Home / خبرها / دندانپزشکان نگرانی خود را نسبت به دندانپزشکی DIY ابراز کردند

دندانپزشکان نگرانی خود را نسبت به دندانپزشکی DIY ابراز کردند

۵ ژوئن ۲۰۱۹- با رشد روش بازاریابی و عرضه ی مستقیم به مصرف کنندگان، روندی بسمت دندانپزشکی “خودت انجام بده”[۱] (DIY)، مشاهده می شود که بیماران را تشویق می کند که بدون مراجعه به ارتودنتیست ها و دندانپزشکان، از کیت های خانگی تصحیح ترادف دندانها و الاینرهای ارزان قیمت دندان، محافظ های دندانی و محصولات سفید کننده ی دندان، استفاده کنند. با این حال، محققان هشدار می دهند که عدم ارائه ی مراقبتهای تخصصی برای چنین گزینه هایی ممکن است منجر به نتایج نامطلوب و آسیبهای جبران ناپذیر به دندان ها و بافتهای اطراف آن شود.

دندانپزشکی DIY با مقاومت زیادی در جامعه ی دندانپزشکی مواجه شده است. در ماه گذشته، انجمن دندانپزشکی آمریکا درخواست یک شهروند را در اداره غذا و دارو ثبت کرده است که نگرانی اعضای خود را در مورد عرضه ی مستقیم الاینرهای ارتودنسی به مصرف کننده ها برجسته کرد. در سال ۲۰۱۷، این انجمن همچنین سیاستی را تصویب کرد که به شدت افراد را از ارتودنسی DIY به دلیل آسیبهای احتمالی آن منع می کند. انجمن ارتودنتیست های آمریکا از یک فروشگاه عمده فروشی، که خدمات ارتودنسی خرده فروشی را در چندین مکان ارائه خواهد نمود، انتقاد کرد.

دکتر Sumit Yadav، دانشیار ارتودنسی در دانشکده دندانپزشکی دانشگاه Connecticut می گوید: وسایل ارتودنسی و الاینرهای DIY در حال تبدیل شدن به یک روند محبوب هستند اما به استفاده کنندگان از این خدمات باید هشدار داده شود که این ابزارها می توانند باعث آسیبهای جبران ناپذیری به دندان ها و ساختارهای اطراف آن شوند. الاینرهای DIY بر اساس یک تشخیص جامع و یا برنامه ریزی درمانی، که برای درمان ارتودنسی موفق ضروری است، تولید نمی شوند.

این روند اخیرا زمانی به اوج رسید که یکی از فروشگاه بزرگ زنجیره ای همکاری خود را با یک شرکت عرضه ی مستقیم الاینرها به مصرف کننده؛ اعلام کرد. این همکاری به مشتریان اجازه می دهد در عرض چند هفته پس از مراجعه به یک داروخانه ی محلی برای اسکن سه بعدی از دهان، الاینرهای شفاف خود را از طریق پست دریافت کنند. اگر چه این تصاویر سه بعدی توسط یک متخصص ارتودنسی دارای مجوز بررسی می شود؛ اما برخی از دندانپزشکان در مورد سفارشی سازی و مراقبت از این خدمات نگران هستند.

دکتر Geraldine Weinstein ، دانشیار دندانپزشکی عمومی در این دانشکده گفت: ما در مورد بیمار، تاریخچه ی پزشکی و تاریخچه ی دندان پزشکی او اطلاعات گسترده ای را جمع آوری و ثبت می کنیم، و سپس ترمیم هایی را که برای آنها به صورت سفارشی طراحی شده است، ساخته و در دهان آنها امتحان و تصحیح می کنیم و این چیزی است که نمی تواند از راه دور انجام شود.

به گفته ی کارشناسان دندانپزشکی دانشگاه Connecticut ، در حالی که مراقبتهای دندانپزشکی و تخصصهای خاص ممکن است به نظر گران باشند، پیامدهای راه حلهای دندانپزشکی کم هزینه و بدون نظارت ممکن است در درازمدت بیشتر باشد. همچنین، این آسیب ها ممکن است غیر قابل جبران باشند اگر محصول به درستی ساخته یا اجرا نشود، حتی ممکن است منجر به از دست رفتن دندان ها و استخوان حمایت کننده از دندان، شود.

علاوه بر این، خدمات حرفه ای در واقع می تواند سریع تر باشد. در UConn Health ، مرکز پزشکی این دانشگاه و سایر کلینیک های دندانپزشکی، تکنولوژی دندانپزشکی دیجیتال، سبب شده است که در مدت زمان کوتاه تری نسبت به “خدمات مستقیم به مصرف کننده”، الاینرهای سفارشی برای بیماران ساخته و تحویل داده شود. وینشتاین گفت: ارسال به آزمایشگاه بسیار وقت گیر است و محصول نهایی می تواند دو تا سه هفته بعد به دست ما برسد. دندانپزشکی دیجیتال در کلینیک به ما اجازه می دهد تا در همان روز یا در عرض چند روز رستوریشن را ساخته و کیفیت آن را در دهان بیمار کنترل کنیم.

منبع:

https://am.dental-tribune.com/news/dentists-express-their-concerns-over-diy-dentistry/

 

[۱] do-it-yourself (DIY) dentistry