بالا از دستگاه های پیزوسرامیک PIEZON® PS بدون درد، استفاده می شود.

درمان بیوفیلم هدایت شده به این معنی است که دندانپزشکان با استفاده از رنگ آمیزی و آشکار شدن بیوفیلم در طول یک پروسیجر حرفه ای برای تمیز کردن دندان ها هدایت می شوند. این نوع درمان واقعا با حداقل تهاجم انجام می شود و نیاز به استفاده از ابزارهای دستی، صوتی و اولتراسونیک را کاهش می دهد. این درمان ایمن، موثر و با ملایمت با دندان و بافت نرم، ایمپلنت و رستوریشن برخورد می کند.

درمان بیوفیلم هدایت شده همچنین برای بیماران و پزشکان بسیار راحت است. دارای کارایی بالا است و در وقت صرفه جویی می کند. این درمان همچنین برای پوسیدگی های اولیه بکار می رود و از بیماری های لثه در کودکان و نوجوانان پیشگیری می کند.GBT  بخشی از یک مفهوم پیشگیرانه ی جامع است که برای حفظ سلامت دهان و دندان بیماران ابداع شده است و بیماران کمک می کند تا احساس خوبی نسبت به سلامت خود بدست آورند.

شرکت EMS از سال ۱۹۸۲ از تکنولوژی پیشرفته ی AirFlow® و تکنولوژی جرمگیری PIEZON® PS No Pain piezo-ceramic  استفاده کرده است.

در سال ۲۰۰۳،  این شرکت تکنولوژی PERIOFLOW® را برای حذف بیوفیلم ساب ژینژیوال(زیر لثه ای)، در ترکیب با  AIRFLOW® powder PERIO  بر اساس گلیسین اختراع کرد. این اختراع تغییر مهمی را در پارادایم دندانپزشکی پریو و دندانپزشکی پیشگیرانه ایجاد نمود.

در سال ۲۰۱۲، شرکتEMS ، تکنولوژی بسیار پیشرفته ی erythritol-based AIRFLOW® powder PLUS با ذراتی با سایز تنها ۱۴ میکرومتر را به سایر روشها اضافه کرد.

روش درمان بیوفیلم هدایت شده، بر اساس تکنولوژی های بالینی ثابت شده، توسط EMS اختراع شده است. این روش در همکاری با پریودنتیستهای بسیار با تجربه، متخصصان پوسیدگی دندان و متخصصان بهداشت دهان و دندان ها توسعه یافته است.

روش درمان بیوفیلم هدایت شده، یک درمان سیستماتیک و قابل پیش بینی است که بر اساس ارزیابی میزان خطر برای هر بیمار کار می کند و بسیار کاربر پسند است و می تواند برای تمام گروه های سنی و هر فردی بکار گرفته شود.

پروفیلاکسی دندانپزشکی بصورت سنتی با دستورالعمل زیر اجرا می شد:

  1. حذف جرم با ابزار دستی و اسکیلرها، که ممکن است دردناک و تهاجمی و سبب ایجاد خراش سطحی بر روی دندان و ایمپلنت شود.
  2. پالیش باrubber cups دوار و برس ها، که وقت گیر و اغلب با کثیف کاری همراه است.

دسترسی به بسیاری از مناطق امکان پذیر نیست و اغلب لثه به طور مکانیکی تحت تاثیر قرار می گیرد. بهداشت کاران و دستیاران دندانپزشکی می دانند که تمیز کردن سنتی دندانها می تواند یک تجربه ی دردناک باشد. به همین دلیل، بیماران ممکن است برای قرار ملاقات های بعدی بازنگردند. تقریبا ۵۰ سال از ابداع این روش سنتی می گذرد و اکنون زمان تغییر فرارسیده است.

مزایای GBT

ایمنی و کارآمدی: GBT  این روش واقعا با کمترین تهاجم انجام می شود و نیاز به استفاده از ابزار دستی، صوتی / اولتراسونیک را کاهش می دهد. این روش ایمن و موثر است و با دندانها، بافت نرم و ایمپلنت با ملایمت برخورد می کند. همچنین می تواند برای پوسیدگیهای اولیه و پیشگیری از بیماریهای لثه در کودکان و نوجوانان استفاده شود.

پاک کنندگی عالی GBT: با استفاده از عامل نشاندهنده ی بیوفیلم، دندانپزشکان برای حذف تمام بیوفیلم در طی پروسیجر تمیزکاری دندان هدایت می شوند. این کار تضمینی برای حذف کامل بیوفیلم است.

درمان راحت در زمان کم: این روش با حداقل تهاجم، شما را قادر می سازد تا به طور قابل توجهی در مدت زمان درمان در مقایسه با PMPR استاندارد، صرفه جویی کنید.

مراجعه ی مجدد بیماران برای جلسات بعدی GBT: این روش بخشی از یک مفهوم پیشگیرانه ی جامع برای حفظ سلامت دهان و دندان بیماران است که احساس خوبی را برای بیماران ایجاد می کند و باعث می شود که بیماران بیشتر برای مراقبتهای پیشگیرانه مراجعه کرده و با تجربه ی آرامش بخشی که دارند در جلسات بعدی درمان حتما حضور یابند.

منبع:

https://www.ems-dental.com/en/guided-biofilm-therapy