Home / خبرها /  انقلابی در درمان فردگرایانه ی بیماران در حال وقوع است

 انقلابی در درمان فردگرایانه ی بیماران در حال وقوع است

۲۱ مه ۲۰۱۹ – دکتر دنیس ابوت، دندانپزشک، در آینده زندگی می کند. برای یک دندانپزشک عمومی، آزمایش خون، تجزیه و تحلیل DNA ی بزاق و بررسی پروفایل باکتریایی قبل از توصیه به درمان، غیر معمول نیست. اما او به طور منظم با پزشکان، پرستاران و روانشناسان مذاکره می کند و به بیماران اطمینان می دهد که تمام تیم پزشکی در مراقبت از بیمار بطور هماهنگ عمل کرده و حضور دارند.

شاید مهمترین موضوع این باشد که او یکی از افرادی است که در میز تصمیم گیری برای درمان حضور دارد. همکاران او در بخش پزشکی، او را “خدای دندان” خطاب می کنند. او به این نقش تکیه کرده و اعتراف می کند که دستیابی به بهداشت دهان و دندان خوب توسط یک جامعه پزشکی بزرگتر امکان پذیر است.

دکتر ابوت گفت: من نمیتوانم کاری را انجام دهم که در تخصص یک پزشک یا متخصص رادیشن انکولوژیست است. من برای این کار آموزش ندیده ام و این در محدوده ی تخصص من نیست، اما آنها نیز نمی توانند کار مرا انجام دهند. من تنها یکی از اعضای تیم تصمیم گیری برای درمان هستم.

دکتر ابوت به این مدل از مراقبت “مراقبت بهداشتی شخصی” می گوید، در این روش از مراقبت فردی، از بیمار بطور جامع و در همکاری با سایر متخصصان پزشکی مراقبت می شود. او در مورد این موضوع در نشست اخیر انجمن دندانپزشکی کالیفرنیا CDA در آناهیم، کالیفرنیا صحبت کرد، و امیدوار است که روزی بقیه ی دندانپزشکان با او و تیمش همراه شوند. در حال حاضر، درمان فردگرایانه و شخصی در دندانپزشکی کمرنگ است. دکتر ابوت در هنگام درمان بیماران مبتلا به سرطان، به سرعت متوجه شد که او نیاز به یک رویکرد نوآورانه و تیمی دارد.

درمان سرطان نیاز به مراقبت از کل بدن دارد

سرطان تبعیضی قائل نمی شود، این موضوع عجیب نیست که فردی با تومورهای کولون در معرض عوارض جانبی سرطان در دهان، مغز و قلب باشد. ماهیت این بیماری، پزشکان را مجبور می کند که در تخصص های خود شریک شده و با هم در ارتباط باشند تا بتوانند با یکدیگر برای درمان و کنترل svxhk بطور موثر همکاری کنند، که در اغلب موارد دندانپزشکان از این گفتگو کنار گذاشته می شوند.

سفر دکتر ابوت به این همکاری، تنها با یک بیمار مبتلا به سرطان آغاز شد. سپس هر هفته یک یا دو بیمار به او مراجعه نمودند و در حال حاضر، بیماران مبتلا به سرطان بخش عمده ای از زمان طبابت دکتر Abbott را در تگزاس به خود اختصاص داده اند.

یک منحنی یادگیری در این زمینه وجود داشت، هر تخصص از پزشکی لینگوی خود(زبان و اصطلاحات تخصصی) را دارد، و در حال حاضر، دکتر Abbott می گوید که او به “Oncolog-eze” مسلط شده است. برای رسیدن به این مهارت، او سالها اصطلاحات پزشکی و نام آزمایشات را از گوگل سرچ و مطالعه نمود، او همچنین تمام مطالعات پزشکی مربوطه را نیز مطالعه کرد.

او چالش یادگیری مطالب جدید را دوست داشت، اما بیشتر از آن، او دوست داشت که در زندگی بیماران خود تفاوتی واقعی ایجاد کند. او پزشکان متخصص را متقاعد کرد تا بیماران خود را قبل از شروع رادیوتراپی، شیمی درمانی، جراحی و سایر درمان های سرطان به او ارجاع دهند. در نتیجه، او قادر به جلوگیری یا کاهش عوارض جانبی درمان سرطان بر سلامت دهان این بیماران است.

برای بیماران مبتلا به سرطان، داشتن یک تیم مراقبتی متشکل از متخصصان مختلف که در یک صفحه قرار دارند، می تواند منجر به پیشرفت های بزرگی در کیفیت کلی زندگی آنها شود. دکتر ابوت گفت: اما درمان شخصی می تواند فراتر از مراقبت از سرطان باشد. این چیزی است که دندانپزشکی باید برای همه بیماران در نظر بگیرد.

چگونه دندانپزشکان خود را با مراقبت های بهداشت شخصی متناسب کنند؟

مراقبت های بهداشتی شخصی، به سادگی به معنای معاینه ی بیمار بر روی صندلی دندانپزشکی به عنوان یک فرد کامل، و نه فقط مجموعه ای از دندان ها و لثه است. این اغلب شامل: استفاده از داده ها برای اتخاذ تصمیم است و تایید اینکه درمان دهان و دندان می تواند اثرات سیستمیک بسیار زیادی بهمراه داشته باشد.

در پنج سال گذشته، محققان گام های بزرگی در اثبات همبستگی و حتی رابطه ی علی و معلولی بین باکتری های دهان و بیماری های سیستمیک برداشته اند. تحقیقات جدید نشان داده است باکتری های دهانی ممکن است باعث بیماری عروق کرونر شوند. همچنین ارتباطاتی بین سلامت دهان و بیماری آلزایمر، دیابت و برخی انواع سرطان کشف شده است.

دکتر ابوت گفت: وقتی تلاش کردیم که مفهوم همکاری در درمان بیماران به اجرا گذاریم، تیمم را دعوت کردم و گفتم: ما باید از چهار دیواری کلینیک مان فراتر برویم، و ما باید خودمان را در این تصویر بزرگتر ببینیم و ما این کار را انجام دادیم.

در عمل، دکتر ابوت آزمایش تشخیصی بزاق DNA را انجام می دهد، از پزشکان درخواست می کند تا آزمایشاتی را که لازم است برای بیماران انجام داده و نتایج و پروفایل های بیولوژیکی بیماران را برای او ارسال کنند و آزمایشات قارچی را نیز انجام دهند. او از این داده ها و سایر داده ها برای دریافت یک تصویر جامع از بیمار استفاده می کند و بر این اساس، درمان مورد نیاز را تجویز می نماید.

به عنوان مثال، او از پروفایل های باکتریایی استفاده می کند تا نوع پاتوژن های پریودنتال بیمار را شناسایی کند. این به او کمک می کند تا تعیین کند که آیا درمان آنتی بیوتیک سیستمیک ضروری است و اگر چنین باشد، کدام نوع آنتی بیوتیک موثرترین خواهد بود. پروفایل های باکتریایی به آسانی و با هزینه ی کم قابل دستیابی هستند، و همین موضوع آنها را به یک ابزار ایده آل برای اکثر حرفه های پزشکی و دندانپزشکی تبدیل کرده است.

او گفت: شما واقعا می توانید گزینه های دارویی را که برای درمان بیمار خود تجویز می کنید، شخصی سازی کنید، شما مجبور نیستید از طریق آزمون و خطا بیمار را در سه مرحله با سه آنتی بیوتیک جداگانه تحت درمان قرار دهید تا بهترین آنتی بیوتیک را بیابید. بلکه از همان ابتدا می توانید با بررسی پروفایل باکتریایی بیمار، موثرترین آنتی بیوتیک را برای بیمارتان در صورت نیاز تجویز نمایید.

بله، دکتر Abbott می داند که همه ی دندانپزشکان، اقدامات گسترده ای که او انجام داده است را انجام نمی دهند، اما او همچنین معتقد است که دندانپزشکانی که شروع به جمع آوری داده ها نمی کنند و تصویر جامع تری از شرایط بیمار را بررسی نمی نمایند، از سایرین عقب خواهند ماند.

او گفت: در حال حاضر بیشتر تمرکز بر پیشگیری و خدماتی است که فراتر از پر کردن و پروسیجرهای ترمیمی است. البته، این پروسیجرها در خدماتی که ما بعنوان دندانپزشک ارائه می دهیم، مهم هستند. اما بیشتر به سمت تلفیق تکنولوژی و آزمایشات بالینی برای به دست آوردن اعداد کمّی بهتر پیش می رویم.

حرکت به سمت شخصی سازی درمان در آینده

دکتر Abbott اذعان کرد، جهش به مراقبت های بهداشتی جامع و همکاری بین رشته ای، دشوار خواهد بود. مدارس دندانپزشکی باید آموزش های مربوطه را به دانشجویان ارائه دهند و دندانپزشکان باید با همکاران پزشک خود همکاری نزدیکتری داشته باشند. بیمه ها و سیاست های عمومی نیز باید موانع بین دندانپزشکی و پزشکی را از میان بردارند.

او گفت: با وجودی که ما شروع به برداشتن قدم هایی کرده ایم، دیواری بین خدمات، آموزش و بیمه ها وجود دارد. در برخی مناطق، این موانع باید برداشته شود و شرایط تغییر کند، تا زمانی که برای برخی از افراد، اهمیت سلامت دهان بر سلامت سیستماتیک مشخص نشود، این کار سخت خواهد بود.

اگرچه دکتر ابوت از آینده و مسیر پیش رو بی اطلاع است، اما متقاعد شده است که تقسیم بین دندانپزشکی و پزشکی مصنوعی است. او از طریق بیمارانش متوجه شده است که سلامت دهان و دندان به چه میزان بر سلامت جسمی و روانی آنها تاثیر می گذارد. او شاهد کیفیت مارپیچ زندگی است که هنگامی رخ می دهد که سلامت دهان و دندان بیمار در خطر می افتد. او افتخار می کند که دندانپزشکان در خط مقدم درمان برای مراقبت های سیستمیک هستند.

دکتر ابوت : در مورد همه ی کارهایی که ما با دهانمان انجام می دهیم، فکر کنید: غذا می خوریم، می نوشیم، صحبت می کنیم، لبخند می زنیم، با دوستانمان ارتباط برقرار می کنیم، عزیزانمان را می بوسیم پس چرا نباید سلامت دهان مهم باشد؟ من هر روز بیمارانی را می بینم که برخی از عناصر بهداشت دهان خود را از دست داده اند، آنها حاضرند هر بهایی را برای بازگرداندن این عناصر بپردازند.

منبع:

https://www.drbicuspid.com/index.aspx?sec=sup&sub=orc&pag=dis&ItemID=324541