Home / خبرها / کاهش ردپای پلاستیک با خمیر دندان بدون مواد زائد

کاهش ردپای پلاستیک با خمیر دندان بدون مواد زائد

۶ ژوئن ۲۰۱۹- LEIPZIG، آلمان: تغییرات آب و هوایی ناشی از تاثیرات انسانی مانند تولید زباله و مصرف بیش از حد محصولاتی با بسته بندی های غیر قابل تجزیه، واقعیتی است که همه ما را نگران کرده است. به همین دلیل است که مراقبت از دندان ها نباید از آگاهی از محیط زیست معاف باشد. برای مثال، مسواک های بامبو در چند سال گذشته مورد استقبال زیادی قرار گرفته اند؛ زیرا در اکثر داروخانه های زنجیره ای آن ها به راحتی قابل دسترسی می باشند. اما درباره خمیر دندان پایدار تاکنون مطلبی شنیده اید؟

نسل جدید دائما در جستجوی گزینه های سازگار با محیط زیست هستند، بطور ایده آل بدون بسته بندی، و یا با بسته بندی پایدارتر. این بدان معنی است که بسته بندی با طراحی متفکرانه، قابل تبدیل به کمپوست یا قابل استفاده ی مجدد باشد.

خمیردندان های خانگی احتمالا ساده ترین راه برای رسیدن به یک روتین بهداشت دهان و دندان بدون زباله است. برای این منظور، در اینترنت دستور العمل های مختلفی ارائه شده است. بدیهی است، که همه ی افراد زمان و انرژی کافی را برای آزمایش مواد تشکیل دهنده، برای رسیدن به یک بافت و طعم مناسب از خمیر دندان خانگی را ندارند. اگرچه این بدان معنا نیست که راحتی و پایداری با هم ناسازگار هستند.

اثرات زیست محیطی پلاستیک یکبار مصرف

به طور کلی، لوله های پلاستیکی خمیر دندان، یکی دیگر از مواد دور ریز هستند. تخمین زده می شود که حدود یک میلیارد لوله ی خمیر دندان سالانه به محل دفن زباله ها فرستاده می شود و صدها سال طول می کشد تا تجزیه ی این لوله های خمیردندان آغاز شود. همچنین، لوله هایی که در نهایت در محل دفن زباله قرار می گیرند، حاوی ترکیباتی مانند سدیم لوریل سولفات، تری کلوزان، رنگ های مصنوعی و نگهدارنده هایی هستند که می توانند برای سلامتی و زمین ما مضر باشند.

بر اساس مقاله ی Ian Johnston ، خبرنگار زیست محیطی روزنامه ی  The Independent، ۷۹ درصد از پلاستیک تولید شده در ۷۰ سال گذشته یا در محل دفن زباله یا در محیطهای عمومی دور انداخته شده اند. تنها ۹ درصد از پلاستیکهای تولیدی در این مدت بازیافت شده و بقیه سوزانده شده اند. او در ادامه گفته است: با بیش از ۸ میلیون تن پلاستیک در سال که وارد اقیانوس ها می گردد، تخمین زده می شود که تا سال ۲۰۵۰ پلاستیکها بیشتر از ماهی های اقیانوس ها خواهند بود و ۹۹ درصد از تمام پرنده های دریایی این سیاره، مقداری پلاستیک را مصرف خواهند کرد. تصور می شود که در حال حاضر حدود ۳۵۰ تریلیون ذره ی میکرو پلاستیکی در دریاها وجود داشته باشد که ۵۰۰ برابر بیشتر از ستارگان در کهکشان ما است.

گزینه های جایگزین کدامند؟

فکر کردن به این مقدار غیر قابل تصور از ضایعاتی که تنها توسط مسواک زدن تولید می شود، بسیار دشوار است. خوشبختانه بسیاری از برندها در سراسر جهان متوجه شده اند که بسته بندی پلاستیکی راه پیش رو نیست و جایگزین های پایدارتری را ارائه داده اند. هم اکنون خمیر دندان هایی به صورت پودر یا قرص به عنوان مثال بدون افزودنی شیمیایی و در ظروف شیشه ای با درب های فلزی قابل استفاده ی مجدد و قابل بازیافت ارائه می شوند.

لیست زیر شامل تعدادی از شرکت ها و اطلاعات مربوط به چگونگی بسته بندی محصولات آنها است:

  • شرکت Georganics (ظرف شیشه ای، انگلستان)
  • شرکت Bite (ظرف شیشه ای، ایالات متحده)
  • شرکت Denttabs (کاغذ با روکش فویل ساخته شده از نشاسته ی ذرت، آلمان)
  • شرکت Davids (لوله ی فلزی، ایالات متحده)
  • شرکت Lamanuza (جعبه مقوایی، فرانسه)
  • شرکت Zero Waste Beauty (ظرف شیشه ای، استرالیا).

اما مشکل حمل و نقل شیشه چه می شود؟

صنعت پلاستیک از این استدلال استفاده می کند که حمل ظروف شیشه ای که به عنوان سازگار با محیط زیست فروخته می شوند، گران تر از حمل پلاستیک است. بعضی از شرکت ها مانند Bite از ایالات متحده آمریکا فکر می کنند راهی برای ارائه ی محصولشان به مشتریان خود با مدل عضویت پایدار دارند. برای Bite ، این کار به این روش انجام می شود که سفارش اول شامل محصولی است که در بسته بندی اصلی آن یعنی یک ظرف شیشه ای با درب فلزی ارائه می شود. سپس تمام سفارشات بعدی در بیومتریالهای دریایی قابل تجزیه ی و یا بیومتریالهای قابل تبدیل به کمپوست برای مشتری ارسال می شوند. سفارشات از طریق ایمیل ارسال می گردد. این کار ممکن است کمی زمان بیشتری ببرد، اما ردپای کربن را کاهش می دهد، که هدف نهایی همه شرکت های مراقبتهای بهداشتی دهان است.

البته، همیشه امکان خرید خمیر دندان بدون بسته بندی در انبارها و فروشگاه های بدون مواد زائد وجود دارد. اتاق فکر روزنامه ی ایندیپندنت، و پلت فرم اطلاعات باز Bepakt ، ایندکس آنلاینی را ایجاد نموده اند که فهرستی از فروشگاه های مواد غذایی و سوپرمارکتهای ارائه دهنده ی محصولات فاقد بسته بندی را در سراسر جهان ارائه می کند.

حکم نهایی

مقاله ی ایندیپندنت توضیح داد که تولید پلاستیک، مصرف و دفع آن به آلودگی زمین کمک می کند. با وجود گزینه های بسیاری که در بازار امروز ارائه می شود، واقعا هیچ بهانه ای برای ایجاد یک یا دو تغییر کوچک اما تاثیرگذار وجود ندارد.

منبع:

https://www.dental-tribune.com/news/reducing-plastic-footprint-with-zero-waste-toothpaste/